17. 1. 2021

Proti Belorusiji za boljše izhodišče pred nadaljevanjem

Slovensko moško člansko rokometno reprezentanco v ponedeljek na svetovnem prvenstvu v Egiptu čaka zadnja tekma prvega dela tekmovanja. Na njej se bo v Aleksandriji ob 18. uri pomerila z Belorusijo.

Po uvodni zmagi proti Južni Koreji (51:29) in porazu z ekipo ruske rokometne zveze (25:31) izbranci Ljubomira Vranješa nimajo časa za počitek, še manj pa za obžalovanje zamujenih priložnosti na sobotnem obračunu. Obračun z Belorusi bo še kako pomemben, saj bo dal odgovor tudi o tem, koliko točk bo slovenska vrsta seboj prenesla v drugi del tekmovanja. Ob morebitni zmagi bi se v Kairo preselila z dvema točkama v žepu, nov poraz pa bi prinesel ničlo in s tem krepko zmanjšal možnosti za preboj v četrtfinale.

V drugem delu prvenstva se bodo slovenski rokometaši srečali z najboljšo trojico skupine G. Iz nje sta si napredovanje že zagotovila gostitelj Egipt in Švedska, za zadnje mesto pa se bosta pomerila Čile in Severna Makedonija. V končnico bosta napredovali najboljši reprezentanci skupine drugega dela.

V slovenski ekipi se zavedajo svojega težavnega položaja v skupini H. Spodrsljaj proti Rusiji, ki v Egiptu zavoljo dopinških grehov uradno nastopa pod imenom Ekipa ruske rokometne zveze, bo skušala nevtralizirati na ponedeljkovem obračunu proti Belorusiji, ki je v dosedanjem delu turnirja igrala neodločeno z Rusijo (32:32) in premagala Južno Korejo (32:24).

Slovenija je doslej odigrala enajst tekem z Belorusijo. Na osmih je zmagala, enkrat igrala nedoločeno, dvakrat pa izgubila. Na svetovnih prvenstvih jo je obakrat premagala, v Španiji 2013 s 27:26, v Katarju dve leti kasneje pa s 34:29.

Ljubomir Vranješ, selektor slovenske reprezentance:
"Belorusija je kakovostna ekipa. V obrambi je zelo agresivna, v napadu premore dobre strelce z razdalje, močna je tudi v nasprotnih (pol)protinapadih in igra zelo enostavno. Ne bomo je premagali z dvema ali tremi razpoloženimi igralci, premagamo jo lahko le z našo ekipno predstavo. Moji varovanci morajo biti agresivni v obrambi, izpeljati več nasprotnih napadov ter pokazati več volje na igrišču."

Jure Dolenec, kapetan slovenske reprezentance:
"Po porazu proti Rusiji se tekmovanje še ni končalo. Na zadnjih dveh velikih turnirjih v Franciji 2017 in lani na Švedskem smo bili v podobnem položaju, a smo se pobrali. Prepričan sem, da smo boljši od Belorusov, a to moramo pokazati na igrišču."

POSNETEK NOVINARSKE KONFERENCE:
SVETOVNO PRVENSTVO 2021
PRVI DEL, SKUPINA H (Borg Al Arab):

3. krog, ponedeljek, 18. januarja, ob 18.00 (po SLO času):
SLOVENIJA : BELORUSIJA (prenos na TV Slovenija 2 in TV Arena Sport 1)
LESTVICA SKUPINE H:
Reprezentanca Tekme Zmage Neodločeno Porazi Dani goli Prejeti goli Razlika Točke
1. Belorusija 2 1 1 0 64 56 8 3
2. Ekipa ruske rokometne zveze 2 1 1 0 63 57 6 3
3. Slovenija 2 1 0 1 76 60 16 2
4. Južna Koreja 2 0 0 2 53 83 -30 0
V drugi del tekmovanja bodo napredovale najboljše tri reprezentance.
Že odigrano, 1. krog, četrtek, 14. januarja:
SLOVENIJA : JUŽNA KOREJA 51:29 (25:16)
Slovenija: Vujović, Ferlin, Skube 1, Blagotinšek 3, Henigman 5, Janc 9, Dolenec 3, Cingesar 2, Cehte 1, Gajić 10, Gaber 2, Zarabec 1, Ovniček 3, Bombač 4, Mačkovšek 5, Suholežnik 2.
Južna Koreja: H. Kim 2, Yu 3, J. Lee 1, Baek, B. Lee, Jeon 1, M. Kim 2, Jiny. Kim 6, Jinh. Kim 6, Jo, Jae. Kim 1, Joun. Kim 2, C. Lee, Jiun Kim, T. Kim 5, An.

BELORUSIJA : EKIPA RUSKE ROKOMETNE ZVEZE 32:32 (15:15)

2. krog, sobota, 16. januarja
EKIPA RUSKE ROKOMETNE ZVEZE : SLOVENIJA 31:25 (16:13)
Slovenija: Vujović, Ferlin, Skube 3, Blagotinšek 1, Henigman, Janc 2, Dolenec 6, Cingesar, Cehte, Gajić 5, Gaber 2, Zarabec, Ovniček 1, Bombač 2, Mačkovšek 3, Suholežnik.
Rusija: Pavlenko, Kirejev, Kiselev 6, Kotov 2, Ostaščenko 2, Vasiljev 1, Kudinov 3, Ermakov 2, Šiškarev 2, Ivanov, Soroka 6, Valjulin, Andrejev, Žitnikov 1, Fokin, Kosorotov 6.

STATISTIKA

BELORUSIJA : JUŽNA KOREJA 32:24