20. 12. 2009

Konec svetovnega prvenstva za ženske na Kitajskem: 1. Rusija, 2. Francija, 3. Norveška

Na Kitajskem se je danes končalo svetovno prvenstvo za ženske. V finalu v Nanjingu je reprezentanca Rusije premagala Francijo s 25:22 (14:11), na tekmi za bronasto kolajno pa so bile Norvežanke uspešnejše od rokometašic Španije z 31:26 (15:9).

Rusinje so se tokrat že tretjič zapored povzpele na najvišjo stopničko na svetu, saj so bile pred tem najuspešnejše že v Sankt Peterburgu (2005) in Parizu (2007). Ekipa trenerja Jevgenija Trefilova se je v finalu oddolžila Francozinjam za poraz v drugem krogu glavnega dela SP (23:24), čeprav je tekmo za zlato kolajno začela z zaostankom 4:6. Toda z delnim izidom 4:0 so si Rusinje priigrale vodstvo z 8:6, tik pred koncem polčasa pa so prednost podvojile (14:10). Kljub temu so se Francozinje po sedmih minutah drugega polčasa približale le na zadetek zaostanka (15:16), toda po treh zaporednih zadetkih je reprezentanca Rusije povedla z 19:16. Enajst minut pred koncem so si Rusinje, pri katerih je blestela Elena Dmitrijeva (osem zadetkov, strel iz igre 6-6), priigrale že pet zadetkov naskoka (22:17) in boj za zlato kolajno je bil odločen. Na tekmi za bronasto odličje so zmagale Norvežanke, ki so na Kitajskem veljale za glavne favoritinje, a niso uspele ponoviti prvega mesta z lanskih olimpijskih iger v Pekingu in evropskega prvenstva v Makedoniji. Po vodstvu Špank s 4:3 so Skandinavke poskrbele za neverjeten delni izid 8:0 in v 19. minuti je bilo na semaforju 11:4. Sredi drugega polčasa so imele Norvežanke še vedno precejšnjo prednost (24:18), francoske rokometašice so nato zaostanek prepolovile (21:24), a so nasprotnice znova "dodale plin" in zanesljivo zmagale.

Za najboljšo igralko (MVP) SP je bila izbrana Rusinja Ljudmila Postnova, ki pa presenetljivo ni bila izbrana v idealno sedmerko tekmovanja. V njej so – vratarka: Ina Suslina (Rusija), leva zunanja: Linn-Kristin Riegelhuth (Norveška), srednja zunanja: Marta Mangue (Španija), desna zunanja: Allison Pineau (Francija), levo krilo: Mariama Signate (Francija), desno krilo: Camilla Herrem (Norveška), krožna napadalka: Begona Fernandez (Španija).

Končni vrstni red: 1. Rusija, 2. Francija, 3. Norveška, 4. Španija, 5. Danska, 6. Južna Koreja, 7. Nemčija, 8. Romunija, 9. Madžarska, 10. Avstrija, 11. Angola, 12. Kitajska, 13. Švedska, 14. Tunizija, 15. Brazilija, 16. Japonska, 17. Ukrajina, 18. Slonokoščena obala, 19. Argentina, 20. Kongo, 21. Tajska, 22. Kazahstan, 23. Čile, 24. Avstralija.

Finale:

Rusija – Francija 25:22 (14:11)

Nanjing - Olimpijski športni center, gledalcev: 7500, sodnika: Gjeding in Hansen (oba Danska).

Rusija: Suslina, Postnova 3, Dronina 1, Dmitrijeva 8 (2), Levina 3, Petrova, Sedojkina, Andrjušina 2, Muravjeva 1, Vetkova 2, Žilinskaja, Koroleva, Turej 3 (1), Hmirova 2.

Francija: Goudjo, Dancette, Ayglon, Pineau 6, Mendy, Baudouin, Leynaud, Darleux, Dembele 4, Deroin, Tervel, Limal 2, Piejos 2, Signate 8.

Sedemmetrovke: Rusija 6 (3), Francija 1 (0).

Izključitve: Rusija 10 minut, Francija 8 minut.

Za tretje mesto:

Norveška – Španija 31:26 (15:9)

Nanjing - Olimpijski športni center, gledalcev 10.000, sodnika: Marina in Minore (oba Argentina).

Norveška: Grimsbo, Alstad, Loke 2, Nostvold 3, Breivang 1, Lunde-Borgersen 6, Johansen 1, Frafjord 7, Larsen, Haraldsen, Riegelhuth 4 (2), Stange 1, Edin, Herrem 6.

Španija: Gonzalez, Barno 1, Martin 3, Alberto 5 (3), Bea. Fernandez, Cuadrado 1, Mangue 5 (3), Aguilar 5, Benzal, Ciobanu, Chavez, Pinedo 1, Beg. Fernandez 3, Oncina 2.

Sedemmetrovke: Norveška 3 (2), Španija 9 (6).

Izključitve: Norveška 14 minut, Španija 12 minut.