16. 4. 2010

Izbranci selektorja Serdarušića na tekmi v Zlinu povsem potolkli reprezentanco Rusije

Po četrtkovem tesnem porazu proti gostiteljem (32:33) je moška reprezentanca Slovenija na turnirju na Češkem danes dosegla prvo zmago. Moštvo selektorja Zvonimirja Serdarušića je v Zlinu do tal potolklo Rusijo, končni izid pa je bil kar 42:32 (23:15).

Slovenija – Rusija 42:32 (23:15)

Zlin – Športna dvorana, gledalcev: 1000, sodnika: Kohout in Novak (oba Češka).

Slovenija: Skok (12 obramb), Škof (1 obramba), Vran (2 obrambi), Miklavčič 2, Dobelšek 1, Pucelj 5, Dolenec 6, Žuran 4, Skube 3, Špiler 6, Gajič 5, Cehte 4, M. Žvižej 1, L. Žvižej 4 (3), Zorman 1.

Rusija: Grams (5 obramb), Kostigov (8 obramb), Filipov 1, Šiškarev 4, Kovalev, Černoivanov, Atman 1, Rastvorcev 7, Kamanin 3, Lužnikov, Aslanjan 4, Čipurin 3, Kokšarov 7 (3), Starih 2, Ivanov, Kajnarov.

Sedemmetrovke: Slovenija 4 (3), Rusija 5 (3).

Izključitve: Slovenija 12 minut, Rusija 10 minut.

Rdeči karton: Aslanjan (23. minuta).

V drugem krogu mednarodnega turnirja na Češkem je Slovenija proti Rusiji v Zlinu igrala brez Aleša Pajoviča, ki si je na uvodni tekmi proti gostiteljem v Zubriju lažje poškodoval gleženj. Začetek tekme proti moštvu selektorja Vladimirja Maksimova, ki je na januarskem evropskem prvenstvu v Avstriji osvojilo šele 12. mesto, je bil zelo enakovreden, saj si v dobrih dvajsetih minutah nobena reprezentanca ni uspela priigrati več kot dveh zadetkov prednosti (5:3 in 6:4 za Rusijo ter 9:7, 15:15 in 16:14 za Slovenijo). Selektor Serdarušić je dal v vratih tokrat priložnost Matevžu Skoku, ki je bil proti Čehom edini med njegovo šestnajsterico, ki ni dobili priložnosti za igro. Vratar Gorenja iz Velenja je odlično opravil svojo nalogo, kajti v 55 minutah je zbral dvanajst obramb. Po vodstvu Slovenije s 16:14 v 22. minuti je sledilo obdobje, v katerem je slovenska izbrana vrsta povsem dotolkla renomiranega nasprotnika.

Zaradi prekrška nad Rokom Žuranom sta češka sodnika pokazala neposredni rdeči karton levorokemu Aslanjanu, ki je do takrat štirikrat zatresel slovensko mrežo. Takoj zatem je moral za dve minuti na klop za kaznovane še njegov soigralec Čipurin, številčno prednost pa je Serdarušićeva četa odlično izkoristila. Najprej je naredila delni izid 4:0 in povedla z 20:14, nato ob enakovrednem razmerju moči na igrišču še dvakrat zadela v polno in po skupnem delnem izidu 6:0 je minuto pred koncem prvega polčasa povedla kar z osmimi zadetki prednosti – 22:14. Tudi v nadaljevanju so slovenski rokometaši igrali odlično v obrambi in napadu, še večji polom Rusov pa je preprečil Edvard Kokšarov. Igralec Celja Pivovarna Laško, ki je v prvem krogu proti Avstriji dosegel kar 11 zadetkov, se je v dobrih 40 minutah sedemkrat vpisal med strelce.

Toda tudi to reprezentanci Rusije ni pomagalo, kajti na nasprotni strani so Slovenci neusmiljeno polnili mrežo vratarja Kostigova, ki je tik pred koncem prvega polčasa zamenjal Gramsa. Čeprav je Slovenija v 45. minuti zaradi poškodbe ostala brez Davida Špilerja, ki do konca tekme ni več stopil na parket, to ni pretirano vplivalo na njeno igro. Rusi so bili povsem nemočni in potem ko so z igralcem več dobili kar dva zadetka (uspešna sta bila Rok Žuran in po cepelinu še Luka Žvižej), je njihov zaostanek znašal že neverjetnih enajst zadetkov – 18:29. Sredi drugega polčasa je bilo na semaforju še vedno 32:22, nato pa so ruski rokometaši izkoristili krajše obdobje padca zbranosti in učinkovitosti Slovencev ter s tremi zaporednimi zadetki zaostanek nekoliko omilili (25:32).

A kljub visoki prednosti slovenska izbrana vrsta (z izjemo poškodovanega Aleša Pajoviča je priložnost za igro dobilo vseh petnajst igralcev) ni popuščala. Samo tri minute kasneje je njena prednost spet znašala deset zadetkov (35:25 v 50. minuti), v 57. pa je Klemen Cehte znova poskrbel za izenačenje najvišje prednosti na tekmi v Zlinu – "plus enajst" za Slovenijo (41:30). Serdarušićeva četa je tako suvereno opravila z Rusijo, pri čemer velja omeniti, da je bila to na deseti medsebojni tekmi to šele druga zmaga reprezentance Slovenije.

Zadnji krog na mednarodnem turnirju na Češkem bo na sporedu v soboto, ko bosta tekmi še v tretjem češkem mestu (v Prerovu). Slovenija se bo ob 11. uri pomerila z Avstrijo, ki je v prvem krogu minimalno izgubila proti Rusiji (31:32), v drugem pa danes premagala Češko z 31:26. Rusi se bodo ob 13.30 srečali z gostitelji. Po drugem krogu imajo vse štiri reprezentance enak točkovni izkupiček (po dve točki), saj je vsaka po enkrat zmagala in izgubila.