22. 1. 2021

Gaber v izdihljajih priboril točko

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v drugem krogu drugega dela svetovnega prvenstva igrala neodločeno s Švedsko 28:28. Sloveniji je točko izdihljajih tekme prinesel Matej Gaber. Odločilna tekma za napredovanje v četrtfinale bo na sporedu to nedeljo ob 18. uri proti gostiteljem Egipčanom.

Slovenci so bili po hudem boju na robu poraza. Slabe pol minute pred koncem so zaostajali za gol, izenačujoči zadetek pa je tri sekunde pred koncem dvoboja dosegel krožni napadalec Gaber.

Izbrance švedskega strokovnjaka na slovenski klopi Ljubomirja Vranješa le nedeljska zmaga nad Egipčani pelje med najboljših osem na letošnjem zaključnem turnirju, v nasprotnem primeru bodo v Kairu končali svoje nastope.

Pred zadnjim krogom sta na vrhu Egipt in Švedska s po šestimi točkami, Slovenija in Rusija jih imata po pet, Belorusija dve, Severna Makedonija pa je brez njih. Pari nedeljskega zadnjega kroga so Belorusija - Severna Makedonija (15.30), Slovenija - Egipt (18.00) in Rusija - Švedska (20.30).

Izbranci 47-letnega švedskega strokovnjaka na slovenski klopi Ljubomirja Vranješa so slabo odprli tekmo. Po njihovi medli igri v obeh smereh so po sedmih minutah zaostali za tri gole (1:4), enajst minut kasneje pa je zaostanek narasel že na pet zadetkov (6:11).

Vranješeva minuta odmora in nekatere taktične spremembe so vendarle prinesli premike v slovenski igri. Švedi so v prvih petnajstih minutah prikazali izjemno zrelo predstavo, v drugi polovici prvega polčasa pa so se v njihovi igri pojavile prve "luknje".

Slovenci so to izkoristili, z veliko boljšo igro v obrambi so se v 22. minuti približali na dva gola (10:12), štiri minute kasneje pa po golu Dragana Gajića s sedemmetrovke povsem zadihali za ovratnik štirikratnim svetovnim prvakom (12:13).

Slovenski rokometaši so na polčasu imeli najmanjši možni zaostanek (14:15). V 34. minuti so jih po "projektilu" Boruta Mačkovška tudi ujeli in izenačili na 17:17, dve minuti kasneje pa je Blaž Blagotinšek svoje soigralce popeljal do prvega vodstva na tekmi (18:17). A nato so znova do sape prišli Skandinavci in jim v 41. minuti ušli na tri gole (18:21).

Vranješ je v kriznih trenutkih znova zahteval minuto odmora ter prekinil zadrego svojih varovancev. Sprva je kazalo, da so našli recept za Švede, saj so se v 45. minuti po golu Blagotinška približali na gol (22:23). Do konca tekme so porabil veliko energije, da so ujeli svoje tekmece. To jim je končno uspelo v 56. minuti, ko je Gajić izenačil na 26:26.

V končnici so Slovenci in Švedi imeli številne priložnost, a so oboji naredili tudi številne napake. V izjemno živčni vojni je v zadnji minuti kazalo na zmago Švedov, ki so slabe pol minute pred koncem povedli po golu Hampusa Vanneja. Slovenija je 18 sekund pred koncem zahtevala minuto odmora, v igri 7-6 pa je izenačujoči gol dosegel Gaber.

Ljubomir Vranješ, selektor slovenske reprezentance:
"Glede na potek celotne tekme moramo biti zadovoljni z delitvijo točk. Lahko bi tudi zmagali ali pa izgubili. Delamo preveč napak, naša igra ni stoodstotna. V drugem polčasu smo nekako prelahko izpustili nekaj priložnosti. Toda borili smo se kot ekipa. Vsi igralci so pokazali svoj značaj. Če želimo v četrtfinale, bi v vsakem primeru morali premagati Egipt. V nedeljo imamo novo možnost, v tekmo bomo vložili vse, kar imamo."

Matej Gaber, slovenski reprezentant:
"Vedeli smo, da Švedi igrajo zelo hitro. V prvem polčasu smo enostavno storili preveč napak v napadu, kar so Švedi izkoristili in dosegli nekaj lahkih zadetkov. V drugem polčasu smo napake nekako zminimalizirali. Tekma je potekala gol za golom, na koncu pa mislim, da je delitev točk zaslužena za obe ekipi."
SVETOVNO PRVENSTVO 2021
DRUGI DEL, SKUPINA 4 (Kairo):

2. krog, petek, 22. januarja:
SLOVENIJA ŠVEDSKA 28:28 (14:15)
Slovenija: Ferlin, Lesjak, Skube, Blagotinšek 4, Henigman, Janc 2, Dolenec 4 (1), Cingesar, Cehte 2, Gajić 6 (4), Gaber 1, Zarabec 5, Ovniček, Bombač 1, Mačkovšek 3, Suholežnik.
Švedska: Palicka, Aggefors, Carlsbogard 3, Darj 1, Jonsson 2, D. Pettersson, Wanne 7 (2), F. Pettersson 1, Claar 1, Pellas, Gottfridsson 4, Persson 3, Edvardsson, Sandell, Chrintz 5, Lindskog 1.

EGIPT : BELORUSIJA 35:26

SEVERNA MAKEDONIJA : EKIPA RUSKE ROKOMETNE 20:32
LESTVICA SKUPINE IV:
Reprezentanca Tekme Zmage Neodločeno Porazi Dani goli Prejeti goli Razlika Točke