19. 1. 2018

Čeferin in Wiederer obiskala Slovensko središče

Osrednji dogodek drugega dne Slovenskega središča v Zagrebu je bil pogovor s predsednikom Evropske nogometne zveze (UEFA), gospodom Aleksandrom Čeferinom, zbrane pa je z obiskom počastil tudi predsednik Evropske rokometne zveze (EHF), Michael Wiederer.

"V soboto sem se jezil, morda je bolje, da ponedeljkove tekme z Nemčijo preprosto ne gledam," se je na uvodu z zbranimi pošalil Aleksander Čeferin, nekdanji predsednik Nogometne zveze Slovenija, zdaj pa predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA), ki ga je v hrvaško prestolnico povabil predsednik slovenske rokometne zveze, Franjo Bobinac. Njegova opazka se je seveda navezovala na sobotno tekmo prvega kola evropskega prvenstva med Slovenijo in Makedonijo, ki so jo Slovenci po hudi borbi in kar nekaj zanimivih sodniških odločitvah izgubili s 24:25. A to ni posebej pretreslo predsednika Evropske rokometne zveze (EHF), Michaela Wiedererja, ki je poudaril pomembnost dogodka, kot je Slovensko središče: "Zelo hvaležen sem slovenski rokometni zvezi za organizacijo takšnega dogodka, ki dokazuje, kako daleč je prišel naš šport. Vse več ljudi spremlja rokomet, številka raste iz prvenstva v prvenstvo. Kombinacija športa in posla je ključna pri nadaljnjem razvoj in aktivnosti, kot je Slovensko središče, prispevajo k razvoju."

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije, dr. Maja Makovec Brenčič, je v nagovoru izpostavila pomembnost športa: "Šport je v naši genski zasnovi. Verjamemo, da lahko že kot otroke vse naučimo, da je šport univerzalen jezik. Poštenost, integriteta, vse to je del športa." Ob tem je dodala: "Šport združuje ljudi in to moramo videti tudi politiki in gospodarstveniki ter hkrati razumeti, zakaj je tako in se nagibati k temu, da se osredotočamo na razvoj športa, ki ga moramo podpirati in ohraniti idejo športa kot univerzalnega jezika."

"Če v Evropi športa ne razvijamo, bo ta izginil. Pomembno je, da otroke usmerimo stran od ulic, računalnika, in jih usmerimo na igrišča, toda to ni le naloga posameznih klubov, kot sta na primer Real Madrid ali pa Barcelona. To je naloga politike in gospodarstva," se je mnenju Makovec Brenčičeve pridružil Čeferin, Franjo Bobinac pa je dodal: "Prisotni moramo biti povsod, ne le na zadnji fotografiji, ko ena izmed ekip ali pa reprezentanc osvoji medaljo."

Dopoldanski del dogajanja v Slovenskem središču je bil namenjen poslovnemu forumu »Blockchain tehnologija in investiranje v kriptovalute«, gostje pa so bili Tadej Slapnik iz Vlade Republike Slovenije, Peter Merc iz podjetja Lemur Legal, Blaž Brodnjak iz NLB ter Leo Mršić iz podjetja IN2 Data.

Ob dejstvu, da je Slovenija že zdaj ena izmed najbolj razvitih držav na področju kriptovalut in Start Up podjetij, so vsi udeleženci foruma izpostavili, da je v tej veji plačevanja in shranjevanja denarja še veliko prostora za napredek, ob sodelovanju s Hrvaško pa se že razvijajo številni projekti, v katere se že vključujejo številni deležniki, preko katerih se lahko Slovenija kaj kmalu povzpne na vrh najbolj razvitih držav v Evropski uniji na tem področju.

Slovensko središče bo svoja vrata zaprlo v sredo, na zadnji dan uvodnega dela evropskega prvenstva na Hrvaškem.