31. 1. 2010

Francija v finalu Eura 2010 premagala Hrvaško s 25:21 in postala prvak Evrope

V finalu letošnjega EP v Avstriji sta se pomerili reprezentanci Francije in Hrvaške. Na Dunaju so bili uspešnejši Francozi, ki so zmagali s 25:21 (12:12) in tako naslovu olimpijskega (2008) in svetovnega prvaka (2009) dodali še evropskega.

Hrvaška – Francija 21:25 (12:12)

Dunaj – Mestna dvorana, gledalcev: 11.000, sodnika: B. In R. Methe (oba Nemčija).

Hrvaška: Alilović (13 obramb), Čarapina (0 obramb), Balić 4, Duvnjak 3, Lacković, Zrnić 7 (6), Kopljar 1, Vori 2, Gojun, Vuković 2, Mataija, Buntić, Valčić, Štrlek 2, Čupić, Musa.

Francija: Omeyer (12 obramb), Karaboue (0 obramb), Fernandez 2, Dinart, Barachet, G. Gille 1, Narcisse 3, Joli 1 (1), Karabatić 6, Junillon, Abalo 4, Sorhaindo 3, Guigou 3 (1), Bosquet 2, Ostertag, Detrez.

Sedemmetrovke: Hrvaška 9 (6), Francija 4 (2).

Izključitve: Hrvaška 6 minut, Francija 6 minut.

V finalu evropskega prvenstva v Avstriji sta se pomerili reprezentanci, ki sta za zlato kolajno igrali tudi na lanskem svetovnem prvenstvu na Hrvaškem, tudi tokrat pa so bili uspešnejši Francozi. Pred 11.000 gledalci na Dunaju je sprva kazalo na uspeh moštva selektorja Lina Červarja, ki je vodilo večji del prvega polčasa. Hrvati so si najvišjo prednost v tem delu igre priigrali pri izidu 12:9 v 28. minuti, ko je zadetek dosegel Domagoj Duvnjak. Toda Francozi, aktualni olimpijski in svetovni prvaki, so v zadnjih dveh minutah dosegli tri zadetke zapored (dva Nikola Karabatić, enega Daniel Narcisse) in na odmor sta reprezentanci odšli z neodločenim izidom – 12:12.

Čeprav je Duvnjak na začetku drugega polčasa dosegel prvi zadetek za Hrvaško, so naši južni sosedi nato nepričakovano popustili. Na drugi strani so francoski rokometaši naredili delni izid 5:0 in v 38. minuti je bilo na semaforju že 17:13 za ekipo selektorja Clauda Oneste. Kljub trem zgrešenim sedemmetrovkam (dve je zapravil Ivan Čupić, eno pa Vedran Zrnić) se je Hrvaška dvanajst minut pred koncem približala samo na zadetek zaostanka (18:19), vendar so Francozi znova poskrbeli za niz treh zaporednih zadetkov in povišali na 22:18 v 51. minuti. V zadnjem delu finalne tekme letošnjega EP so se Hrvati dvakrat približali na tri zadetke razlike (19:22 in 20:23), toda za morebiten preobrat jim je zmanjkalo časa, moči in volje.

Na evropski ravni je Hrvaška s srebrno kolajno ponovila dosežke izpred dveh let na Norveškem, ko je bila prav tako druga (takrat je v finalu izgubila proti Danski z 20:24), Francozi pa so z zlato kolajno iz Avstrije dosegli neverjeten rokometni podvig – zdaj so istočasno aktualni evropski (EP 2010 v Avstriji), svetovni (SP 2009 na Hrvaškem) in olimpijski prvaki (OI 2008 v Pekingu)! Francoska reprezentanca je nastopila na vseh devetih dosedanjih evropskih prvenstvih, toda v Avstriji je osvojila "šele" tretjo kolajno. Prvo je dobila v Švici leta 2006 (1. mesto; v finalu je premagala Španijo z 31:23), drugo pa pred dvema letoma na Norveškem (3. mesto; na tekmi za bornasto kolajno je bila boljša od Nemčije).

Končni vrstni red EP 2010 v Avstriji: 1. Francija, 2. Hrvaška, 3. Islandija, 4. Poljska, 5. Danska, 6. Španija, 7. Norveška, 8. Češka, 9. Avstrija, 10. Nemčija, 11. Slovenija, 12. Rusija, 13. Srbija, 14. Madžarska, 15. Švedska, 16. Ukrajina.