15. 5. 2010

Viborg dobil tudi povratno finalno tekmo v Romuniji in tretjič postal prvak Evrope

Rokometašice Viborga so tretjič postale najboljše v Evropi. Potem ko so Danke zmagale že na prvi finalni tekmi na domačem igrišču proti Oltchimu z 28:21, so bile boljše tudi na povratni v Romuniji (32:31) in ubranile evropski naslov iz minule sezone.

Na Danskem so si igralke Viborga priigrale kar sedem zadetkov prednosti, zato je rokometašice romunskega Oltchima čakalo zelo težko delo. Zaradi velikega zanimanja povratna finalna tekma lige prvakinj ni bila v Valcea, ampak v Bukarešti, kjer se je v dvorani zbralo kar 5.500 gledalcev. Gostiteljice so v uvodnih minutah dvakrat povedle z dvema zadetkoma prednosti (3:1, 4:2), to pa je bilo pravzaprav tudi vse, kar jim je uspelo pred domačimi gledalci. Skandinavke so hitro vzpostavile ravnotežje na igrišču in s tremi zaporednimi zadetki povedle s 5:4 v enajsti minuti. Nato si nobena ekipa do izenačenja na 10:10 ni priigrala več kot zadetka prednosti, med izključitvijo pri Oltchimu pa je Viborg v dveh minutah naredil delni izid 3:0. Kljub temu so Romunke dve minuti pred koncem prvega polčasa izenačile na 14:14, toda začetek drugega dela igre je spet pripadel Viborgu.

Po zaslugi razpoložene vratarke Katrine Lunde Haraldsen, zunanjih igralk Grit Jurack in Bojane Popović ter krilne rokometašice Cristine Varzaru so imele gostje v 38. minuti že pet zadetkov naskoka (22:17), ki so ga nato ponovile še dvakrat (23:18 in 24:19). Skupno je to v seštevku obeh tekem pomenilo že dvanajst zadetkov prednosti za aktualne evropske klubske prvakinje, zato so nekoliko popustile v igri. To so Romunke spretno izkoristile in sedem minut pred koncem ponovno izenačile (28:28). Sledila so še tri izenačenja (29:29, 30:30, 31:31), Viborg pa je zmagoviti zadetek za končnih 32:31 dosegel v predzadnji minuti tekme v Bukarešti.

Poleg naslova prvakinj Evrope je Viborg osvojil še eno lovoriko: Varzarujeva je s 101 zadetkom postala prva strelka letošnje lige prvakinj, na drugem mestu pa je končala Brazilka Alexandra Do Nascimento, članica dunajskega Hypa, ki jih je dosegla 98.

Strelke:

Oltchim Valcea: Pidpalova 7, Neagu 6, Maier 4, Elisei 3, Viztiu 2, Nechita 2, Manea 2, Stanca 2, Bese 2, Lecusanu 1.

Viborg: Jurack 11, Varzaru 6, Popović 5, Althaus 4, Lunde Borgesen 2, Skov 2, Aaen 1, Mikkelssen 1.

V dosedanjih sedemnajstih izvedbah lige prvakinj je bil največkrat – štirikrat – uspešen avstrijski Hypo, trikrat sta bila na vrhu Evrope danska kluba Viborg in Slagelse, dvakrat slovenski Krim, s po enim naslovom evropskega prvaka pa se lahko pohvalijo Zvezda Zvenigorod (Rusija), Mar Valencia (Španija), Dunaferr (Madžarska), Podravka (Hrvaška) in Kometal (Makedonija).