26. 1. 2014

Francozi v finalu EP visoko premagali Dansko, na tekmi za bron Španija za gol boljša od Hrvaške

V finalu evropskega prvenstva za moške na Danskem je v velikem finalu Francija visoko premagala Dansko z 41:32 (23:16) in tretjič postala prvak Evrope. Na tekmi za bronasto kolajno sta se pomerili Španija in Hrvaška, s končnim izidom 29:28 (16:13) pa so bili boljši Španci.

KONČNI VRSTNI RED: 1. Francija, 2. Danska, 3. Španija, 4. Hrvaška, 5. Islandija, 6. Poljska, 7. Švedska, 8. Madžarska, 9. Rusija, 10. Makedonija, 11. Avstrija, 12. Belorusija, 13. Srbija, 14. Norveška, 15. Češka, 16. Črna gora.

Finale: DANSKA - FRANCIJA 32:41 (16:23)

Herning - Dvorana Jyske Bank Boxen, gledalcev: 14.000, sodnika: Lopez in Ramirez (oba Španija).

Danska: Landin, Green, Mogensen 2, Christiansen 2, Thomsen, Larsen 1, Eggert 1, Spellerberg 2, Knudsen, Noddesbo 3, L. Hansen, Lindberg 6, R. Hansen 1, Mollgaard 4, Sondergaarg 1, M. Hansen 9.

Francija: Domoulin, Omeyer, Fernandez, Anić, Narcisse 6, Joli, Nyokas 2, Honrubia, N. Karabatić 5, Grebille, Accambray, Abalo 7, Sorhaindo 2, Guigou 10 (3), L. Karabatić, Porte 9.

Sedemmetrovke: Danska -, Francija 3 (3).

Izključitve: Danska 6 minut, Francija 6 minut.

V Herningu je bilo vse pripravljeno za zmagoslavje Dancev. Toda načrtovani rokometni praznik so jim z izjemno predstavo pokvarili olimpijski prvaki Francozi ter po zmagoslavjih v Švici leta 2006 in v Avstriji leta 2010 še tretjič osvojili naslov evropskih prvakov.

Galski petelini so na najboljši možni način odprli tekmo. Po pičlih osmih minutah so si priigrali pet golov prednosti (7:2) in povsem utišali do zadnjega kotička napolnjeno dvorano Jyske Bank Boxen. Danski rokometaši so bili povsem nebogljeni, predramila jih ni niti minuta odmora Ulrika Wilbeka, tudi nekatere kadrovske menjave niso pomagale k njihovi boljši predstavi, v še večje težave pa so zašli v 17. minuti, ko so jim trikolorji ušli na plus devet (13:4).

Wilbek je pihal od jeze, do finalne tekme njegovi naravnost "popolni" varovanci so na igrišču delovali kot pionirčki, doživeli so pravi rokometni mrk, kot na lanskem svetovnem prvenstvu, ko so jih Španci v finalu premagali z neverjetnih 35:19. Francozi so vse zmote na taktično-tehničnem področju danskih rokometašev s pridom kaznovali in si v 22. minuti priigrali kar deset golov prednosti (17:10), na polčasu pa odšli s plus sedem (23:16).

Izbranci francoskega selektorja Clauda Oneste v drugi polovici tekme niso popustili niti za ped, vseskozi so držali gostitelje v svoji oblasti in zanesljivo dobili zadnje tekmovalno dejanje na enajstem evropskem prvenstvu na Danskem.

V francoski izbrani vrsti sta bila strelsko najbolj učinkovita Michael Guigou z desetimi in Valentin Porte z devetimi goli, vratar Thierry Omeyer pa je zbral 12 obramb. Mikkel Hansen je za Dansko dosegel devet, razočarala pa sta oba vratarja Niclas Landin in Yannick Green, ki sta v prvem polčasu ubranila le tri strele, v drugem pa sedem.

Za tretje mesto: ŠPANIJA - HRVAŠKA 29:28 (16:13)

Herning - Dvorana Jyske Bank Boxen, gledalcev: 14.000, sodnika: Stark in Stefan (oba Romunija).

Španija: Sierra, Perez de Vargas, Gurbindo, Rocas 1, Maqueda 4, Tomas, Entrerrios 2, Sarmiento 2, Aguinagalde 7, Ugalde 2, Andreu, Canellas 8 (5), Morros de Argilla 1, Garcia, Rivera 1, Guardiola 1.

Hrvaška: Losert, Alilović, Duvnjak 8, Kopljar 1, Vori 1, Gojun, Horvat 3 (1), Vuković, Bičanić, Buntić 5, Valčić, Štrlek 3, Čupić 2 (2), Musa, Ninčević, Slišković 3.

Sedemmetrovke: Španija 5 (5), Hrvaška 5 (3).

Izključitve: Španija 6 minut, Hrvaška 6 minut.

Španskim rokometašem je pripadel mali finale v danskem Herningu. Za dvakratne svetovne prvake s Pirenejskega polotoka je to peta kolajna na evropskih prvenstvih, pred tem je drugo mesto osvojila v Španiji leta 1996, Italiji leta 1998 in Švici leta 2006, tretja pa je bila na Hrvaškem leta 2000.

Po izenačenem uvodu so si Španci v 19. minuti priigrali tri gole prednosti (11:8), najvišjo pa tik pred odhodom na polčas (16:12). Hrvati so v drugi polovici tekme vseskozi dihali za ovratnik španskim rokometašem, izenačujočega gola pa jim do konca tekme ni uspelo doseči.

V španski izbrani vrsti sta bila najbolj učinkovita Joan Canellas z osmimi in Julen Aguinagalde s sedmimi goli, Domagoj Duvnjak je za Hrvaško dosegel osem zadetkov.

EP ZA MOŠKE - DANSKA 2014Znana idealna sedmerka EP na Danskem, Karabatić MVP, Canellas prvi strelec tekmovanjaSlovenci se bodo v dodatnih kvalifikacijah za SP 2015 v Katarju junija pomerili z Madžarsko