16. 8. 2015

SP za kadete: Slovenija v osmini finala premagala Hrvaško, v četrtfinalu z Norveško

Na svetovnem prvenstvu v Rusiji se je moška kadetska reprezentanca Slovenije uvrstila v četrtfinale. Mladi Slovenci so na tekmi osmine finala premagali Hrvaško s 26:23 (13:9) in napredovali med osem najboljših reprezentanc na svetu, v četrtfinalu pa se bodo v ponedeljek, 17. avgusta, ob 17.30 srečali z Norveško.

SLOVENIJA - HRVAŠKA 26:23 (13:9)

Jekaterinburg - Športna dvorana DIVS, gledalcev: 100, sodnika: Kiseljev in Kijaško (oba Rusija).

Slovenija: Kastelic 1 (12 obramb), Leben (0 obramb), Moljk, Stojnič 3, Kavčič, Vlah, Kocbek, Janc 9 (1), Krečič, Prevolnik, Kotar, Malus 4, Sokolič 2, Planinc, Marguč 5, Cvetko 2.

Hrvaška: Stojanović (0 obramb), Špikić (9 obramb), Martinović, Jurakić 4, Zobec 3, Mandić 4 (2), Markušić 3, Jelinić 2 (1), Medić 2, Severec, Šipić 2, Jović, Obranović, Babić, Vrdoljak 3, Petrov.

Sedemmetrovke: Slovenija 3 (1), Hrvaška 3 (3).

Izključitve: Slovenija 10 minut, Hrvaška 4 minute.

Na papirju so bili pred tekmo v vlogi favorita slovenski kadeti (U-19), ki so v skupini D osvojili prvo mesto z devetimi točkami (štiri zmage in en nedoločen izid). Na drugi strani so Hrvati osvojili šele četrto mesto v skupini C s štirimi točkami (dve zmagi, trije porazi), v osmino finala pa so napredovali le zaradi zmage na medsebojni tekmi s Katarjem s 25:24, ki je zbral prav tako štiri točke.

V sosedskem obračunu so si prvo večjo prednost priigrali Slovenci, ki so po dobrih desetih minutah vodili že s 4:1. Toda hrvaški kadeti so kmalu izenačili na 4:4, vseeno pa je ekipa trenerja Janija Klemenčiča nato naredila delni rezultat 3:0 in povedla s 7:4.

Fenomenalni Blaž Janc, z devetimi goli prvi strelec tekme, je v 23. minuti poskrbel za prvo vodstvo svoje reprezentance s plus štiri (9:5). Darko Stojnič je kmalu povišal na plus pet (11:6 v 25. minuti), za takšno razliko pa sta do konca prvega polčasa zadela še Tilen Sokolič (12:7, 26. minuta) in Jaka Malus (13:8, 29. minuta).

Zaostanek štirih golov ob polčasu so Hrvati na začetku drugega dela tekem hitro prepolovili (13:11), nato pa se je razlika v korist Slovenije gibala od dveh do štirih golov. Po slovenskem vodstvu z 19:15 so hrvaški kadeti naredili delni rezultat 3:0 in v 45. minuti so zaostajali samo še za enega (19:18).

V 50. minuti je reprezentanca Hrvaške izenačila na 20:20, nato pa po vodstvu Slovenije z 22:20 tudi na 22:22 pet minut pred koncem tekme. Toda nato so mladi Slovenci v dveh minutah dosegli tri gole (Janc, Marguč, Malus), prejeli niso nobenega in ob koncu 58. minute je bilo na semaforju 25:22.

Hrvati so v predzadnji minuti zmanjšali na 25:23, zmago Slovenije pa je z golom potrdil vratar Urh Kastelic, ki je zbral 12 obramb. Za Slovenijo so največ golov dosegli Blaž Janc (9), Gal Marguč (5) in Jaka Malus (4), za Hrvaško pa Marko Jurakić in David Mandić (po 4).

Na letošnjem svetovnem prvenstvu je tako po odigranih tekmah osmine finala znanih vsem osem reprezentanc, ki so se uvrstile v četrtfinale. To so poleg Slovenije še Islandija, Francija, Norveška, Švedska, Brazilija, Španija in Danska.

Rezultati osmine finala: Slovenija - Hrvaška 26:23 (13:9), Islandija - Južna Koreja 34:28 (17:14), Francija - Švica 29:24 (18:10), Norveška - Madžarska 39:33 (23:19), Švedska - Egipt 31:26 (13:10), Brazilija - Rusija 28:26 (12:10), Španija - Srbija 25:19 (19:8), Danska - Tunizija 28:14 (15:8).