8. 8. 2016

Težko prigarana, a zaslužena zmaga Slovenije

Slovenska moška članska reprezentanca je po remiju proti Franciji leta 2000 ter porazu proti Rusiji štiri leta kasneje, prvič zmagala na uvodni tekmi olimpijskih iger. V Riu de Janeiru je bila pred peščico izjemno glasnih slovenskih navijačev, med katerimi sta bili tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič ter dobitnica olimpijske medalje Sara Isaković, bila veliko bitko proti Egiptu, ki jo je po 60 minutah dobila s 27:26.

Izbranci Veselina Vujovića, ki so Egipt premagali devetič v zgodovini, oziroma drugič na olimpijskih igrah, v prvem polčasu niso prikazali najboljše obrambe in so prejeli kar 15 zadetkov, od tega jih je pet dosegel Ahmed Elahmar, s sedmimi zadetki tudi najboljši strelec afriškega prvaka. Slovenci so vodili le pri 1:0, ko so Egipčani prevzeli pobudo nad igro ter večkrat vodili z dvema zadetkoma prednosti, nazadnje pri 13:15 v 28. minuti, tik pred rdečim kartonom za Mohameda Ramadana. V prvih 30 minutah (15:15) je bil izjemno razigran predvsem Marko Bezjak, najboljši strelec zadnje pripravljalne tekme proti Danski, ki je zbral 5 golov od na koncu skupno sedmih.

V uvodnih minutah drugega polčasa na terenu ni kazalo dobro za našo izbrano vrsto, Egipčani so preko Eisse v 37. minuti prvič povedli s tremi zadetki prednosti, najvišjo razliko za katerokoli ekipo na tekmi. Slovenija se ni predala, z boljšo igro v obrambi in navdahnjeno v napadu je prišla do delnega izida 5:0 (21:19), za katerega je najbolj zaslužen najboljši strelec obračuna Blaž Janc, ki je v tem obdobju prispeval eno podajo in tri zadetke, skupno pa jih je dosegel osem.

Tudi Slovenija je vodila za tri gole - v 47. minuti je za to poskrbel Vid Kavtičnik, ki je bil četrtič uspešen s sedmih metrov, a je prednost v naslednjih minutah znova skopnela, v 59. minuti pa je bil rezultat enajstič izenačen, tokrat na 26:26 s slovenskim napadom za zmago. Najprej je 31 sekund pred koncem tekme strel Bezjaka od daleč branil Ali Hendawy, v naslednjem poskusu pa je žoga lepo zaokrožila do Kavtičnika, ki je podal na desno krilo do izjemnega Janca, ta pa je žogo 15 sekund pred koncem hladnokrvno pospravil v egiptovski gol in tekmo zaključil z osmimi zadetki iz osmih poskusov. V obrambi je dvominutno kazen, deveto za Slovenijo ob petih Egipta, prejel še Marko Bezjak, a je bila obramba izbrancev Veselina Vujovića z dvema igralcema manj dovolj trdna, da je obranila še zadnji poskus, kar je prineslo težko prigarano, a zasluženo zmago, peto na olimpijskih igrah skupno.

Blaž Janc, najboljši strelec tekme:

"Prva tekma vselej prinaša določeno stopnjo nervoze in to je bilo v prvem polčasu tudi vidno. Zadeli smo dovolj golov, a obramba ni bila na ravni, kot bi jo želeli, vendar smo v drugem delu igre to popravili. Egipt je zelo kakovostna reprezentanca, ki je nismo podcenjevali, a bili smo preveč nervozni, verjamem, da bo zdaj lažje. Vsaka ekipa na olimpijskih igrah je zelo dobra, kar se je pokazalo v prvem kolu z nekaj presenečenji, zato bo zagotovo vsak dvoboj zelo težak."

Marko Bezjak, drugi najboljši strelec tekme:

"Na začetku tekme je bilo čutiti nekakšen pritisk, predvsem v obrambi nismo bili samozavestni, a mislim, da bomo to na naslednjih tekmah popravili. Čeprav smo se pred tekmo dogovorili, da moramo paziti predvsem na desnega zunanjega, zanj nismo našli rešitve, stali smo preveč sami za sebe in si premalo pomagali, tudi obema vratarjema. V drugem polčasu je izgledalo nekoliko bolje, tudi Skok je branil nekaj pomembnih strelov in zasluženo smo osvojili prvi točki. Hvala vsem navijačem, ki so nas podpirali v dvorani, bili so glasni in nam pomagali. Vesel sem, da smo se jim oddolžili z zmago."