24. 11. 2019

Članice turnir v Tokiu zaključile na drugem mestu

Ženska članska reprezentanca, ki se od torka na Japonskem pripravlja na začetek svetovnega prvenstva, je z odliko opravila nastope na pripravljalnem turnirju. Po remiju z Japonkami (28:28) in zmagi proti udeleženkam prihodnjih olimpijskih iger Brazilkam (33:29) so izbranke Uroša Bregarja v zadnjem kolu kljub hrabri igri morala priznati premoč Francozinjam. Aktualne evropske in svetovne prvakinje so po zmagi z 33:21 osvojile turnir, slovenska vrsta pa je osvojila izvrstno drugo mesto.

Že pred zadnjim preizkusom je slovenski selektor Bregar napovedal, da bo proti slovitim tekmicam odpočil nekatere ključne igralke, obenem pa priložnost namenil mlajšim igralkam ter tako med njimi iskal dodatno igralko, ki bi v rotaciji Slovenije na svetovnem prvenstvu pripomogla k čim boljšim igram. V uvodnih 20 minutah je proti Francozinjam na parketu še zadržal bolj izkušene posameznice (med njimi ni bilo kapetanke Ane Gros, ki jo je pustil izven kadra), nato pa v ogenj "potisnil" mlajše reprezentantke, za katere je bila ta izkušnja nadvse dragocena. Slovenke so polčas izgubile s šestimi zadetki (9:15), v drugem pa dosegle 12 golov. Polovico izmed njih jih je prispevala 21-letna zunanja igralka Hana Vučko, ki je s tem postala tudi najboljša slovenska strelka tekme. S po štirimi sta ji sledili Maja Svetik in Tjaša Stanko.

Na turnirju v Tokiu po najvišjih mestih ni posegla le izbrana vrsta, pač pa so se izkazale tudi posameznice. Grosova, ki je nastopila zgolj na uvodnih dveh tekmah, je bila z 18 goli najboljša strelka turnirja, z dvema zadetkoma manj ji je sledila Stankova. Med vratarkami je bila Maja Vojnovič z več kot tretjinsko uspešnostjo (36 odstotkov) druga najboljša posameznica, Amra Pandžić pa s 30 odstotki ubranjenih strelov četrta.

Pred slovenskimi dekleti je sedaj le še sklepni del priprav, ki ga bodo opravila v dobrih 1000 kilometrov jugozahodno oddaljene pokrajine Amakusa. Tja se bodo odpravila v ponedeljkovih dopoldanskih urah z letom do mesta Kumamoto, od tam dalje pa pot do končnega cilja nadaljevale z avtobusom. V Kumamoto se bodo vrnile konec tedna in v soboto, 30. novembra, ob 10.00 po slovenskem času (prenos na Šport TV) začele nastope na svojem šestem svetovnem prvenstvu. Pred tem je na mundialu slovenska ženska članska reprezentanca nastopila že v letih 1997, 2001, 2003, 2005 in 2017.

Dekleta izpod Alp bodo v prvem delu svetovnega prvenstva nastopala v skupini A, kjer se bodo poleg že omenjenih Nizozemk srečale še z Norveško, Angolo, Kubo in Srbijo. V nadaljevanje tekmovanja se bodo uvrstile tri najboljše reprezentance - to je tudi želja slovenske odprave - ter se v skupini drugega dela pridružile najboljši trojici skupine B (Francija, Danska, Nemčija, Južna Koreja, Brazilija, Avstralija). Najboljši izbrani vrsti skupine drugega dela bosta napredovali v polfinale, tretjeuvrščeno čaka tekma za peto, četrto najboljšo pa obračun za končno sedmo mesto. Nove svetovne prvakinje se bodo neposredno uvrstile na olimpijske igre, ki bodo leta 2020 potekale v Tokiu, medtem ko v kvalifikacije zanje potuje vsaj šest ekip, ki se bodo zvrstile za njimi. To število se lahko poveča v primeru, da se med najboljšo sedmerico zavihtijo katere izmed kontinentalnih prvakinj, ki mesto na igrah že imajo zagotovljeno (Angola, Južna Koreja, Brazilija, Francija).

Uroš Bregar, selektor slovenske ženske članske reprezentance:
"Načrt smo izpolnili. Želeli smo, da bi brez Ane Gros 20 minut igrali s "polno močjo". Nato smo segli po menjavah. Glede na kakovost, ki jo premore Francija in dejstvo, da sem dal priložnost našim mlajšim igralkam, je slednjo dobro izkoristila Hana Vučko, ki je v drugem polčasu dosegla šest zadetkov. Na Turnirju v Tokiu smo z neodločenim izidom, zmago in porazom osvojili drugo mesto. Prvi del priprav tako lahko ocenim kot zadovoljiv. Zavedamo se, kje moramo našo igro še nadgraditi in katere elemente popraviti predvsem v obrambi. Gremo naprej!"

Hana Vučko, slovenska reprezentantka:
"Znano je, da je Francija ena najboljših reprezentanc na svetu. Selektor Bregar je tokrat več minut ponudil priložnost tudi nam, mlajšim igralkam. V igri smo prikazale precej nihanj. Opazen je bil naš primanjkljaj izkušenj, tako da so Francozinje znale "prebrati" nekatere naše namere. A po drugi strani je nekaj naših napadov tudi odlično uspelo. Zagotovo je vse skupaj dobro za naš rokometni razvoj.

PRIPRAVLJALNI TURNIR "JAPAN CUP 2019" (Tokio, Japonska)