16. 12. 2011

Norveška in Francija v velikem finalu SP v Braziliji, za bronasto kolajno Španke in Danke

Na svetovnem prvenstvu za ženske v Braziliji sta znana oba finalista. V prvem polfinalu je Francija premagala Dansko z 28:23, v drugem pa je bila Norveška prepričljivo boljša od Španije (30:22). V nedeljo bo finale Francija - Norveška, za bron pa bosta igrali Danska in Španija.

IZIDA POLFINALNIH TEKEM NA SP:

Francija - Danska 28:23 (14:12; Lacrabere 10, Baudouin 4; Jorgensen 7, Fisker in Troelsen po 4)

Norveška - Španija 30:22 (16:9; Loke 7, Nostvold 4; Aguilar 6, Martin 5)

FRANCIJA - DANSKA (28:23): Francozinje so v četrtfinalu izločile aktualne svetovne prvakinje Rusinje, v polfinalu pa so bile boljše še od Danske. Skandinavke so sicer v uvodnem delu poskrbele za premoč na igrišču (5:3, 7:4), a Francija je sredi prvega polčasa spet vzpostavila enakovredno razmerje moči (7:7). V drugem delu prvega polčasa so francoske rokometašice po zaostanku z 10:11 naredile delni izid 3:0, pri čemer je vse tri zadetke dosegla Alexandra Lacrabere. Ista igralka je s svojim četrtim zaporednim zadetkom (skupaj jih je v prvem polčasu dosegla šest, na koncu jih je zbrala deset) poskrbela za vodstvo s 14:12 ob odhodu na odmor.

Čeprav so Francozinje zaradi poškodbe kolena že zelo hitro ostale brez pomembne igralke Allison Pineau, so tudi v drugem polčasu imele premoč na igrišču. Po vodstvu z 20:14 v 40. minuti je sicer sledil padec v igri aktualnih svetovnih podprvakinj, ki so ga Danke v petih minutah kaznovale z delnim izidom 4:0 in zaostankom le z 18:20, a do popolnega preobrata le ni prišlo. Danska se je nato še nekajkrat približala samo na dva gola razlike (19:21, 20:22, 21:23, 22:24), vendar je Francija z zaporednima zadetkoma v 58. in 59. minuti zadela za vodstvo s 26:22 in odločila o potniku v veliki finale.

NORVEŠKA - ŠPANIJA (30:22): Da svetovna rokometna velesila Skandinavija ni ostala brez predstavnika v velikem finalu, je poskrbela Norveška, ki je na drugi polfinalni tekmi zlahka opravila s Španijo. Razen dveh uvodnih izenačenj (1:1 in 2:2) Španija v nadaljevanju tekme ni niti enkrat vodila ali vsaj izenačila: v 12. minuti je zaostajala s 3:8, v 17. minuti pa že s 4:10.

Toda v petih minutah so Španke poskrbele za delni izid 5:0 in zmanjšanje zaostanka le na gol (9:10). Vendar so zatem Norvežanke v končnici prvega polčasa dosegle kar šest zadetkov zapored (ob tem nobenega niso prejele) in odšle na odmor z vodstom 16:9.

Tudi v drugem polčasu Španke niso mogle resneje ogroziti reprezentance Norveške, pri kateri sta blesteli vratarka Katrine Lunde Haraldsen (17 obramb, ustavila je kar 45 odstotkov strelov na svoja vrata) in krožna napadalka Heidi Loke (7 zadetkov, strel 10-7). Najvišja prednost v norveško korist je znašala osem zadetkov, kolikor je bila tudi končna. Prvič so imele Norvežanke takšno raziliko že pri izidu 19:11 v 39. minuti, Špankam pa se do konca tekme nikoli ni uspelo približati na manj kot šest golov zaostanka.

V skupini za uvrstitev od 5. do 8. mesta je Rusija premagala Angolo z 41:31 (17:18), gostiteljice Brazilke pa so bile za zadetek uspešnejše od Hrvatic - 32:31 (14:15).

V polfinalu SP štiri evropske reprezentance: Španija, Norveška, Francija in DanskaDanke po podaljšku izločile Japonsko, Hrvatice tesno ugnale Romunijo, uspešni Francija in BrazilijaŠpanija, Norveška, Angola in Rusija prve četrtfinalistke svetovnega prvenstva v Braziliji