18. 1. 2021

Selitev v Kairo s pomembnima točkama v žepu

Slovenski rokometaši so na zadnji tekmi prvega dela svetovnega prvenstva dosegli pomembno zmago. Četudi so v prvem polčasu zaostajali že za šest zadetkov, so strnili svoje vrste in Beloruse ugnali z 29:25. Obenem so s ponedeljkovo zmago poskrbeli, da bodo v drugi del tekmovanja, ki bo potekal v Kairu, prenesli dve točki.

V prestolnici Egipta se bodo od srede dalje borili z najboljšo trojico skupine G. Najprej jim bo nasproti stala Severna Makedonija, z vmesnima dnevoma premora pa še Švedska in Egipt. Švedi so v drugi del mundiala prenesli štiri točke, Rusi tri, Slovenci in Egipčani po dve, Belorusi eno, Severni Makedonci pa nobene. V četrtfinale se bosta uvrstili le dve najboljši reprezentanci iz skupine IV.

Slovenski rokometaši v Egiptu kažejo številne obraze. Po učinkoviti predstavi proti Korejcem je sledila izjemno bleda proti Rusom, na tekmi proti Belorusom pa je večji del prvega polčasa kazalo na nov neuspeh. A izbranci Ljubomirja Vranješa so po zaostanku s 6:12 v 22. minuti vendarle strnili svoje vrste in se izvili iz neprijetnega položaja, najbolj pomembno pa je, da bodo po zmagi nad Belorusi v drugi del prenesli dve točki.

Slovenski rokometaši so na začetku ene najbolj pomembnih tekem na turnirju hitro zabredli v težave. V njihovi igri je kapljalo in curljalo na vse strani. Obramba ni bila na pričakovani ravni, še največje vrzeli pa so bile v napadu, kjer so naredili številne napake, ob tem pa je beloruski vratar Ivan Maroz ubranil kar nekaj slovenskih strelov.

Vse te napake so bile voda na mlin izkušenih in z vsemi žavbami namazanih Belorusov, ki so znali izkoristiti nekajminutne slovenske strelske poste. Slovenski zaostanek je v 16. minuti že znašal pet golov (3:8), šest minut kasneje pa je narasel na šest zadetkov (6:12).

A slovenski rokometaši niso vrgli puške v koruzo, v naslednjih treh minutah so končno zaigrali agresivno v obrambi, izpeljali številne nasprotne napade ter pokazati veliko več volje in želje kot v uvodu tekme. Po delnem izidu 5:0 so povsem zadihali za ovratnik tekmecev (11:12), v 27. minuti pa po golu Jureta Dolenca tekmo postavili v začetno izhodišče (13:13).

Začetek drugega polčasa je minil po slovenskih notah. Obramba je bila trdna, vratar Urban Lesjak, ki se je reprezentanci v Egiptu pridružil naknadno, je nanizal nekaj bravuroznih obramb, njegovi soigralci v polju pa so si po golih Blaža Blagotinška in Blaža Janca priigrali do tedaj najvišje vodstvo na tekmi (17:15).

V nadaljevanju so malenkostno popustili. Belorusi so jih v 39. minuti ujeli (18:18), a Slovenci so v naslednjih štirih minutah naredili delni izid 4:0 in prvič na dvoboju povedli za štiri gole (22:18).

Njihov ritem je začasno zmotila beloruska minuta odmora in izključitev Darka Cingesarja. Belorusi so v 45. minuti prepolovili zaostanek (22:20) in jih ogrožali do 56. minute.

Vranješevi varovanci so v prelomnih trenutkih pokazali zrelo predstavo, pri vodstvu s 25:24 sta Miha Zarabec in Matej Gaber povišala na 27:24, lepo prednost pa ubranili ter dosegli življenjsko pomembno tekmo v deželi faraonov.

V slovenski reprezentanci sta bila na današnji tekmi najbolj učinkovita Janc z osmimi in Dolenec s sedmimi goli.

Ljubomir Vranješ, selektor slovenske reprezentance:
"Celotni ekipi se je odvalil kamen od srca. Za nami je neverjetna tekma, na kateri nam v prvih 15 minutah nič ni šlo od rok. Igrali smo v krču, želeli smo si preveč na obeh straneh igrišča. Nato smo napravili nekaj igralskih menjav in ujeli pravi ritem. Pokazali smo borbenost in neverjeten karakter. Fantom lahko dam le kapo dol."

Urban Lesjak, slovenski reprezentant:
"Vesel sem, da smo po težkem porazu proti Rusom, od katerih trdim, da smo mi boljša ekipa, znali stopiti skupaj in v drugem polčasu imeli nadzor nad igro proti zelo dobri ekipi Belorusije. Pokazali smo željo in borbenost ter uživali v igri."
SVETOVNO PRVENSTVO 2021
PRVI DEL, SKUPINA H (Borg Al Arab):

3. krog, ponedeljek, 18. januarja:
SLOVENIJA : BELORUSIJA 29:25 (15:15)
Slovenija: Ferlin, Lesjak, Skube 2, Blagotinšek 2, Henigman, Janc 8, Dolenec 7, Cingesar 1, Cehte, Gajić, Gaber 3, Zarabec 2, Ovniček, Bombač 2, Mačkovšek 2, Suholežnik.
Belorusija: Kišov, Maroz, Kuleš 4, Kulak 2, Rudz, Astrašapkin 4, Krivenka, Jurinok 2, Selvasjuk, Padšvivalav, Karalek 7, Vailupav 3, Samojla, Bohan, Gajdučenko 3, Aliohin.

JUŽNA KOREJA : RUSIJA 26:30
LESTVICA SKUPINE H:
Reprezentanca Tekme Zmage Neodločeno Porazi Dani goli Prejeti goli Razlika Točke