13. 3. 2021

Nemčija boljša, za pot v Tokio v nedeljo s Švedi

Na svoji drugi tekmi kvalifikacijskega turnirja za letošnje olimpijske igre v Tokiu je slovenska moška članska reprezentanca doživela poraz. Po petkovi zmagi nad Alžirijo je bila dan kasneje s 36:27 boljša Nemčija. V nedeljo ob 18.15 izbrance Ljubomirja Vranješa s Švedsko čaka neposreden obračun za pot na Japonsko.

Gostitelji enega od treh kvalifikacijskih olimpijskih turnirjev so bili močnejši od slovenskih rokometašev, ki Nemcev na velikih in pomembnih tekmovanjih doslej še niso premagali.

Slovenija si kljub porazu na današnji tekmi ni zaprla vrat za četrti nastop na olimpijskih igrah po Sydneyju 2000, Atenah 2004 in Rio de Janeiru 2016.

Končna odločitev o tem bo padla na nedeljski tekmi proti aktualnemu svetovnemu podprvaku iz Švedske, ki se bo v dvorani Maxa Schmelinga v Berlinu pričela ob 18.15. Na tej tekmi za Slovenijo šteje le zmaga, v primeru neodločenega izida ali poraza bosta napredovali Nemčija in Švedska.

Začetek tekme je minil v znamenju dveh ekspresnih in strogih dvominutnih izključitev Gregorja Potočnika. Nemci so tako v četrti minuti ušli na dva gola (1:3). V nadaljevanju je slovenska igra le stekla, sijajno je delovala naveza zunanjih igralcev na krožnega napadalca Blaža Blagotinška, po treh njegovih golih in enega Blaža Janca si je Slovenija priigrala prvo in edino vodstvo na tekmi s 5:4.

A od tedaj naprej je Slovenija Nemčijo neprestano gledala v hrbet. Slednja je sredi prvega polčasa povsem zagospodarila na igrišču in z enostavnimi akcijami z vseh položajev "rešetala" mrežo vratarja Klemna Ferlina.

V 15. minuti so gostitelji ušli na pet golov (6:11), njihovega naleta pa ni zaustavila niti minuta odmora švedskega strokovnjaka na slovenski klopi Ljubomirja Vranješa. V 22. minuti se je zaostanek povišal na osem golov (9:17), tri minute kasneje za devet (10:19), najvišji primanjkljaj v prvi polovici tekme pa so si pridelali v sami končnici (10:21 in 11:22).

Nadaljevanju so Slovenci odprli z uspešno izvedeno sedemmetrovko Dragana Gajića. A nato sta španska sodnika hkrati izključila Darka Cingesarja (prekršek) in Mateja Gabra (ugovarjanje). Kljub temu pa je Blagotinšek znižal na 22:14. V 54. minuti je zaostanek znašal še gol manj, bližje pa Slovenci niso mogli.

V nedeljo slovensko vrsto čaka še tretja tekma v treh dneh. Na januarskem svetovnem prvenstvu v Egiptu se je s Skandinavci, ki so kasneje osvojili srebrno medaljo, razšla z neodločenim izidom 28:28, dobro leto pred tem pa so jih na evropskem prvenstvu v Göteborgu premagali z 21:19.

V slovenski reprezentanci je bil proti Nemčiji najbolj učinkovit Blaž Blagotinšek s petimi goli, Dragan Gajić je dosegel enega manj.

Ljubomir Vranješ, selektor slovenske reprezentance:
"Od pete minute do polčasa so bili Nemci na drugi ravni kot mi. Drugih 30 minut sta obe ekipi nato le še odigrali. Imeli smo črn dan."

Rok Ovniček, slovenski reprezentant:
"Tekme nismo začeli po naših željah. V naši obrambi je bilo preveč lukenj, kar so Nemci izkoriščali. Težko je prebiti njihovo obrambo brez strelca z razdalje. Prihajali smo sicer do neoviranih strelov, a jih nismo izkoristili. Tekmeci so tudi to kaznovali, že do polčasa ušli na lepo razliko in tekmo v nadaljevanju pripeljali h koncu."