16. 7. 2022

Mladinci s Portugalske z vozovnico na SP

Slovenska moška mladinska rokometna reprezentanca se z evropskega prvenstva na Portugalskem vrača s štirimi zaporednimi zmagami, končnim devetim mestom in vozovnico na svetovno prvenstvo. Slednje bo prihodnje leto med 20. julijem in 2. julijem potekalo v Nemčiji in Grčiji.

Mladi slovenski rokometaši so v skupini prvega dela doživeli razočaranje, saj se v konkurenci Madžarske, Ferskih otokov in Danske niso uspeli uvrstiti med najboljših osem ekip. Uvodoma so klonili proti Madžarom (22:31), nato prvič ugnali Ferske otoke (28:27), na odločilni tekmi za napredovanje pa s 27:34 klonili proti Dancem.

Tretje mesto v skupini B jih je pahnilo v boje za razvrstitev v drugi polovici udeležencev evropskega prvenstva, kjer pa so kljub ne najlažjemu položaju pokazali svoj značaj in do konca nastopov niso več priznali premoči tekmecem. Po Poljski (29:29) in Norveški (42:34) v drugem delu, so uspeh zabeležili tudi na tekmi proti Islandiji, katero so odločile šele sedemmetrovke (37:35). Prav dramatična zmaga – po dveh golih zaostanka je Slovenija izid poravnala tik pred iztekom drugega polčasa – je izbrancem selektorja Saše Prapotnika prinesla zadoščenje, saj so se z njo uvrstili na novo veliko tekmovanje. To so kronali dan kasneje, v soboto, ko so z izjemnim drugim polčasom še v drugo ugnali tekmece s Ferskih otokov (28:25).

Uvod zadnjega obračuna na Portugalskem je sicer pripadel tekmecem mladih Slovencev. Ti so povedli s 7:3, a po hitri minuti odmora selektorja Prapotnika se je tehtnica počasi začela prevešati na slovensko stran. Po izenačenju na 8:8 so Ferci dvakrat še povedli za zadetek, na odmor pa odšli v zaostanku z 11:12, saj je Luka Zupančič v razmaku nekaj minut ubranil še drugi strel s sedmih metrov.

V nadaljevanju Slovenci ničesar niso prepuščali naključju. Rokometaši s Ferskih otokov se do konca tekme na bližje kot dva zadetka namreč niso uspeli približati.

V dresu Slovenije je bil s sedmimi zadetki najučinkovitejši Vid Miklavec, po pet sta jih dodala Jure Lukman in Mitja Janc. Slednji je bil pred zadnjo tekmo na prvenstvu tretji najboljši strelec evropskega prvenstva, pred nedeljskimi borbami za razvrstitev od 1. do 8. mesta pa si s skupno 47 goli deli prvo mesto.

"Naša pričakovanja po lanskoletnem evropskem prvenstvu za kadete, ko smo se prebili v polfinale, so bila tokrat višja. Nastope na Portugalskem smo začeli slabo in nato ceno tega plačali na zadnji tekmi prvega dela proti Dancem. Poraz nas je poslal v tekmovanje za razvrstitev od 9. do 16. mesta, kjer pa smo pokazali značaj, zmagali na vseh tekmah in osvojili deveto mesto. Menim, da naša reprezentanca še vedno drži stik z vrhom, kar bomo skušali potrditi na svetovnem prvenstvu prihodnje leto v Nemčiji in Grčiji," je po koncu nastopov vtise strnil selektor Prapotnik.

EVROPSKO PRVENSTVO ZA ROKOMETAŠE DO 20 LET (Portugalska)