10. 11. 2022

Slovenke drugi del začele z visoko zmago proti bronasti reprezentanci

Slovenska ženska rokometna reprezentanca je na prvi tekmi drugega dela evropskega prvenstva v Sloveniji, Črni gori in Severni Makedoniji v Ljubljani premagala Hrvaško s 26:18 (13:12).

Slovenske rokometne prvokategornice so po zmagi v svojem prvem nastopu v drugem delu zaključnega turnirja stare celine po dolgih 18 letih naredile pomemben korak proti uvrstitvi na najbolj prestižne tekme. Ključ do zmage nad sosedami je bila sijajna obramba. V drugem polčasu so izbranke slovenskega selektorja Dragana Adžića prejele le šest golov.

Pred njimi sta v nadaljevanju glavnega dela tekmovanja v Ljubljani še dve zahtevni tekmi. V ponedeljek, 14. novembra, se bodo ob 18. uri pomerile z izjemno močnimi Norvežankami, dva dni kasneje pa jih ob 15.30 čaka še obračun z Madžarkami.

Slovenija je pred današnjo zmago nad Hrvaško v skupinskem delu v Celju premagala še Dansko z 28:26 in Srbijo s 27:24 ter izgubila proti Švedski z 22:33.

Uvodna postava - na vratih je bila Amra Pandžić, na krilnih položajih Tamara Mavsar in Alja Varagić, na zunanjih Ana Gros, Elizabeth Omoregie in Nina Zulić, na mestu krožne napadalke pa Nataša Ljepoja - je na najboljši možni način odprla obračun proti južnim sosedam. Z dvema "projektiloma" kapetanke Grosove ter Mavsarjeve iz bliskovitega nasprotnega napada in Omoregiejeve iz pozicijskega napada so ob koncu šeste minute povedle s 4:0 ter hrvaškega stratega Nenada Šoštarića prisilile, da je zahteval minuto odmora.

A prava vrednost v slovenski igri je bila igra v obrambi. Različica 6-0 je bila na visoki ravni, prav tako Pandžićeva, ena od junakinj zmage nad Srbkinjami, ki je zaustavila nekaj strelov Hrvatic, ki so po medlem uvodu v nadaljevanju le vzpostavile ravnotežje v Stožicah. V 12. minuti so enim od treh gostiteljic letošnjega turnirja stare celine povsem zadihale za ovratnik (6:5), tri minute kasneje pa jih tudi ujele (7:7).

Po minuti odmora Adžića, ki je z nekaterimi kadrovskimi korekcijami - do konca prvega polčasa v igro nista vstopili le obe vratarki Branka Zec in Maja Vojnovič ter krilna igralka Maja Svetik - skušal dvigniti igro svojih varovank, se razmerje na igrišču ni bistveno spremenilo.

V 19. minuti so prvič na dvoboju pogledale v hrbet tekmicam (8:9). Do konca prvega polčasa se je v osrednji nacionalni športni dvorani odvijal izenačen obračun, na veliki odmor pa so se domače igralke odpravile z vodstvom 13:12.

Uvod v drugi polčas je bil preslikava prvega. Adžićeve varovanke so ga odprle suvereno, v 34. minuti povedle s 15:12. Hrvatice so med 34. in 40. minuto Slovenkam preprečile, da bi dosegle gol, a gostiteljice so bile izjemno dobre v obrambi in držale prednost pred tekmicami.

V 41. minuti so si znova priigrale štiri gole naskoka, potem ko je Ljepoja zadela z vodstvo s 17:13, njihovo igro pa ni ustavila niti hrvaška minuta odmora. Obramba 6-0 je bila še naprej agresivna in kolektivna, razpoložena je bila tudi vratarka Pandžićeva, ki je nanizala nekaj bravuroznih obramb.

"Kraljice šoka", kot so Hrvati poimenovali nosilke bronastega odličja z evropskega prvenstva na Danskem 2020, niso našle načina, da premagajo granitno slovensko postavitev 6-0, v domačem napadu pa je blestela Grosova. Enaintridesetletna Velenjčanka je parala živce tekmicam in svoje soigralke v 45. minuti povedla v vodstvo z 18:13.

Rapsodija igralk v modrih dresih pa se ni končala. Po golih Ljepoje in Mavsarjeve je domača prednost v 48. minuti že znašala sedem golov (20:13). Tudi po drugi hrvaški minuti odmora se razmerje moči na igrišču ni spremenilo, Slovenke so bile še naprej za razred boljše od nemočnih Hrvatic.

Adžićeve varovanke v sami končnici niso popustile v obrambi, borile so se kot levinje, v napadu pa vseskozi imele rešitve za obrambo Hrvatic. Največjo prednost so si priigrale tik pred zadnjim zvokom sirene, ko so povedle za devet golov (26:17).

V slovenski reprezentanci je bila na današnji tekmi najbolj učinkovita Grosova s sedmimi goli. Ljepoja je prispevala pet, Mavsarje pa štiri zadetke.

Dragan Adžić, selektor Slovenije:
"Premagati Hrvaško je zelo zahtevna naloga, predvsem pa zahteva popolno osredotočenost v obrambi. V tem elementu igre smo svojo nalogo odlično opravili, predvsem to velja za drugi polčas, ko smo prejeli le šest golov in imeli na vratih razpoloženo Amro Pandžić. Pred tekmo smo imeli določene zdravstvene težave, pod velikim vprašajem je bil nastop Elizabeth Omoregie, ki pa je stisnila zobe in zaigrala. Zdaj imamo do ponedeljka čas, da se temeljito pripravimo na Norvežanke in si povrnemo moči za zahtevno tekmo."

Nina Žabjek, reprezentantka Slovenije:
"Med tekmo igralke sploh nismo spremljale izida. Ukvarjale smo se samo s tekmicami. V obrambi smo vseskozi garale, v napadu pa uživale sadove našega truda v obrambi. Med tekmo je bila v naši igri vseskozi prava energija, vsaka kadrovska rotacija fenomenalna, naša zmaga je zaslužena."

Valentina Klemenčič, reprezentantka Slovenije:
"Punce smo dale vse od sebe, trenerji so nas vseskozi spodbujali, navijači so bili vrhunski. Vesele smo zmage, upam in verjamem, da lahko tako igramo tudi v nadaljevanju turnirja. Punce na vsaki tekmi damo vse od sebe, imam zares neverjetne soigralke."

Amra Pandžić, reprezentantka Slovenije:
"V drugem polčasu je bila naša obramba na vrhunski ravni, dokaz za to je le šest prejetih golov. V teh trenutkih tekme sem na igrišču vse 'videla', hkrati pa se tudi vrhunsko dopolnjevala z našimi igralkami v obrambi."