6. 12. 2014

Slovenke po zmagi proti Belorusiji v dodatne kvalifikacije za SP 2015

Slovenske rokometašice so na zadnji tekmi kvalifikacijskega turnirja v Švici premagale Belorusijo s 35:33 (17:18). S tremi zmagami na treh tekmah so osvojile prvo mesto in se uvrstile v dodatne kvalifikacije za nastop na SP 2015 na Danskem, ki bodo junija naslednje leto.

SLOVENIJA - BELORUSIJA 35:33 (17:18)

Zürich - Dvorana Saal, gledalcev: 300, sodnici Ilieva in Karbeska (obe Makedonija).

Slovenija: Zec, Stefanišin, Marinček, Stanko 2, Ferfolja, Krhlikar 5, Gros 9, Hrnčič, Mavsar 6 (2), Lazović 3, Irman 6, Koren, Janković 1, Gregorc, Guberinič, Petrinja 3.

Belorusija: Safonova, Kumpel, Nescaruk 2, Dronova 4, Jemeljanenka 2, Vasilevskaja, Oljina, Kocina 5 (5), Arcjukovič 4, Suhamirava, Lobač 4, Nikitina, Ježkava 3, Silickaja 1, Šamanuskaja, Mihdailova 8.

Sedemmetrovke: Slovenija 2 (2), Belorusija 5 (5).

Izključitve: Slovenija 6 minut, Belorusija 10 minut.

Rdeči karton: Petrinja (Slovenija, 60. minuta).

Izbranke slovenske selektorice Marte Bon so po dveh zanesljivih zmagah nad Švicarkami s 27:21 in Grkinjami po hudem boju z 39:23 ugnale še Belorusinje in si izborile dodatni kvalifikacijski tekmi za nastop na svetovnem prvenstvu na Danskem leta 2015. Tekmi dodatnih kvalifikacij bosta na sporedu v prvi polovici junija prihodnje leto.

Slovenke, ki so na tukajšnjem turnirju nastopile brez Nine Jeriček in Maje Šon, bodo svoje tekmice dobile ob koncu letošnjega evropskega prvenstva, ki bo med 7. in 21. decembrom na Hrvaškem in Madžarskem.

Proti Belorusiji so bile slovenske rokometašice v uvodni tretjini v rezultatskem primanjkljaju, vseskozi so lovile in dohitevale tekmice, ki pa jim nikoli niso ušle za več kot dva gola (4:2, 5:3, 6:4, 9:7, 11:9). Toda po dveh zaporednih zadetkih Ane Gros so si naše reprezentantke v 21. minuti prvič priigrale dva gola prednosti (13:11).

Toda nato so Belorusinje naredile delni izid 3:0 in povedle s 14:13, kljub temu pa so Slovenke hitro vzpostavile ravnotežje. Ampak v izdihljajih prvega polčasa so Slovenke nekoliko popustile in v 29. minuti zaostale za dva zadetka (16:18), po golu streslko razpoložene Grosove pa na velik odmor odšle z minimalnim zaostankom (17:18).

Belorusinje, ki jih vodi slovenski strokovnjak Tomaž Čater, so bile tudi v nadaljevanju povsem enakovredne slovenskim rokometašicam. Ekipa selektorice Bonove si je v 40. minuti prvič priigrala vodstvo z dvema zadetkoma razlike (24:22), a so jih tekmice le dve minuti kasneje ponovno ujele.

Slovenke, ki jim je za napredovanje zadostoval že neodločen izid, so znova "pičile" v 54. minuti. Po golih Neli Irman in Ane Petrinje so si znova priigrale vodstvo dveh golov (32:30) in po beloruski minuti odmora zadržale zbranost na tekmi, na kateri je bil rezultat kar 21-krat izenačen (nazadnje pri 30:30).

V prelomnih trenutkih dvoboja so naše rokometašice prikazale preudarno predstavo. Po zadeti sedemmetrovki Tamare Mavsar za vodstvo s 35:33 pa je bilo jasno, da bodo v Zürichu izpolnile načrt, osvojile prvo mesto na kvalifikacijskem turnirju in se prebile v dodatne kvalifikacije za SP 2015.

V slovenski reprezentanci je bila na današnji tekmi najbolj učinkovita Ana Gros z devetimi goli, Tamara Mavsar in Neli Irman pa sta dosegli po šest zadetkov.

Marta Bon, selektorica reprezentance Slovenije: "Dosegli smo pomembno zmago, ki smo jo vsi zelo veseli. Današnja tekma je bila zahtevna, za zmago smo se morali pošteno potruditi, Belorusija se je izkazala za zelo težko tekmico. Z našimi nastopi v Zürichu sem zelo zadovoljna. Skozi turnir smo stopnjevali našo pripravljenost in najboljšo predstavo prikazali prav na najbolj pomembni zadnji tekmi. Na tekmi z Belorusijo smo sami sebi in drugim pokazali, da smo čedalje bolj kakovostna in mentalno trdna reprezentanca, kar je lepa osnova pred junijskima dodatnima tekmama za nastop na svetovnem prvenstvu na Danskem." (sta, eh)