20. 5. 2015

Gorenje po domači zmagi proti Mariboru v finalu 1. NLB Leasing lige

Na tretji tekmi polfinala končnice za prvaka v 1. NLB Leasing ligi so rokometaši Gorenja doma premagali Maribor Branik s 37:34 (16:19) in se z rezultatom 2:1 v zmagah uvrstili v finale. V finalu bo njihov nasprotnik Celje Pivovarna Laško, prva tekma pa bo v soboto, 23. maja, ob 16. uri v Zlatorogu.

GORENJE VELENJE - MARIBOR BRANIK 37:34 (16:19)

Velenje - Rdeča dvorana, gledalcev: 1200, sodnika: Deržek in Brecelj (oba Ajdovščina).

Gorenje Velenje: B. Burić, Ferlin, Božović 1, Cehte 3, Medved 2, S. Burić 2, Ovniček 1, Szyba 4, Skube 8 (5), Golčar, Šoštarič 7, Kleč 5, Gams, Nosan 3, Dujmovič, Bećiri.

Maribor Branik: Čudič, Taletović, Kastelic, Cingesar 6, Žmavc, Kaleb 9 (6), Jamnik 2, Poklar 6, Fidel 1, Žabič 2, Špende, Verdinek, Brajović 1, Mišković 1, Mlakar 6.

Sedemmetrovke: Gorenje Velenje 5 (5), Maribor Branik 6 (6).

Izključitve: Gorenje Velenje 10 minut, Maribor Branik 14 minut.

Rdeči kartoni: Medved (60.), Žabić (60.), B. Burić (60.).

Na tekmi v Rdeči dvorani si na začetku nobena ekipa ni uspela priigrati več kot enega gola prednosti, zato je bil rezultat do 5:5 v enajsti minuti petkrat poravnan. Za prvo vodstvo z dvema goloma so poskrbeli Mariborčani v 13. minuti po uspešnem strelu Tineta Poklarja za 7:5.

Tudi v nadaljevanju tekme je bila razlika v prid gostujoče ekipe ves čas gol ali dva, v 21. minuti pa je Dušan Fidel prvič povišal na tri (12:9). Samo dve minuti pozneje je imela ekipa trenerja Borisa Deniča najvišjo prednost v prvem polčasu - na semaforju je bilo kar 14:10, a v zadnjih minutah pred odmorom so se Velenjčani približali samo na 15:16 v 28. minuti.

Toda nato so gostje zadeli v polno dvakrat zapored za vodstvo z 18:15. Končni rezultat prvega polčasa (19:16) je v zadnji minuti s sedemmetrovke dosegel Hrvat Ante Kaleb, ki je bil s sedmimi doseženimi goli najboljši strelec na obeh straneh v prvem polčasu.

Začetek drugega polčasa je pripadel slovenskim podprvakom, ki so zaostanek s 17:20 v dobrih šestih minutah spremenili v vodstvo za plus tri (24:21). Kljub temu se četa nekdanjega selektorja Deniča ni predajala in v 42. minuti je bil rezultat znova izenačen (25:25).

V naslednjem obdobju so imeli izbranci domačega trenerja Gregorja Cvijiča ves čas zadetek ali dva prednosti, toda Mariborčani so jih ves čas nevarno ogrožali. Uspelo jim je štirikrat izenačiti (26:26, 29:29, 30:30, 31:31), v 54. minuti pa so celo vodili z 32:31.

O zmagovalcu tretje polfinalna tekme je tako odločala napeta končnica, v kateri se je tehtnica nagnila na stran Gorenja. Dvakrat Staš Skube in enkrat Blaž Kleč sta poskrbela za delni izid 3:0 in vodstvo s 34:32 v 57. minuti.

Ante Kaleb je dobri dve minuti pred koncem zmanjšal na 34:33, nato pa sta v razmaku pol minute za Gorenje zadela Niko Medved in Mario Šoštarič. V izjemno kaotičnem finišu tekme je prišlo do velikega prerivanja med igralci obeh ekip, sodnika pa sta na vsaki strani pokazala po en rdeči karton.

Dobila sta ga Niko Medved in Igor Žabič, zmago Gorenja pa je potrdil Mitja Nosan. Tik pred koncem je Žiga Mlakar postavil končni rezultat 37:34, domači vratar Benjamin Burić, ki je zbral dvanajst obramb, pa si je ob tem prislužil še rdeči karton.

Prva tekma finala Celje Pivovarna Laško - Gorenje Velenje bo na sporedu v soboto, 23. maja, ob 16. uri v dvorani Zlatorog. Ekipi v finalu igrata na tri zmage. Isti dan ob 16. uri bo tudi prva tekma za končno tretje mesto v 1. NLB Leasing ligi v sezoni 2014/15 med Maribor Branikom in Trimom. Mariborčani in Trebanjci bodo igrali na dve zmagi.