2. 8. 2022

Posega z dvema obrambama pred sireno prinesla prvo zmago

Na svetovnem prvenstvu za rokometašice do 18 let se Slovenke veselijo prve zmage. Po dramatični končnici so Gvinejke ugnale s 33:32. Junakinja tekme je postala vratarka Saša Posega, ki je v zadnjih dveh sekundah ubranila dva strela tekmic.

Slovenska vrst je z obračunom proti afriškim podprvakinjam zaključila prvi del mundiala in bo tekmovanje nadaljevala v t.i. Predsedniškem pokalu za razvrstitev od 17. mesta naprej. Tam se bodo v petek najprej srečale s Slovaško, dan kasneje pa s poraženko obračuna med Nemčijo in Švico.

Zaključek tekme z Gvinejo je bil presenetljiv, saj so mlade Slovenke 50 minut vajeti igre trdno držale v svojih rokah, v zadnjih minutah pa trepetale za ugoden razplet. Kljub temu, da so zaradi poškodbe (udarec v glavo) v 26. minuti ostale brez kapetanke Nene Černigoj, so Slovenke še dodale na plin in tik pred odhodom na glavni odmor povedle za sedem zadetkov (21:14), kar je bila njihova najvišja prednost.

Po vrnitvi na igrišče so Afričanke pokazale svojo vztrajnost in počasi topile zaostanek, ob tem pa izkoristile napake Slovenije, ki si je v drugem polčasu z njimi nakopala kar šest dvominutnih izključitev. Med četrto izmed njih so zaostanek s 27:29 preobrnile v neodločen izid, po uspešni obrambi pa sredi 53. minute povedle s 30:29.

Ob igralki več so Slovenke na to odgovorile z nizom 3:0, a nato znova same na igrišču ostale z igralko manj. Gvinejke so to izkoristile za novo vrnitev in na začetku zadnje minute izenačile na 32:32.

Dobre pol minute pred koncem je selektor Borut Hren segel po drugi minuti odmora v drugem polčasu. Žogo je nato v svoje roke vzela Azra Zulić ter 10 sekund pred koncem s prodorom po levi strani zatresla mrežo tekmic za 33:32. A tu se je drama šele začela. Gvineja je stekla v zadnji napad, najprej s silovitim strelom stresla okvir vrat, nato pa je na sceno stopila Saša Posega. Gvinejke so ujele dve odbiti žogi, v zadnjih dveh sekundah proti slovenskemu golu sprožile še dva strela, a je slovenska vratarka oba ubranila, drugega tik pred zadnjim piskom sirene.

Pri Sloveniji sta bili Zulićeva in Nika Ocepek s po šestimi zadetki najboljši strelki. Med vratnicama se je izkazala Dijana Đajić s 17 obrambami, tri, a vsaj dve zlata vredni je dodala Posega. Na drugi strani je blestela M'mah Kouroma, ki je s 23 strelov zabila izjemnih 17 golov.

"Tekmo smo začele dobro, a v drugem polčasu so se stvari zapletle. Ni nam šlo najbolje. Na koncu se nam je uspelo dvigniti ravno toliko, da smo izvlekle zmago. Seveda sem vesela obeh ključnih obramb. Upam, da na prihodnjih tekmah igro, ki smo jo prikazale na začetku, razpotegnemo na vseh 60 minut," je po tekmi dejala slovenska junakinja med vratnicama, Saša Posega.

"To je bila zagotovo ena najbolj norih tekem v moji trenerski karieri. Hvala bogu, da smo na koncu zmagali. Dejstvo je, da smo se po prvem polčasu preveč sprostili in dovolili Gvinejkam, da so nas ulovile," je dramatično tekmo pokomentiral selektor Hren.
SVETOVNO PRVENSTVO ZA ROKOMETAŠICE DO 18 LET (Skopje, Severna Makedonija)