29. 1. 2009

Nemcem peto mesto, Švedi nadigrali Srbijo za sedmo, Norvežani deveti

Na SP na Hrvaškem so bile danes štiri tekme za uvrstitev od petega do dvanajstega mesta. V boju za peto je Nemčija premagala Madžarsko (28:25), za sedmo so bili Švedi uspešnejši od Srbov (37:29), deveto je po zmagi proti Slovaški pripadlo Norveški (34:27), enajsto mesto pa je osvojila Makedonija, ki je ugnala Južno Korejo (32:31).

Osrednja osebnost tekme Makedonija - Južna Koreja je bil seveda prvi strelec SP Kiril Lazarov, ki je dosegel kar 15 zadetkov, od tega devet v drugem polčasu. Makedonci so v prvem polčasu trikrat že vodili s štirimi zadetki prednosti (11:7, 12:8, 13:9), a so jih Azijci do odhoda na odmor ujeli. V nadaljevanju je sledilo še devet izenačenj (skupaj trinajst), nazadnje pri izidu 31:31 v predzadnji minuti. Zmagoviti zadetek za Makedonijo je v zadnji minuti dosegel Stojanče Stoilov, to pa je bil tudi njegov edini gol na tekmi.

Za peto mesto sta se pomerili reprezentanci Nemčije in Madžarske, na koncu pa so se veselili svetovni prvaki iz leta 2007. Pri vodstvu Madžarov s 7:6 so v šestih minutah naredili delni izid 6:0, skoraj podoben podvig pa jim je uspel na začetku drugega polčasa, ko so pri vodstvu s 16:15 dosegli pet zadetkov zapored in odločili zmagovalca (21:15). Zanimivo je, da si Madžari niso priigrali nobene izključitve, kljub temu pa Nemci niso imeli niti ene sedemmetrovke.

Na tekmi za sedmo mesto je srbska reprezentanca vodila le enkrat – na začetku z 1:0. Nato je ves preostali del srečanja imela vajeti v rokah švedska izbrana vrsta pod taktirko legendarnih nekdanjih rokometašev Staffana Olssna in Ola Lindgrena. Znova sta k zmagi veliko prispevala vratarja Palicka in Sjöstrand, ki sta zbrala 16 obramb, blestel je prvi strelec tekme Mattias Gustafsson (sedem zadetkov iz sedmih poskusov), na drugi strani pa sta Stanić in Pejanović obranila le devet strelov.

Zadnja četrtkova tekma je bila med Slovaško in Norveško, v boju za deveto mesto pa so krvniki Slovenije v dodatnih kvalifikacijah za SP 2009 gladko klonili proti Skandinavcem. Pri norveškem vodstvu s 5:4 v deveti minuti je sledil šok za Slovake, po katerem si do konca tekme niso več opomogli. V dobrih treh minutah so Norvežani naredili delni izid 5:0 in vodstvo nato suvereno obdržali.

Četrtek, 29. januarja 2009:

Tekma za 11. mesto: JUŽNA KOREJA - MAKEDONIJA 31:32 (14:14)

Južna Koreja: Yong, Jeong 7, Sim 6 (2), Kim, J. Park 2, Ch. Park 3, C. Park, Oh 1, Kang, Yu 3, Yoon 2, E. Lee 5, Jun. Lee, Jaew. Lee 2.

Makedonija: M. Stoilov 2, S. Stoilov 1, K. Lazarov 15 (4), Mitkov, Temelkov 3, Mirkulovski 4, Markovski, Ristovski, Jović, Angelov, F. Lazarov 2, Makalovski 1, Gjorgonovski 4.

Sedemmetrovke: Južna Koreja 2 (2), Makedonija 5 (4).

Izključitve: Južna Koreja 6, Makedonija 8.

Obrambe vratarjev: Južna Koreja 16 (Yong 0, Ch. Park 11, Kang 5), Makedonija 14 (Ristovski 9, Angelov 5).

Tekma za 5. mesto: MADŽARSKA - NEMČIJA 25:28 (13:16)

Madžarska: Puljezević, Ilyes 4, Csaszar 4 (1), Mocsai 3, Gal 2, G. Ivancsik 2, T. Ivancsik 3, Putics, Fazekas, Toro 1 (1), Nagy 5, Herbert, Zubai 1.

Nemčija: Bitter, Roggisch, Klein 2, Mueller 3, Strobel 2, Tiedtke 6, Glandorf 3, Heinevetter, Christophersen, Jansen 3, Lichtlein, Schoene 1, Kaufmann 8, Schroeder.

Sedemmetrovke: Madžarska 3 (2), Nemčija 0 (0).

Izključitve: Madžarska 0, Nemčija 4.

Obrambe vratarjev: Madžarska 11 (Puljezević 2, Fazekas 9), Nemčija 17 (Heinevetter 12, Lichtlein 5).

Tekma za 7. mesto: ŠVEDSKA - SRBIJA 37:29 (20:16)

Švedska: Palicka, Gustafsson 7, Andersson 4, Kaellman 6, Lennartsson, Doder 3, Sjoestrand, Stenbaecken, Arrhenius 3, Larholm 3, Carlen 5, Karlsson, Jakobsson 2, Fahlgren 4.
Srbija: Kojić 2, Čuruvija 2, Šešum 2, Vujin 5, Vučković 5, Stojanović 1, Toskić 3, Stanić, Ilić 2, Bojinović 3, Marković 2, Pejanović, Prodanović 2, Nikolić.
Sedemmetrovke: Švedska 3 (3), Srbija 1 (1).
Izključitve: Švedska 8, Srbija 2.
Obrambe vratarjev: Švedska 16 (Palicka 10, Sjöstrand 6), Srbija 9 (Stanić 4, Pejanović 5).

Tekma za 9. mesto: SLOVAŠKA - NORVEŠKA 27:34 (14:18)
Slovaška:
Paul, Szücs, Kukučka 6, Šulc 5, Niznan 2, Urban 2, Valo 5, Kopco, Štochl, Pekar 1, Petro, T. Stranovsky, Antl 4, M. Stranovsky 2.
Norveška: Jensen, Drange 1, Loke 3, Bjornsen, Myrhol 7, Tvedten, Mamelund, Erevik, Rambo 1, Kjelling 9, Medhus, Samdahl 3, Skoglund 5, Spanne 5.
Sedemmetrovke: Slovaška 6 (4), Norveška 3 (2).
Izključitve: Slovaška 6, Norveška 5.
Obrambe vratarjev: Slovaška 20 (Paul 1, Štochl 19), Norveška 17 (Erevik 1, Medhus 16).