15. 4. 2010

Slovenski rokometaši so turnir na Češkem začeli z minimalnim porazom proti gostiteljem (32:33)

V prvem krogu mednarodnega turnirja na Češkem se je moška reprezentanca Slovenije pomerila z gostitelji. V Zubriju so v izenačeni končnici zmagali Čehi s 33:32 (15:15), močno spremenjena igralska zasedba selektorja Zvonimirja Serdarušića pa se bo jutri ob 16. uri v Zlinu pomerila z Rusijo.

Češka – Slovenija 33:32 (15:15)

Zubri – Športna dvorana, gledalcev: 1000., sodnika: Kohout in Novak (oba Češka).

Češka: Slaby (7 obramb), Štochl (2 obrambi), Vitek 1, Mičkal 1, Zdrahala 3, Kubeš 2, Filip 5, Čip, Horak, Motl 4 (2), Šik 4, Štehlik 5, Hynek 1, Hrstka 1, Bednarik 5, Berka 1.

Slovenija: Škof (13 obramb), Vran (2 obrambi), Skok, Miklavčič 2, Dobelšek, Pucelj 1, Dolenec 3, Žuran 2, Skube, Špiler 3, Pajovič 3, Gajič 5 (2), Cehte 1, M. Žvižej 1, L. Žvižej 11 (5), Zorman.

Sedemmetrovke: Češka 5 (2), Slovenija 7 (7).

Izključitve: Češka 6 minut, Češka 8 minut.

Tekmo v Zubriju so bolje začeli igralsko precej spremenjeni Slovenci, ki so z zadetkoma Davida Špilerja in Davida Miklavčiča že v drugi minuti povedli z 2:0. Toda gostitelji so hitro izenačili, a predvsem po zaslugi Aleša Pajoviča so si gostje spet priigrali dva zadetka prednosti (5:3). Sledili so trije zaporedni zadetki češke izbrane vrste in v deveti minuti tudi njihovo prvo vodstvo (6:5), za izenačenje pa je s svojim premiernim zadetkom v slovenskem reprezentančnem dresu poskrbel Peter Pucelj. Pri izidu 8:8 je vratar Gorazd Škof v šestih minutah obranil kar tri sedemmetrovke zapored (dvakrat Filipu in enkrat Mičkalu), njegovi soigralci v polju pa so z delnim izidom 3:0 (v polno so zadeli Luka Žvižej, Dragan Gajič in Klemen Cehte) poskrbeli za prvo vodstvo s tremi zadetki naskoka (11:8 v 21. minuti).

Domači selektor Martin Liptak je nato vzel minuto odmora, ki sprva ni obrodila sadov, kajti Slovenci so si še dvakrat priigrali "plus tri" (12:9, 13:10). Toda v končnici prvega polčasa so Čehi poskrbeli za delni izid 3:0 in štiri minute pred koncem izenačili na 13:13. Luka Žvižej in David Miklavčič sta se nato spet vpisala med strelce za slovensko vodstvo s 15:13, toda do konca prvega dela igre so Čehi še dvakrat zadeli v polno in na odmor sta reprezentanci odšli brez zmagovalca (15:15).

Na začetku drugega polčasa sta v igro stopila Uroš Zorman in Jure Dolenec (poleg njiju priložnosti v prvem delu nista dobila še Matevž Skok in Rok Žuran), prav Dolenec pa je že v prvi minuti dosegel tudi svoj prvi zadetek v reprezentančnem dresu. Le minuto kasneje je Slovenija ostala brez Aleša Pajoviča, ki je moral zaradi poškodbe z igrišča in se do konca tekme ni več vrnil na parket. Kljub temu so Slovenci najprej hitro stopili manjšo češko prednost (18:16, 19:17), nato pa s štirimi zaporednimi zadetki v štirih minutah povedli s 23:20. Toda gostitelji (nastopili so brez prvega zvezdnika in Kielovega igralca Filipa Jiche, najboljšim igralcem letošnjega EP v Avstriji) se niso predali in po zaostanku z 22:25 z delnim izidom 3:0 znova poskrbeli za izenačenje.

Slovensko neučinkovitost je s svojim prvim zadetkov v dresu z državnim grbom prekinil Rok Žuran (26:25), predvsem po zaslugi vratarja Gorazda Škofa (skupaj 13 obramb) in učinkovitega Luke Žvižeja (11 zadetkov) pa je Serdarušićeva četa povedla z 29:27 in 30:28. Toda nato se je pri domačinih razigral krožni napadalec Bednarik in s tremi zaporednimi goli izid izenačil. Sledila je dramatična končnica, v kateri je Rok Žuran v 58. minuti slovenski reprezentanci priigral zadnje vodstvo (32:31). Na nasprotni strani je dobro minuto pred koncem v polno zadel Zdrahala, selektor Serdarušić pa je pol minute pred zadnjim znakom sirene vzel minuto odmora. Toda slovenski rokometaši so že po nekaj sekundah naredili napako v napadu, v "kontri" pa je končni izid za zmago Češke s 33:32 postavil Štehlik. Slovencem je nato ostalo še nekaj sekund za zadnji napad, a niso prišlo do strela na gol in morebitnega izenačenja.

Na uvodni tekmi prvega kroga sta se pomerili reprezentanci Rusije in Avstrije, po zanimivi končnici pa so se zmage z 32:30 (17:14) veselili Rusi. V prvem polčasu so Avstrijci zaostajali že za pet zadetkov, šest minut pred koncem pa so z igralcem manj izenačili na 28:28. Med izključitvijo na avstrijski strani so si Rusi priigrali dva zadetka prednosti (30:28, 31:29), dobro minuto pred koncem pa je za naše severne sosede zadel Fölser (30:31). Rusko zmago je dokončno potrdil Rastvorcev, ki je zadel pol minute pred zadnjim znakom sirene. Med izključitvijo Kokšarova (dosegel je kar 11 zadetkov) so Avstrijci zadeli v polno, Rusi pa so v zadnjem napadu spretno zadržali žogo in turnir na Češkem začeli z minimalno zmago.