17. 5. 2009

Viborg na povratni finalni tekmi lige prvakinj presenetil Madžarke in postal prvak Evrope

Rokometašice Viborga so postale nove evropske klubske prvakinje. Čeprav so prvo finalno tekmo lige prvakinj na domačem igrišču izgubile s 24:26, so na povratni na Madžarskem premagale Györija s 26:23, slavile s skupnim izidom 50:49 in drugič postale najboljše v Evropi. Zmagovalci ostalih treh evropskih pokalov so postali španska ekipa Itxako Estella, danski FCK Handbold in francoski Cercle Nimes.

Györi - Viborg 23:26 (10:14)

Veszprem - Dvorana Arena Veszprem, gledalcev 5100, sodnika: Muro in Rodriguez (oba Španija).

Györi: Palinger, Mravikova 3, Hornyak 1, Kovacsics 6 (3), Spiridon 3, Tomori 2, Verten 4, O. Herr, A. Herr 4 (4), Rotis-Nagy, Deaki, Kisfaludy, Horvath, Hosszu.

Viborg: Haraldsen, Varzaru 1, Jurack 4 (1), Lunde 4, Althaus 1, Skov 4 (1), Mikkelsen 7, Due, Aaen 1, Björndalen, Kovacsicz, Nielsen 3, Osterballe, Zhai 1.

Sedemmetrovke: Györi 12 (7), Viborg 3 (2).

Izključitve: Györi 8, Viborg 16.

Na povratni tekmi, ki je bila v dvorani Arena v Veszpremu, so imele Danke že ob polčasu štiri zadetke prednosti (14:10; pet minut pred odmorom so vodile že s 13:8), najzaslužnejša za visoko vodstvo pa je bila Henriette Mikkelsen, ki je kar šest od svojih skupno sedmih zadetkov dosegla v tem delu igre. Gostje (brez prve zvezdnice, poškodovane Črnogorke Bojane Popović; pri Madžarkah je manjkala prav tako poškodovana in najboljša igralka Anita Görbicz) so po šestih minutah nadaljevanja vodile že z 18:12, Madžarke so znižale na 18:21, toda deset minut pred zadnjim znakom sirene so imele Skandinavke znova pet zadetkov prednosti (24:19). Ko je že kazalo, da je vse odločeno, je Anita Herr izkoristila sedemmetrovko in dve minuti pred koncem zmanjšala zaostanek na 23:25, kar bi pomenilo evropsko lovoriko za Györi zaradi večjega števila doseženih zadetkov v gosteh. A minuto in pol do konca so gostje zadele za vodstvo s 26:23, na nasprotni strani pa Herrova ni izkoristila sedemmetrovke in naslova evropskega prvaka se je veselil Viborg.

V svojem četrtem finalu lige prvakinj je Viborg drugič postal najboljša ekipa v Evropi. Na rokometnem prestolu v ženski klubski konkurenci je tako nasledil rusko ekipo Zvezda Zvenigorod, v zadnjih šestih sezonah pa je kar pet naslovov odšlo na Dansko (trikrat je bil prvak Evrope tudi Slagelse). Poleg evropske lovorike ima Viborg v svojih vrstah tudi najboljšo strelko letošnje lige prvakinj: Nemka Grit Jurack je dosegla 113 zadetkov, sledita pa ji Anita Görbicz (94, Györi) in Andrea Lekić (88, Krim Mercator).

Liga prvakinj, finale, povratna tekma:

sobota:

Györi – Viborg 23:26 (10:14), prva tekma 26:24 - končni zmagovalec je Viborg s skupnim izidom 50:49.

Pokal EHF, finale, povratna tekma:

nedelja:

Leipzig – Itxako Estella 26:25 (12:16), prva tekma 19:27 - končni zmagovalec je Itxako Estella s skupnim izidom 52:45.

PPZ, finale, povratna tekma:

nedelja:

FCK Handbold – Larvik 26:21 (13:10), prva tekma 21:23 - končni zmagovalec je FCK Handbold s skupnim izidom 47:44.

Pokal Challenge, finale, povratna tekma:

sobota:

Thüringer - Cercle Nimes 25:30 (10:10), prva tekma 22:26 - končni zmagovalec je Cercle Nimes s skupnim izidom 56:47.