13. 8. 2009

Po zmagi proti Portugalski (29:27) slovenske mladince le še korak loči od polfinala SP v Egiptu

Na šesti tekmi na svetovnem prvenstvu v Egiptu je moška mladinska reprezentanca Slovenije dosegla že šesto zmago. Na tekmi prvega kroga drugega dela v Kairu so mladi Slovenci premagali Portugalsko s 29:27 (15:12) in so le še korak oddaljeni od polfinala in boja za kolajne. V petek ob 15.30 jih čaka dvoboj s Češko.

Slovenija – Portugalska 29:27 (15:12)

Kairo - Dvorana Nasr Stadium, gledalcev: 400, sodnika: Eliasson in Gudjonsson (oba Islandija).

Slovenija: Čudič (16 obramb), Ferlin  (0 obramb), Rojc, Bundalo, Pučnik, Skube 5 (3), Paladin 5, Bombač 1, Razgor 4, Dolenec 7 (3), Svetelšek 1, Vrečar 2, Flajs, Abrahamsberg 4.

Portugalska: Vilhena (7 obramb), Dias (3 obrambe), Pesqueira, F. Antunes 2, Tsiunchyk, Pereira 1, Areia, Pais 2, Magalheas 4, J. Antunes 5, Marques, Davyes 12 (3), Portela 1, Maia.

Sedemmetrovke: Slovenija 9 (6), Portugalska 3 (3).

Izključitve: Slovenija 8 minut, Portugalska 10 minut.

Slovenski mladinci so tudi drugi krog SP v Egiptu začeli z zmago, potem ko so na kolena spravili odlične Portugalce, ki so pred tem na petih tekmah v predtekmovanju dosegli štiri zmage (Maroko, Alžirija, Češka, Belorusija) in samo en poraz (Danska). Po izenačenem začetku v Kairu si je moštvo selektorja Slavka Iveziča prvo občutnejšo prednost priigralo pri izidu 6:3 v dvanajsti minuti, v 23. minuti pa so imeli že štiri zadetke naskoka (12:8). V tem delu igre je bil strelsko razpoložen predvsem Uroš Paladin, nato pa je njegovo vlogo prevzel Jure Dolenec. Slednji je bil poleg odličnega vratarja Aljoše Čudiča (skupaj je zbral kar 16 obramb) najzaslužnejši, da je imela reprezentanca Slovenije tudi po devetih minutah drugega polčasa »plus 4« (20:16), kajti do takrat je dosegel vseh svojih sedem zadetkov.

Ko je Paladin devet minut pred koncem v Kairu povedel svojo reprezentanco v vodstvo s 27:21 (to je bila tudi najvišja prednost na slovensko-portugalskem dvoboju), je kazalo, da je tekma dokončno odločena. Podobno je bilo tudi dobre štiri minute in pol pred zadnjim znakom sirene, ko je imela Slovenija še vedno velikih pet zadetkov naskoka – 28:23. Toda v dramatični končnici so Portugalci, za katere je strelsko razpoloženi Wilson Davyes dosegel kar dvanajst zadetkov (iz 17 poskusov), v pičlih treh minutah naredili delni izid 4:0 in se 22 sekund pred koncem tekme približali zgolj na minimalno razliko – 27:28. Toda v zadnjem slovenskem napadu je bil sedem sekund pred koncem izključen portugalski igralec Portela, islandska sodnika pa sta dosodila še sedemmetrovko, ki jo je Staš Skube dve sekundi pred iztekom dvoboja izkoristil in naši reprezentanci priigral težko, vendar povsem zasluženo zmago.

V drugem krogu drugega dela SP se bo Slovenija v petek ob 15.30 pomerila s Češko, ki nima več nobenih možnosti za uvrstitev v polfinale SP. Z zmago proti Čehom bi si Slovenija že priigrala polfinalno vstopnico in boj za kolajne, to pa bi se zgodilo tudi že ob ugodnem razpletu na skandinavskem derbiju med Dansko in Švedsko z začetkom ob 13.30 - če Danci premagajo Švede.

Skupina II, 1. krog drugega dela: Švedska – Češka 44:29 (23:13), Danska – Estonija 35:21 (23:9), Slovenija – Portugalska 29:27 (15:12).

Vrstni red: Slovenija in Danska po 6, Švedska 4, Portugalska 2, Češka in Estonija po 0.

Pari 2. kroga (petek, 14. avgusta): Danska – Švedska (ob 13.30), Slovenija – Češka (ob 15.30), Portugalska – Estonija (ob 17.30).