8. 7. 2022

Po zmagi nad Ferskimi otoki znova v igri za napredovanje

Slovenska mladinska reprezentanca je v drugem krogu prvega dela evropskega prvenstva na Portugalskem vpisala prvo zmago. V izenačeni končnici je proti trdoživim tekmecem s Ferskih otokov ohranila mirno kri ter zmagala s 28:27.

Po četrtkovem porazu proti Madžarom (22:31) so izbranci Saše Prapotnika tokrat zaigrali precej in na kolena spravili tekmece, ki so v uvodnem krogu s 33:32 ugnali Dance. Z zmago ostajajo med kandidati za napredovanje v drugi del tekmovanja, kamor bosta napredovali najboljši ekipi skupine. Zadnja tekma Slovence čaka v nedeljo ob 15.30, ko se bodo srečali z Dansko.

Pred zadnjim krogom imajo vse štiri reprezentance skupine B na računu po dve točki, ki so jih pridobile z zmago in porazom. Slovenijo med najboljših osem ekip pelje le zmaga proti nedeljskim tekmecem.

Slovenci so v prvi polovici prvega polčasa imeli precej težav z realizacijo strelov, saj je bila njihova učinkovitost polovična, že do polčasa pa so jo dvignili na 69 odstotkov. V napadu je bil izjemno razpoložen Nik Čirović, ki je svojo ekipo v izenačenih uvodnih minutah držal nad gladino, nato pa z Blažem Fergolo na začetku 22. minute poskrbel za pobeg na 13:8.

Kljub razpoloženemu vratarju Luki Zupančiču, ki se je po poškodbi Denisa Straška po začetku tekme vrnil med slovenski vratnici, njegovi ekipi po glavnem odmoru nikakor ni uspelo zadati zadnjega udarca tekmecem. Slovenska prednost je vseskozi nihala med enim in tremi zadetki. Rokometaši s severnoatlantskega otočja so s svojo vztrajnostjo prišli na svoj račun dobrih sedem minut pred koncem, ko so ujeli priključek na 24:24.

A Slovenci niso popustili. Vid Kačičnik je ob prekršku za dvominutno kazen z levega krila s strelom izza hrbta zadel za 26:25, Zupančič je na drugi strani ubranil drugo sedemmetrovko, Sandi Muminović pa je sredi 58. minute povišal na 27:25. Dobro minuto pred koncem so se tekmeci znova približali le na zadetek (26:27), na drugi strani pa je njihovo usodo dokončno zapečatil slovenski kapetan Mitja Janc.

Slednji je bil z osmimi zadetki najboljši strelec slovenske vrste, sedem, vse v prvem polčasu, je dodal Čirović. Zupančič, ki je bil izbran za igralca tekme, je zaustavil 13 strelov, skupaj s Straškom pa sta bila skoraj 39-odstotno uspešna.

"Po porazu na uvodni tekmi se bilo potrebno zbrati. Odigrali smo dobro tekmo. Vmes smo vodili že s kar lepo razliko, a nato zaradi nezbranosti tekmece znova spustili blizu. V drugem polčasu smo s tekmeci igrali gol za gol. Z dobro obrambo in potrpežljivostjo v napadu smo uspeli tekmo zaključiti v našo korist. Borili smo se in igrali s srcem. To sta bila ključna dejavnika na poti do tega uspeha," je po tekmi dejal Zupančič.

EVROPSKO PRVENSTVO ZA ROKOMETAŠE DO 20 LET (Portugalska)