18. 12. 2010

V velikem finalu EP se bosta pomerili Norveška in Švedska, za bron Danska in Romunija, Francija osvojila končno peto mesto

Na EP za ženske bosta v velikem finalu igrali Norveška in Švedska, za bron pa Romunija in Danska. Švedska je v polfinalu v dramatični končnici premagala Romunijo (25:23), Norveška brez večjih težav Dansko (29:19), na tekmi za končno peto mesto pa je Francija nadigrala Črno goro (23:19).

Aktualne evropske prvakinje Norvežanke so že v uvodnih minutah tekme proti gostiteljicam jasno nakazale svojo namero, da se uvrstijo v veliki finale Eura 2010. Hitro so povedle s 5:0, kasneje pa se je izkazalo, da njihove nasprotnice Danke (Skov 5 zadetkov, Thorsgaard in Norgaard po 3) niso niti enkrat vodile ali vsaj izenačile. Nekajkrat so se približale na "minus dva", nazadnje pri 7:9 v dvajseti minuti, toda v naslednjih štirih minutah je Norveška (Sulland 7, Löke in Hammerseng po 5) dosegla delni izid 3:0 in si spet priigrala pet zadetkov naskoka. Tudi v nadaljevanju so bila Norvežanke absolutne gospodarice na igrišču: sredi drugega polčasa je njihova prednost najprej znašala šest golov (20:14), sedem minut pred koncem pa že osem (25:17). Ne glede na visoko razliko niso popuščale in pri 25:19 v 56. minuti so še štirikrat zapored zadele v polno in polfinalno tekmo končale kar z desetimi zadetki prednosti (29:19).

Prvo polfinalno tekmo so bolje začele Švedinje, ki so povedle s 4:1, toda po štirih zaporednih zadetkih so si Romunke v deseti minuti priigrale prvo vodstvo (5:4). Kljub temu so Skandinavke spet povedle s 7:5, a so romunske rokometašice (Neagu 7, Stanca 6, Tolnai 20 obramb) znova naredile delni izid 4:0. V drugem polčasu si je Švedska (Torstenson9, Jacobsen 4) nekajkrat priigrala tri zadetke prednosti, toda v 56. minuti je bil izid kljub temu že enajstič izenačen (22:22), potem so so Romunke pred tem vodile z 22:21. Nasprotnice so zatem trikrat zapored zadele v polno in v 58. minuti je bilo na semaforju 24:22. Slabo minuto in pol pred koncem je Nechita zmanjšala le na gol razlike (23:24), vse upe Romunk o napredovanju v veliki finale pa je s svojim devetim zadetkom na začetku zadnje minute pokopala Torstensonova.

Začetek dvoboja za peto mesto je pripadel Francozinjam, ki so v sedmi minuti vodile že s 3:0. Nato so Črnogorke (Popović 5, Knežević 4) le vzpostavile ravnotežje na igrišču in se dvakrat približale le na zadetek zaostanka (3:4, 4:5). Toda sledila je velika serija Francozinj (Signate 7, Ayglon 4), ki so pri vodstvu s 7:5 naredile delni izid 6:0 in na začetku drugega polčasa so imele že osem zadetkov prednosti - 13:5. Črnogorke kar 19 minut (!) niso dosegle zadetka (med 15. in 34. minuto), Francozinje pa so v uvodnih minutah drugega dela dosegle še tri zapored in pri 16:6 v 36. minuti je bil zmagovalec odločen. Po visokem vodstvu je Francija malce popustila in Črna gora je z delnim izidom 5:0 prepolovila zaostanek (11:16). Do konca tekme so Francozinje zlahka držale prednost, Črnogorke pa so se dvakrat uspele najbolj približati na štiri gole razlike - 18:22 v 57. minuti in končnih 19:23.