25. 1. 2009

Francija in Hrvaška že v polfinalu, Norvežani šokirali aktualne svetovne prvake, katastrofa Srbije proti Poljakom

Na SP na Hrvaškem sta že znana prva polfinalista - to sta Francija in Hrvaška, ki sta si že krog pred koncem drugega dela v skupini v Zagrebu zagotovili uvrstitev med najboljše štiri reprezentance na svetu. Že uvodna nedeljska tekma v skupini v Zadru je prinesla veliko presenečenje. Aktualni svetovni podprvaki Poljaki so do tal potolkli Srbijo (35:23), za naslednji šok pa so poskrbeli Norvežani, ki so spravili na kolena svetovne prvake Nemce s 25:24. Madžarska je v dramatični končnici z minimalno razliko premagala Švedsko (31:30).

Verjetno niti največji pesimisti niso pričakovali takšnega poloma reprezentance Srbije. Ta je že po dobrih dvajsetih minutah zaostajala za deset zadetkov (6:16), v 36. minuti pa že za petnajst (10:25). Junak tekme je bil Tomasz Tluczynski, ki je dosegel enajst zadetkov brez zgrešenega strela, medtem ko se ostrostrelec Karol Bielecki sploh ni vpisal med strelce. Na nasprotni strani so imeli Srbi zelo neuspešne "strelske vaje": Marko Vujin 15-5, Aleksandar Stojanović 8-2, Žarko Šešum 7-1, Dobrivoje Marković 4-0... Aktualni svetovni prvaki Nemci so nepričakovano izgubili proti Norvežanom (24:25), ki so v prvem polčasu vodili od prve do zadnje minute. V nadaljevanju so Nemci povedli s 16:13, a je sledila dramatična končnica. Po zadnjem izenačenju (22:22) so Skandinavci dosegli dva zadetka zapored, Dominik Klein je zmanjšal na 23:24, v predzadnji minuti pa je zmagovalca tekme (sodila sta jo Slovenca Krstič in Ljubič) odločil Kristian Kjelling, ki je dosegel kar šest od zadnjih sedmih zadetkov Norvežanov.

Na tekmi Švedska - Madžarska je bilo kar 17 izenačenj, nazadnje pri izidu 30:30. Zmagoviti zadetek za naše vzhodne sosede je v predzadnji minuti dosegel Gergely Harsanyi, zanimivo pa je, da je to bil tudi njegov edini na včerajšnji tekmi. Olimpijski prvaki Francozi so se v prvem polčasu krepko namučili z rokometaši Južne Koreje (15:15), v nadaljevanju pa so "dodali plin". Azijci so v naslednjih tridesetih minutah dosegli le šest zadetkov in Francija se je kot prva uvrstila v polfinale. Evropski prvaki Danci so se na čelo skupine v Zadru prebili po visoki zmagi proti Makedoniji, ki se je upirala le do izida 20:17. Nato so Skandinavci v štirih minutah naredili delni izid 4:0 in odločili zmagovalca, pri poražencih pa je imel prvi strelec SP Kiril Lazarov zelo slab izkupiček (strel 23-8). Kot druga reprezentanca se je med najboljše štiri na svetu prebila Hrvaška, ki je na začetku drugega polčasa tekme proti Slovaški povedla s sedmimi zadetki prednosti (21:14). Toda Slovaki se niso vdali in so dosegli štiri zadetke zapored (21:18), za tri pa so zaostajali tudi v 49. minuti (22:25). Nato je sledila ofenziva gostiteljev, ki so z delnim izidom 4:0 potrdili polfinalno vstopnico.

Drugi krog drugega dela (nedelja, 25. januarja 2009):

Skupina I (Zagreb):

Švedska - Madžarska 30:31 (18:16)

Švedska: Palicka, Gustafsson 1, Jernemyr, Andersson 7, Kaellman 8, Lennartson 3 (1), Doder 1, Sjoestrand, Arrhenius 3, Larholm 4 (2), Carlen 2, Karlsson, Jakobson, Fahlgren 1.

Madžarska: Puljezević, Ilyes 8, Csazsar 7 (1), Mocsai 1 (1), Gal 3, G. Ivancsik 3, T. Ivancsik 2, Harsanyi 1, Putics, Fazekas, Katzirz, Nagy 6, Herbert, Zubai.

Sedemmetrovke: Švedska 6 (3), Madžarska 3 (2).

Izključitve: Švedska 8, Madžarska 12.

Obrambe vratarjev: Švedska 15 (Palicka 14, Sjoestrand 1), Madžarska 19 (Puljezević 0, Fazekas 19).

Južna Koreja - Francija 21:30 (15:15)

Južna Koreja: Yong, Jeong 2, Sim 2, Kim 5, Park J. 2, Park Ch., Park Ch., Oh 5, Kang, Yu 1, Yoon, Lee E., Lee J., Lee Ja. 4.

Francija: Fernandez 3, Gille 3, Narcisse 2, Joli, Karaboue, Karabatić 3, Kempe 1, Junillon 2, Omeyer, Abalo 5,  Sorhaindo 4, Guigou 5, Bosquet 1, Ostertag 1.

Sedemmetrovke: Južna Koreja 3 (2), Francija 3 (2).

Izključitve: Južna Koreja 6, Francija 8.

Obrambe vratarjev: Južna Koreja 14 (Yong 4, Park 7, Kang 3), Francija 12 (Karaboue 2, Omeyer 10).

Hrvaška - Slovaška 31:25 (18:13)

Hrvaška: Losert, Hrvatin 6, Balić 2, Duvnjak 5, Lacković 3, Zrnić 2, Kopljar, Vori 2, Gojun, Špoljarić, Metličić 3, Valčić 5, Alilović, Čupić 3 (3).

Slovaška: Paul, Szucs, Kukucka 4 (2), Šulc 7, Niznan, Urban, Valo 4, Stochl, Pekar, Petro 1, T. Stranovsky 4, Antl 1, M. Stranovsky 4, Šejbal.

Sedemmetrovke: Hrvaška 4 (3), Slovaška 2 (2).

Izključitve: Hrvaška 4, Slovaška 8.

Obrambe vratarjev: Hrvaška 11 (Losert 4, Alilović 7), Slovaška 13 (Paul 8, Stochl 0, Šejbal 5).

Vrstni red: Francija in Hrvaška po 8, Madžarska in Slovaška po 3, Švedska 2, Južna Koreja 0.

Skupina II (Zadar):

Srbija - Poljska 23:35 (7:21)

Srbija: Kojić 2, Čuruvija, Šešum 1, Vujin 5, Vučković 2, Stojanović 2, Toskić 1, Stanić, Ilić 6 (1), Bojinović 4 (1), Marković, Pejanović, Prodanović, Mešter.

Poljska: Szmal, Jaszka 1, K. Lijewski 1, Kuchczynski 3, Bielecki, Siodmiak, Wleklak 1, B. Jurecki 5, Jurasik 4, M. Jurecki 3, Tluczynski 11 (3), Malcher, M. Lijewski 5, Glinski 1.

Sedemmetrovke: Srbija 2 (2), Poljska 3 (3).

Izključitve: Srbija 4, Poljska 4.

Obrambe vratarjev: Srbija 18 (Stanić 9, Pejanović 9), Poljska 21 (Szmal 18, Malcher 3).

Norveška - Nemčija 25:24 (12:12)

Norveška: Ege, Jensen 1, Vatne, Drange 2, Loke 4, Bjornsen, Myrhol, Tvedten 7 (5), Mamelund 1, Rambo, Kjelling 7, Samdahl 3, Skoglund, Medhus.

Nemčija: Bitter, Hens 2, Roggisch, Klein 2, Mueller 1, Strobel, Preiss 4, Tiedtke, Glandorf 6, Jansen 1, Kraus 2 (1), Schoene 3, Kaufmann 3, Heinevetter.

Sedemmetrovke: Norveška 5 (5), Nemčija 3 (1).

Izključitve: Norveška 10, Nemčija 10.

Obrambe vratarjev: Norveška 19 (Ege 19, Medhus 0), Nemčija 17 (Bitter 0, Heinevetter 17).

Danska - Makedonija 32:24 (13:12)

Danska: Hvidt, Mogensen 1, Boesen 3, Laen, Jorgensen, Jensen, Christiansen 8 (2), Landin, Bruun Jorgensen 3, Spellerberg 2, Knudsen 7, Hansen 6, Lindberg 2, Nielsen.

Makedonija: Stoilov 2, Alušovski 1, K. Lazarov 8 (2), Mitkov, Temelkov 2, Mirkulovski 3, Markovski, Ristovski, Jović, Dimovski, Angelov, F. Lazarov 3, Makalovski 3, Gjorgonovski 2.

Sedemmetrovke: Danska 2 (2), Makedonija 3 (2).

Izključitve: Danska 8, Makedonija 12.

Obrambe vratarjev: Danska 20 (Hvidt 20, Landin 0), Makedonija 14 (Ristovski 13, Angelov 1).

Vrstni red: Danska 6, Nemčija 5, Poljska in Norveška po 4, Srbija 3, Makedonija 2.

Predsedniški pokal:

PC I (Pulj):

15.00 Španija - Argentina 31:19 (15:11)

17.00 Kuvajt - Romunija 27:34 (12:16)

19.00 Kuba - Avstralija 27:17 (14:6)

Vrstni red po 4. krogu: Španija in Romunija po 8, Argentina in Kuba po 4, Kuvajt in Avstralija po 0.

PC II (Poreč):

16.00 Egipt - Tunizija 31:30 (15:14)

18.00 Savdska Arabija - Rusija 15:34 (5:17)

20.00 Brazilija - Alžirija 28:29 (15:10)

Vrstni red po 4. krogu: Rusija 8, Egipt 6, Tunizija in Alžirija po 4, Brazlija 2, Savdska Arabija 0.