30. 5. 2010

Kiel v velikem finalu v Kölnu premagal Barcelono, tretje mesto osvojil Ciudad Real

V finalu zaključnega turnirja najboljše četverice v ligi prvakov v Kölnu je Kiel v dramatični končnici premagal Barcelono s 36:34 in osvojil naslov klubskega prvaka Evrope. Na tekmi za tretje mesto sta se pomerila Ciudad Real in Čehovski medvedi, uspešnejši pa so bili Španci, ki so zmagali s 36:28.

Kiel – Barcelona 36:34 (17:20)

Köln – Dvorana Lanxess Arena, gledalcev: 19.374, sodnika: Olesen in Pedersen (oba Danska).

Kiel: Omeyer (17 obramb), Gentzel (2 obrambi), Palicka, Lund 1, Andersson, Lundström 3, Anić 2, Sprenger 2, Ahlm 1, Reichmann, Zeitz 6, Palmarsson, Narcisse 4, Ilić 1 (1), Klein 5, Jicha 11 (2).

Barcelona: Šarić (1 obramba), Barrufet (8 obramb), Noddesbo 6, Garcia 13 (9), Tomas 4, Garabaya 1, Sarmiento 1, Romero 2, Nagy 1, Jernemyr, Rutenka 4, Boldsen, Hansen 1, Rocas, Oneto, Igropulo 1.

Sedemmetrovke: Kiel 4 (3), Barcelona 10 (9).

Izključitve: Kiel 6 minut, Barcelona 6 minut.

Na finalni tekmi letošnjega zaključnega turnirja lige prvakov pred 19.374 gledalci v Kölnu sta se pomerila evropska prvaka iz let 2007 (Kiel) in 2005 (Barcelona), tokrat pa je bil uspešnejši nemški klub. Z izjemo začetnega izenačenja na 1:1 je Barcelona v prvem polčasu vodila od prve do zadnje minute, njena največja prednost v tem delu igre pa je dvakrat znašala kar pet zadetkov (15:10 in 16:11). V vrstah Kataloncev je bil iz igre in s črte sedmih metrov nezgrešljiv Juan Garcia, ki je že v prvih tridesetih minutah dosegel sedem zadetkov, toda na nasprotni strani je z osmimi blestel češki reprezentant Filip Jicha. Ko je Barcelona na začetku drugega polčasa naredila delni izid 5:1 in si prvič priigrala šest zadetkov prednosti (25:19), je kazalo, da je 17. finale v ligi prvakov odločen. Toda tako niso misliti rokometaši Kiela, ki so v 49. minuti sicer še vedno zaostajali za tri zadetke (26:29), toda nato so s štirimi zaporednimi zadetki poskrbeli za svoje prvo vodstvo na finalni tekmi.

Šest minut pred koncem je Barcelona, šestkratni prvak Evrope, izenačila na 30:30, toda nemški klub je odgovoril s tremi zaporednimi zadetki in si priigral vodstvo s 33:30. Juan Garcia se je nato še dvakrat vpisal med strelce (skupaj je dosegel kar trinajst zadetkov, od tega devet s črte sedmih metrov) in Barcelona se je približala le na 32:33. Za povišanje Kielovega vodstva na 34:32 je poskrbel Filip Jicha, Juan Garcia je zatem zgrešil sedemmetrovko, kljub temu pa se je španski klub po zaslugi Victorja Tomasa znova približal le na minus ena (33:34). Minuto in dvajset sekund pred koncem je Danielle Narcise zadel za 35:33, na začetku zadnje pa se je med strelce vpisal Iker Romero (34:35). Kiel je krenil v zadnji napad, za katerega mu je ostalo dobrih 40 sekund, zadnji žebelj v Barcelonino krsto pa je s svojim enajstim zadetkom v velikem finalu petnajst sekund pred znakom sirene zabil Filip Jicha, tudi prvi strelec letošnje evropske lige prvakov, za končnih 36:34.

Ciudad Real – Čehovski medvedi 36:28 (19:15)

Köln – Dvorana Lanxess Arena, gledalcev: 14.500, sodnika: Gubica in Milošević (oba Hrvaška).

Ciudad Real: Hombrados (20 obramb), Šterbik, Källman 4, Fernandez 7, Jevdokimov, Gull, Aguinagalde 7, Davis, Garcia, Abalo 4, Metličić 2, Rodriguez, Canellas 3, Entrerrios 7, Morros 1, Dinart 1.

Čehovski medvedi: Grams (6 obramb), Budko (2 obrambi), Filipov 2, Aslanjan 5 (2), Kovalev 1, Skopincev, Černoivanov, Šelmenko, Rastvorcev 1, Zotov, Kamanin, Šiškarev 1, Čipurin 6, Dibirov 6, Starih 2, Ivanov 4.

Sedemmetrovke: Ciudad Real 4 (3), Čehovski medvedi 3 (2).

Izključitve: Ciudad Real 4 minute, Čehovski medvedi 8 minut.

Vodstvo Čehovskih medvedov s 3:2 v tretji minuti je bilo prvo in hkrati tudi zadnje na tekmi za tretje mesto. Z delnim izidom kar 6:0 je Ciudad Real stvari hitro postavil na svoje mesto (8:3 v osmi minuti), po tako velikem zaostanku pa si ruski klub do konca ni več opomogel. Moštvo trenerja Vladimirja Maksimova so v obup spravljali predvsem odlični vratar Jose Javier Hombrados, ki je zbral kar dvajset obramb, in strelsko razpoložena trojica Jerome Fernandez, Julen Aguinagalde in Alberto Entrerrios.

Skupaj so dosegli kar 21 zadetkov (vsak po sedem), pri čemer so imeli tudi odličen strelski izkoristek: Fernandez 10-7, Entrerrios 8-7, Aguinagalde pa celo 7-7. V nadaljevanju prvega polčasa so se Čehovski medvedi nekajkrat približali na tri zadetke zaostanka, toda v deveti minuti drugega je imel Ciudad Real že sedem zadetkov prednosti (24:17). Do konca tekme se je razlika ves čas gibala med sedmimi in osmimi zadetki, zdaj že nekdanji evropski prvak Ciudad Real pa se je z visoko zmago poslovil od tekmovanja v Kölnu.