8. 6. 2011

Slovenski rokometaši izgubili na Portugalskem, Poljaki uspešni na gostovanju v Ukrajini

V petem krogu kvalifikacij za nastop na evropskem prvenstvu leta 2012 je moška članska reprezentanca Slovenije gostovala na Portugalskem. Moštvo selektorja Borisa Deniča je izgubilo z 29:31 (13:14), tako da bo o potnikih iz skupine 3 za Euro v Srbiji odločal nedeljski zadnji krog.

Portugalska – Slovenija 31:29 (14:13)

Espinho – Dvorana športov, gledalcev 3200, sodnika: Geipel in Helbig (oba Nemčija).

Portugalska: Figueira (14 obramb), Laurentino, Davyes 4, Pedroso 5, Tavares 2, Carneiro 8 (4), Magalhaes 3, Solha 1, Rocha 5, Andrade, Pereira, Rodrigues, Lopes, Costa, Carmo 1, Moreira 2.

Slovenija: Škof (13 obramb), Prošt, Bezjak, Bilbija 2, Brumen 3 (1), Bundalo 1, Dobelšek 3, Dolenec 1, Gaber, Gajič 5 (3), Natek 7, Pucelj, Skube, Sušin 1, Špiler 3 (1), Zorman 3.

Sedemmetrovke: Portugalska 7 (6), Slovenija 8 (5).

Izključitve: Portugalska 4 minute, Slovenija 2 minuti.

Slovenski rokometaši so v kvalifikacijah za Euro 2012 doživeli drugi zaporedni poraz. Po neuspehu na Poljskem (27:32) so v petem krogu skupine 3 izgubili tudi na gostovanju na Portugalskem z 29:31, a vseeno niso zapravili možnosti za nastop v Srbiji. Glede na trenutni vrstni red (Poljska 7, Slovenija 6, Portugalska 5, Ukrajina 2) jim ne glede na razplet tekme Poljska - Portugalska zadošča že nedeljska zmaga v Stožicah proti zadnjeuvrščeni Ukrajini.

Na tekmi v Espinhu so si Slovenci že v četrti minuti priigrali vodstvo z 2:0, toda v naslednjih dveh minutah so Portugalci dosegli tri zadetke zapored in povedli s 3:2. V gostujočih vratih je blestel Gorazd Škof, ki je že do desete minute zbral pet obramb, skupaj pa v prvem polčasu enajst. Kljub temu si do izida 8:8 v 18. minuti nobena reprezentanca ni priigrala več kot zadetka prednosti, nato pa je sledilo obdobje premoči Portugalcev.

Igralci švedskega selektorja Matsa Olssna so namreč naredili delni izid 3:0 in pri zaostanku z 8:11 je moral selektor Boris Denič vzeti minuto odmora. Potem ko so si Portugalci še enkrat priigrali tri zadetke prednosti (12:9), so jih Slovenci dve minuti pred koncem prvega polčasa po zadetku Uroša Zormana znova ujeli (12:12). Kljub temu se je prvih trideset minut končalo z minimalno razliko v korist Portugalske, potem ko je po devetih izenačenjih v polno zadel Carmo (14:13).

Z zadetkoma Dragana Gajiča in Luka Dobelška se je drugi polčas začel uspešno za Slovence, ki so nato kljub izključitvi Petra Puclja in zgrešeni sedemmetrovki Gajiča po dveh zaporednih zadetkih Jureta Natka (s sedmimi zadetki prvi strelec naše reprezentance v Espinhu) povedli s 17:15 v 36. minuti. Razliko zadetka ali dveh so Slovenci držali do 46. minute, ko je po še eni zgrešeni Gajičevi sedemmetrovki Carneiro v 46.minuti izenačil na 21:21.

Dvoboj v Espinhu, kjer je Slovenija igrala tudi v okviru svetovnega prvenstva leta 2003, je nato prinesel še dve izenačenji (22:22, 23:23), nato pa so si gostitelji po zaslugi strelsko razpoloženega Carneira (prvi strelec tekme z osmimi zadetki) pet minut pred koncem znova priigrali tri gole prednosti - bilo je 27:24.

Matjaž Brumen in David Špiler sta poskrbela za zmanjšanje zaostanka zgolj na zadetek (26:27 v 57. minuti), zatem pa sta reprezentanci izmenično dosegali zadetke: 28:26 za Portugalce (57. minuta), 28:27 (58.), 29:27 (59.) in 29:28 (60. minuta). V zadnji minuti je svoj osmi zadetek za vodstvo z 31:28 dosegel Carneiro in s tem izničil zaostanek svoje reprezentance s tekme v celjskem Zlatorogu oktobra lani (31:34), toda pred koncem je domača vrata zatresel še Matjaž Brumen in postavil končni izid 31:29 za Portugalsko.

Skupina 3, 5. krog: Ukrajina - Poljska 26:32 (13:14),  Portugalska - Slovenija 31:29 (14:13), trenutni vrstni red: Poljska 7, Slovenija 6, Portugalska 5, Ukrajina 2.