28. 12. 2009

Na slavnostni skupščini RZS podelili priznanja posameznikom in klubom ter razglasili po 14 najboljših slovenskih rokometašev in rokometašic vseh časov

V Ljubljani je bila danes slavnostna seja skupščine Rokometne zveze Slovenije ob 60-letnici RZS. Na njej so podelili kopico priznanj posameznikom in klubom, predstavili uspešno zgodovino slovenskega rokometa na klubski in reprezentančni ravni ter razglasili po 14 najboljših slovenskih rokometašev in rokometašic vseh časov.

Med številnimi uglednimi gosti na Ljubljanskem gradu sta bila tudi Hasan Mustafa, predsednik mednarodne rokometne zveze (IHF), in Ralf Dejaco, član predsedstva evropske zveze (EHF). Poleg njiju sta bila slavnostna govornika še Franjo Bobinac, sedanji predsednik RZS, in Zoran Janković, nekdanji predsednik slovenske rokometne organizacije in njen zdajšnji častni predsednik. Glasbeni del vrhunske prireditve je obeležila pevka Alenka Godec, ob visokem jubileju pa so predstavili tudi knjigo z naslovom „Naših 60 let“.

Podeljevanje priznanj je bilo popestreno z videoposnetki (v sliki in besedi) iz bogate in uspešne zgodovine slovenskega rokometa na klubski in reprezentančni ravni. Ob koncu je sledila še razglasitev najboljših slovenskih rokometašev in rokometašic vseh časov (po 14 v vsaki konkurenci), začinjena s prodajo dresov z njihovimi podpisi in knjige, izkupiček pa bo šel za projekt Športni kamp mladih.

Na slavnostni seji skupščine RZS so podelili priznanja za častne člane, zlate plakete klubom, zahvale za sodelovanje, priznanja za posebne dosežke ter najboljšim slovenskim rokometašem in rokometašicam vseh časov, naknadno pa bodo podeljena regionalno na tekmah državnega prvenstva v spomladanskem delu sezone (zlate, srebrne in bronaste pakete za posameznike).

Dobitniki priznanj:

Častni člani RZS: dr. Marta Bon, Jože Valter Galof, Slavko Ivezič, Leopold Jeras, Pavle Piccinini, Franc Porenta, Janko Požežnik, Miro Požun, Darko Repenšek, Janez Štrukelj, Andrej Šušterič, Tone Tiselj, Boris Zupan

Zlate plakete (klubi): Alples Železniki, Arcont Radgona, Gorenje Velenje, Jeruzalem Ormož, Polje, Radovljica, Sava Kranj, Sviš, Škofljica, Velika Nedelja, Ajdovščina

Priznanja za posebne dosežke – zlata: Olimpija, Krim Mercator, Celje Pivovarna Laško, moška članska reprezentanca Slovenije na EP 2004; srebrna: Slovan, Gorenje Velenje; bronasta: Prevent, Prule 67, Cimos Koper

Zlate medalje za predsednikovanje RZS: Martin Brilej, Miha Jezeršek, Viktor Pogorelec, Franc Plaskan, Igor Makovec, Milan Zupančič, Zoran Janković, Marjan Sedej, Žiga Debeljak

Zlate medalje za dolgoletno delo na RZS: Franko Komel, Leopold Kalin, Stane Ostrelič

Priznanje Klubu ljubiteljev rokometnih reprezentanc

Posebne zahvale za sodelovanje: Mednarodna rokometna zveza (IHF), Evropska rokometna zveza (EHF), Olimpijski komite Slovenije (OKS)

Sponzorji: AFP, Cimos, Droga Kolinska, DZS, Energoplan, Gorenje, Karanta, Kras, Ljubljanske mlekarne, Mlinotest, perutnina Ptuj, Pivovarna Laško, Pivovarna Union, Poslovni sistem Mercator, Prevent Global, Trimo, Wrigley, Zavarovalnica Triglav, Žito; ostali sponzorji: A2S, Brumec&Ručigaj, Danone, Evrosad, GEN energija, Košaki TMI, MIK Celje, Mobitel, Petrol, Terme Olimia, Nered

Mediji: Delo, Dnevnik, Radio Slovenija, STA, Ekipa, Televizija Slovenija, Večer

Občine: Mestne občine Celje, Koper, Ljubljana, Velenje

Na slavnostni skupščini so razglasili tudi po 14 najboljših slovenskih rokometašev in rokometašic vseh časov. Izbiro sta izpeljala RZS in športni časnik Ekipa, pri čemer je stroka prispevala polovico glasov (sedem nekdanji selektorjev moške članske reprezentance in šest ženske), drugo polovico pa javnost. Ljubitelji rokometa so med 4. in 20. decembrom po elektronski pošti poslali kar 8.225 (!) glasov: pri moških je bilo nominiranih 39 igralcev (glasove jih je poleg njih dobilo še 25), pri ženskah pa 30 igralk (glasove jih je dobilo še 15).

Najboljši slovenski rokometaši vseh časov:

Igralno mesto Ime in priimek Ime in priimek
Vratarja Rolando PUŠNIK Gorazd ŠKOF
Levi krili Andrej KASTELIC Tomaž JERŠIČ
Leva zunanja Iztok PUC Aleš PAJOVIČ
Srednja zunanja Uroš ZORMAN Miha BOJOVIČ
Desna zunanja Uroš ŠERBEC Renato VUGRINEC
Desni krili Roman PUNGARTNIK Vlado BOJOVIČ
Krožna napadalca Tomaž TOMŠIČ Zoran LUBEJ

Najboljše slovenske rokometašice vseh časov:

Igralno mesto Ime in priimek Ime in priimek
Vratarki Sergeja STEFANIŠIN Mara ŠOLAJA