16. 10. 2022

Slovenski rokometaši kvalifikacije začeli z dvema zmagama

Slovenska moška rokometna reprezentanca je kvalifikacije za evropsko prvenstvo leta 2024 v Nemčiji začela z dvema zmagama. Po četrtkovi uvodni zmagi nad BiH v Mariboru z osmimi goli je tri dni kasneje v Prištini premagala Kosovo z 29:24 (14:12).

Slovenija z zmago na svojem drugem dvoboju v tem tednu v celoti pa je izpolnila svojo nalogo. V prvem kvalifikacijskem ciklusu je dosegla dve zmagi in se približala zaključnemu turnirju stare celine, ki bo med 10. in 28. januarjem 2024 v Berlinu, Hamburgu, Münchnu, Düsseldorfu, Kölnu in Mannheimu.

Slovenija se bo po uvodnih zmagah v tem tednu v nadaljevanju kvalifikacij v prvi polovici marca prihodnje leto dvakrat pomerila s Črno goro, konec aprila pa še z BiH v gosteh in Kosovom na domačem igrišču. Pred tem jo čaka še nastop na januarskem svetovnem prvenstvu na Poljskem in Švedskem.

Slovenija in Črna gora, ki je v gosteh premagala BiH s 36:25, sta v dveh tekmah zbrali po štiri točke, BiH in Kosovo pa sta brez njih. Na zaključni turnir se bosta uvrstili obe najboljši izbrani vrsti iz skupine 7.

Slovenski rokometni prvokategorniki so slabo odprli tekmo v Prištini. V 14. minuti je selektor Uroš Zorman pri zaostanku 6:8 zahteval minuto odmora. Njegovi napotki sprva niso prinesli spremembe na igrišču, saj je slovenski zaostanek je narasel na tri gole (6:9, 7:10 in 9:12).

V zadnjem obdobju prve polovice tekme so slovenski rokometaši le zaigrali bolj udarno. V 25. minuti so po golu Domna Makuca izenačili na 12:12, na veliki odmor pa po delnem izidu 5:0 odšli z vodstvom dveh golov (14:12).

Zormanovi izbranci so v drugem polčasu vseskozi imeli rezultatski nadzor nad tekmeci. V 41. minuti so po golu Blaža Janca prvič na dvoboju povedli s petimi goli prednosti (21:16), najvišjo prednost pa so si priigrali v 55. minuti, ko je bilo 28:21.

"Že pred tekmo smo se zavedali, da nas čaka zahtevno delo, ne glede na to, kje kotirajo tekmeci. Začeli smo zelo megleno, igra nam nikakor ni stekla, pretok žoge je bil slab in prepočasen. Potrebovali smo 20 minut, da smo se prebudili. V zaključku prvega polčasa smo rezultat preobrnili v svojo korist, po vrnitvi na igrišče pa rutinirano nadzorovali rezultat. Pred nami je še veliko dela!" je po tekmi dejal selektor Zorman.

Za nami je zahtevna tekma. Pričakovali smo to. Domov odhajamo z dvema točkama, kar je najbolj pomembno. Je pa v naši igri kar nekaj stvari, ki jih še moramo popraviti," je dodal Aleks Vlah, s petimi zadetki drugi najboljši strelec Slovenije. Enega več je v Prištini dosegel Blaž Janc.

Slovenski rokometaši v Prištini niso bili sami, saj so imeli pomoč na tribunah. Zanje so pesti stiskali pripadniki Slovenske vojske na misiji na Kosovem ter veleposlanica Republike Slovenije v Prištini, mag. Minca Benedejčič. Po koncu tekme je sledilo druženje na igrišču, Rokometna zveza Slovenije pa je obojim podarila dres s podpisi reprezentantov.