1. 2. 2009

Francozi na svetovnem prestolu, Hrvati srebrni, Poljaki bronasti

Na SP na Hrvaškem je prvo mesto osvojila Francija, potem ko je v finalu premagala Hrvaško s 24:19. Na tekmi za bronasto kolajno je bila Poljska uspešnejša od Danske (31:23).

FINALE:

HRVAŠKA - FRANCIJA 19:24 (12:11)

Hrvaška: Losert, Balić 1, Duvnjak 2, Lacković 4, Kopljar, Vori 2, Gojun, Horvat, Šprem 3, Špoljarić, Metličić 1, Valčić, Alilović, Čupić 6 (4).

Francija: Fernandez 2, Dinart, Gille, Narcisse 6, Karaboue, Karabatić 2, Kempe, Junillon, Omeyer, Abati, Abalo 2, Sorhaindo 2, Guigou 10 (7), Ostertag.

Sedemmetrovke: Hrvaška 4 (4), Francija 7 (7).

Izključitve: Hrvaška 6, Francija 4.

Obrambe vratarjev: Hrvaška 7 (Alilović 6, Losert 1), Francija 10 (Omeyer 10, Karaboue 0).

V ponovitvi finala s SP 1995 na Islandiji (Francozi so takrat zmagali s 23:19) o enakovrednosti tekmecev dovolj pove že podatek, da je bil izid kar 17-krat izenačen. Nazadnje se je to zgodilo pri 18:18 v 45. minuti, nato pa je sledil razpad sistema igre pri Hrvatih. Do konca tekme so namreč v petnajstih minutah dosegli samo še en zadetek, na nasprotni strani pa so Francozi z delnim izidom 3:0 tehtnico dokončno nagnili na svojo stran in si priigrali tretji naslov svetovnih prvakov (pred tem v letih 1995 in 2001 ).

ZA TRETJE MESTO:

DANSKA - POLJSKA 23:31 (11:14)

Danska: Hvidt, Mogensen 2, Boesen, Laen 1, Jorgensen, Christiansen 7 (2), Bruun Jorgensen 1, Landin, Spellerberg, Knudsen, Svan Hansen, Hansen 10 (2), Lindberg 2, Nielsen.

Poljska: Szmal, Jaszka 4, K. Lijewski 4, Kuchczynski, Bielecki 10, Siodmiak, Wleklak, B. Jurecki 2, Jurasik 1, M. Jurecki 3, Tluczynski 5, Malcher, M. Lijewski 2, Glinski.

Sedemmetrovke: Danska 5 (4), Poljska 0.

Izključitve: Danska 10, Poljska 6.

Obrambe vratarjev: Danska 12 (Hvidt 10, Landin 2), Poljska 13 (Szmal 13, Malcher 0)., Abati, Abalo 2, Sorhaindo 2, Guigou 10 (7), Ostertag.

Po enakovredni igri v prvih dvajsetih minutah so si Poljaki do konca prvega polčasa priigrali tri zadetke prednosti (14:11), ki so jo v drugem še povečali. Toda vztrajni Skandinavci niso odnehali in v 51. minuti so se približali le na dva zadetka zaostanka (22:24). Toda nato so sledile njihove neverjetne črne minute: z igralcem več so prejeli kar dva zadetka, skupaj pa so Poljaki v dobrih treh minutah naredili delni izid 5:0, povedli z 29:22 in dvomov o dobitniku bronaste kolajne na letošnjem SP ni bilo več.