4. 12. 2018

Slovenske rokometašice v velikem slogu končale nastope na EP

Slovenska ženska reprezentanca je na zadnji tekmi EP 2018 z 29:27 (13:13) prikazala odlično predstavo in premagala olimpijsko prvakinjo Rusijo, navkljub temu pa končala nastope na letošnjem turnirju.

Izbranke slovenskega selektorja Uroša Bregarja so vse možnosti za napredovanje v drugi del zapravile po uvodnih porazih proti Črnogorkam in Francozinjam, na svoji poslovilni tekmi pa so uprizorile pravo senzacijo, saj so na kolena položile olimpijske prvakinje iz Ria de Janeira 2016 ter štirikratne svetovne prvakinje v letih 2001, 2005, 2007 in 2009.

Navkljub velikem rokometnemu skalpu - podobnega so uprizorile pred dvema letoma, ko so na EP v Stockholmu ukanile Švedinje, lani na SP v nemškem Trierju pa Francozinje - so osvojile zadnje mesto v skupini B in končale nastope na letošnjem zaključnem turnirju stare celine.

Uvodna slovenska postava - vratarka Branka Zec, krilni igralki Tamara Mavsar in Polona Barič, zunanje igralke Tjaša Stanko, Nina Zulić in Ana Gros ter krožna napadalka Teja Ferfolja - je obetavno odprla dvoboj v Nancyju in po šestih minutah povedla s 4:1. Slovenski napad je bil raznovrsten, med strelke so se vpisale štiri različne igralke, tudi slovenska obramba je bila na zelo visoki ravni.

Dvominutna kazen za Tjašo Stanko je malce "porušila" sistem slovenske igre, le dve minuti kasneje se je Rusija približala na gol zaostanka (3:4), v deveti minuti pa jo ujela (5:5). Sredi prvega polčasa so bile škarje in platno v rokah izbrank legendarnega ruskega trenerja Jevgenija Trefilova, ki so Slovenkam v 16. minuti ušle že na štiri gole (6:10).

Po Bregarjevi minuti odmora in nekaterih spremembah na taktičnem področju je "posijalo sonce" na slovenske igralke. Po zadetkih Hane Vučko in Grosove so v 20. minuti prepolovile zaostanek (9:11), še bolj odločno pa zaigrale v končnici prvega polčasa, ko so se po golu Mavsarjeve približale na 11:12. Grosova je po uspešno izvedeni sedemmetrovki v zadnji minuti izenačila na 13:13.

Uvod v drugo polovico tekme je bil preslikava prvega, Slovenke so po golih Stankove, Grosove in Zulićeve znova povedle za tri gole (16:13), to prednost pa s preudarno igro zanesljivo držale do polovice prvega polčasa, ko je Grosova poskrbela za najvišje slovensko vodstvo na tekmi - v 43. minuti je bilo 22:18.

Slovenke v prelomnih trenutkih dvoboja v dvorani Jean Weille niso popustile. Hud boj s telesno močnejšim Rusinjami jih je resda pošteno utrudil, na krilih Grosove, ki je dosegla ducat golov, pa so na kolena položile imenitne tekmice in z dvignjenimi glavami zapuščajo evropsko prvenstvo v Franciji.

Uroš Bregar, selektor Slovenije:

"Zelo sem ponosen na svoja dekleta, ki so se do zadnjega diha borile vseh šestdeset minut. V prvem polčasu so bile v hudih težavah in zaostajale za štiri gole, a so se pravočasno pobrale in tekmice ne le ujele, temveč prevzele pobudo in stopnjevale svojo igro. Rusinje so v končnici naredile nekaj neizsiljenih napak, kar so moje izbranke izkoristile in se veselile velike zmage."

Ana Gros, reprezentantka Slovenije:

"Na vseh treh tekmah na letošnjem evropskem prvenstvu smo dale vse od sebe in se borile po svojih najboljših močeh. Rusinje so imele malce podcenjevalen odnos do tekme, a to nas ni zanimalo, mi smo jo odigrali maksimalno in bile boljše. Res sem vesela, da se v domovino vračamo z eno zmago in ne s praznimi žepi."