19. 12. 2010

V finalu so Norvežanke premagale Švedsko in že petič osvojile naslov evropskih prvakinj

S finalno tekmo v Herningu na Danskem se je končalo letošnje evropsko prvenstvo za ženske. Naslov najboljših v Evropi je že petič (od tega četrtič zapored) osvojila Norveška, ki je v velikem finalu premagala Švedsko s 25:20 (10:11).

Norveška – Švedska 25:20 (10:11)

Herning – Dvorana MCH Arena, gledalcev: 12.500, sodnika: Gjeding in Hansen (oba Danska).

Norveška: Grimsbo (0 obramb), Haraldsen (13 obramb), Molid, Alstad, Loke 5, Nostvold 2, Breivang 3, Hammerseng 5, Johansen, Frafjord 1, Larsen 1, Sulland 3 (2), Riegelhuth, Mork 1, Stange, Herrem 4.

Švedska: Kain (5 obramb), Grubbström (7 obramb), Flognman 3, Boson 1, Islas Helgesson 1, Roberts, Wiel Freden 1, Torstenson 3, Wiberg, Gullden 7, Helleberg, Wallter, Hagman, Wallen 1, Jacobsen, Johansson 3.

Sedemmetrovke: Norveška 2 (2), Švedska 4 (4).

Izključitve: Norveška 2 minuti, Švedska 4 minute.

Norveške rokometašice so po finalni zmagi proti Švedski (25:20) že četrtič zapored osvojile naslov prvakinj Evrope, potem ko so bile predhodno najboljše na zadnjih treh tekmovanjih: na Madžarskem leta 2004, Švedskem 2006 in v Makedoniji 2008. Skupno so že petič postale evropske prvakinje (prvič na Nizozemskem leta 1998), z evropskih prvenstev pa imajo še dve srebrni (Danska 1996 in 2002) in eno bronasto kolajno (Nemčija 1994).

Finale v dvorani MCH Arena v Herningu pred več kot 12.000 gledalci je pripadel sogostiteljicam Eura 2010 Norvežankam, ki so povedle s 3:1 in 4:2. Toda veselje njihovih navijačev ni trajalo dolgo, kajti Švedinje so med 15. in 20. minuto dosegle štiri zadetke (v tem času niso prejele nobenega) in prevzele vodstvo s 6:4. Norveška je kmalu zatem ujela rezultatski priključek (6:6), kljub temu pa je švedska izbrana vrsta še pred odhodom na odmor poskrbela za najvišjo prednost v prvem polčasu – tri zadetke (10:7 in 11:8).

Z zadetkoma Herremove in Sullandove so se Norvežanke približale le na gol zaostanka (10:11 – to je bil tudi končni izid prvega dela), na začetku drugega polčasa pa sta bili uspešni še Breivanogova in Herremova, tako da so po skupnem delnem izidu 4:0 po dolgem času spet prevzele rezultatsko vodstvo (12:11). Sledili sta še samo dve izenačenji (12:12, 13:13), nato pa je sledilo obdobje, v katerem je bil že bolj ali manj odločen zmagovalec finalnega dvoboja v Herningu.

V desetih minutah je Norveška (v glavnem delu EP se je tekma v Lillehammerju končala v korist Švedinj s 24:19) dosegla šest zadetkov, Švedska pa nobenega in v 45. minuti je bilo na semaforju 19:13 za stare in nove evropske prvakinje. S tremi zaporednimi goli so Švedinje najprej prepolovile visok zaostanek (16:19 v 50. minuti) in se nato še dvakrat približale na tri zadetke razlike (17:20, 18:21), toda po dveh prejetih zadetkih – uspešni sta bili Herremova in Sullandova – je bilo pri izidu 18:23 v 57. minuti konec vseh dvomov o tem, katera reprezentanca bo stopila na vrh Evrope.