19. 1. 2024

Dodatno oslabljena Slovenija klonila proti Portugalski

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na drugi tekmi drugega dela evropskega prvenstva v Hamburgu izgubila proti Portugalski s 30:33 (17:18).

Slovenija je z uvrstitvijo v drugi del evropskega prvenstva izpolnila prvi zastavljeni cilj, po selitvi v Hamburg pa morala tudi v na drugem dvoboju priznati premoč tekmecem. Portugalcem se je slovenska izbrana vrsta zoperstavila še dodatno oslabljena. Potem ko je že pred prvenstvom ostala brez nekaterih ključnih posameznikov, se je tekmecem z Iberskega polotoka zoperstavila še brez stebra obrambe Blaža Blagotinška in prvega levokrilnega rokometaša Tilna Kodrina.

Po drugem porazu v Hamburgu si je močno priprla vrata do polfinala, ki bo na sporedu naslednji petek v Kölnu. Zdesetkana slovenska vrsta na današnji tekmi nikakor ni našla rešitve za razpoloženega najboljšega strelca prvenstva, Martima Costo, ki je dvoboj sklenil z 11 goli. Pri Slovencih jih je sedem dosegel Borut Mačkovšek.

To je bil tretji slovenski poraz proti Portugalski na jubilejnem desetem medsebojnem obračunu. Nazadnje je bil iberski predstavnik boljši pred 12 leti in pol v kvalifikacijah za EP 2012.

Slovenci imajo dve tekmi pred koncem drugega dela dve točki, Portugalci so zdaj pri štirih. Toliko jih imata s tekmo manj oziroma pred večernim derbijem skupine 2 tudi Danska in Švedska. Norveška in Nizozemska, ki se bosta pomerili ob 18. uri, sta še brez točk.

V izločilne boje, ki bodo v Kölnu, napredujeta le po dve najboljši reprezentanci iz obeh skupin drugega dela. Tretjeuvrščeni zasedbi bosta igrali za peto mesto.

Slovenci so doslej na prvenstvu premagali Ferske otoke (32:29), Poljsko (32:25) in Norveško (28:27) v prvem delu v Berlinu, na prvi tekmi drugega dela v Hamburgu pa so morali priznati premoč aktualnim evropskim prvakom Švedom (22:28).

Slovencem se je proti Portugalcem po okoli desetih minutah v napadu malce ustavilo. Ob tem so Zormanovi varovanci še razbranili vratarja Gustava Capdevilla. Ta je hitro zbral štiri obrambe, dve iz sedemmetrovk, kar so njegovi kolegi v napadu izkoristili in povedli za tri gole (9:6).

Najvišja prednost je znašala štiri gole, nato pa je Urbana Lesjaka v slovenskih vratih zamenjal Klemen Ferlin in tudi sam z nekaj obrambami omogočil rojakom, da so v napadu ujeli Portugalce. V 23. minuti so prek Mihe Zarabca izenačili na 12:12, nato pa po protinapadu Domna Novaka povedli za dva gola (16:14).

Čeprav so vsi Slovenci, ki doslej niso veliko igrali, izkoristili priložnost ob novih odsotnostih, so ob koncu polčasa tekmeci kaznovali nekaj slovenskih napak in na odmor odnesli gol prednosti (18:17).

Tudi v drugem polčasu se je nadaljevala izenačena igra, v vratih pa je obrambe zbiral Ferlin. Dvoboj gol za gol je prekinil Leonel Fernandes za portugalskih +2 (24:22). Tudi z igralcem manj so iberski predstavniki ohranili naskok, nato pa v 45. minuti znova pobegnili na štiri gole razlike po desetem golu Coste.

Po najvišji prednosti +5 so Zormanovi varovanci krenili v lov za Portugalci, in se v 52. minuti približali na dva gola zaostanka. Kljub izključitvi Matica Suholežnika so Slovenci napad ubranili in prek Nejca Cehteta znižali na -1.

Nekaj minut kasneje je bilo jasno, da bodo Slovenci po nekaj zapravljenih napadih in treh zaporednih obrambah Dioga Reme Marquesa doživeli drugi poraz v Hamburgu.

"Ne vem, treba bo analizirati to tekmo. Prvi polčas so nas lovili iz protinapadov in hitrega izvajanja sredine, dobili smo preveč lahkih zadetkov. Med polčasom smo se zmenili, da bomo to popravili, a tega nismo storili. Preveč se je poznala odsotnost Blagotinška, a ne smemo se izgovarjati, drugi moramo prevzeti odgovornost in to popraviti na naslednjih dveh tekmah. Na njih moramo dati vse od sebe kot na vsaki doslej, kaj drugega nam ne preostane. Zdaj se bo pokazala ekipa, po dveh porazih moraš ostati skupaj in prikazati boljše predstave. Možnosti za polfinale ni več, zato lahko igraš bolj sproščeno. Po zmagi proti Norveški so pričakovanja narasla, iz reprezentance, ki so ji napovedovali, da ne bo prišla iz skupine, do reprezentance, ki lahko pride do polfinala. To pa je zdaj mogoče realnost," je po tekmi dejal Vlah.

"Čestitke našim igralcem za borbenost, pokazali so popolnoma drugačen obraz kot proti Švedski, z več energije. Želja je sicer vedno prisotna, a tekma s Švedsko za nas ni prišla ob pravem času. Poleg vseh težav s poškodbami sta se seznamu pred tekmo pridružila še Blagotinšek in Kodrin. To se nam je zelo poznalo pri obrambi, zlasti pri prehodu iz napada nazaj. V prvem polčasu smo prejeli pet ali šest golov po hitrem portugalskem izvajanju sredine. Tu lahko dodamo še tri čiste nasprotne napade. Devet prejetih golov od 18 na takšen način je ogromno, a nekaj je bilo potrebno skombinirati. Menim, da smo pokazali pravi obraz. Dobro smo se borili, želeli smo si uspeha. Določene napake v napadu in par lahkih zadetkov Portugalske sredi drugega polčasa so slednji omogočili prednost treh, štirih zadetkov. To je bilo preveč," je misli strnil selektor Zorman.

TEKME NA EP 2024
DRUGI DEL, SKUPINA 2 (Hamburg, dvorana Barclays)

2. krog, petek, 19. januar:
SLOVENIJA : PORTUGALSKA 30:33 (17:18)
Slovenija: Ferlin, Lesjak, Marguč, Dolenec 2, Cehte 5, Slatinek Jovičić 1, Zarabec 2, Horžen 4, Mazej 2, Bombač, Mačkovšek 7 (1), Šiško, Novak 3, Vlah 4, Drobež, Suholežnik.
Portugalska: Rema Marques, Capdeville, Portela 3 (3), Duarte, Martins 1, R. Silva 2, Fernandes 5, Cavalcanti, Areia 2 (1), F. Costa 4, F. Silva, Salvador 4, Oliveira, Rebelo Nazare, M. Costa 11, Frade 1.

3. krog, nedelja, 21. januar, ob 15.30:
SLOVENIJA : NIZOZEMSKA (prenos na TV Slovenija 2 in TV Arena Sport)

4. krog, torek, 23. januar, ob 18.00:
SLOVENIJA : DANSKA (prenos na TV Slovenija 2 in TV Arena Sport)

Že odigrano, 1. krog, sreda, 17. januar:
SLOVENIJA : ŠVEDSKA 22:28 (7:11)
VEČ O TEKMI
LESTVICA SKUPINE 2
Reprezentanca Tekme Zmage Neodločeno Porazi Dani : prejeti zadetki Razlika Točke
1. Danska 2 2 0 0 76 : 54 22 4
2. Švedska 2 2 0 0 57 : 50 7 4
3. Portugalska 3 2 0 1 97 : 99 −2 4
4. Slovenija 3 1 0 2 80 : 88 −8 2
5. Norveška 2 0 0 2 59 : 65 −6 0
6. Nizozemska 2 0 0 2 55 : 68 −13 0
Prvi del, skupina D (Berlin, dvorana Mercedes-Benz)