4. 8. 2010

Slovenski mladinci so premagali Španijo in se uvrstili v polfinale EP na Slovaškem

Z zmago proti Španiji z 29:26 si je moška mladinska reprezentanca Slovenije na evropskem prvenstvu na Slovaškem priigrala napredovanje v polfinale. V petkovem polfinalu se bodo slovenski rokometaši pomerili s Portugalsko, drugi par pa je Nemčija - Danska.

Slovenija – Španija 29:26 (14:13)

Bratislava – Dvorana Sibamac Arena, gledalcev: 750, sodnika: Bonifert in Olah (oba Madžarska).

Slovenija: Lesjak, Taletovič (19 obramb), Mlakar 8, Poklar 5, Cingesar 4, Marguč 4, Jelovčan 3, Nosan 2, Poteko 1, Smolnik 1, Zarabec 1, Gaber, Papež, Šoštarič.

Španija: Castro Alvarez 2, Humet Gaminde 6, Ruiz Sanchez 5, Goni Leoz 4, Cabanas Garcia Pertusa 3, Carrillo Gutierrez 2, Gonzalez Fernandez 2, Garcia Rubio 1, Guedea Ripoll 1, Corrales Rodal, Miralles Anguera, Molina Losano, Perez de Vargas, Ugarte Cortes.

Sedemmetrovke: Slovenija 1 (1), Španija 2 (2).

Izključitve: Slovenija 12 minut, Španija 6 minut.

Rdeči karton: Poteko (Slovenija).

Že pred tekmo je bilo jasno, da Špancem zaradi boljše razlike v zadetkih za napredovanje v polfinale zadošča že neodločen izid. Tekmo v Bratislavi so bolje začeli naši rokometni upi, ki so povedli z 2:0, toda nasprotniki so hitro odgovorili s tremi zaporednimi zadetki (3:2). Moštvo selektorja Slavka Iveziča je v nadaljevanju še trikrat povedli z dvema zadetkoma razlike (7:5, 8:6 in 10:8), vendar so Španci vedno znova vzpostavili ravnotežje in trikrat izenačili.

Kljub izključitvi na slovenski strani v 26. minuti si španski rokometaši niso uspeli priigrati vodstva, tako da je bila njihova prednost z začetka tekme (3:2) tudi edina v prvem polčasu. Ob izenačenem razmerju moči na igrišču in izenačenem izidu na semaforju (12:12) so reprezentanti Slovenije dvakrat zapored zadeli v polno, na odmor pa so odšli z zadetkom prednosti (14:13).

Na začetku drugega polčasa so si Slovenci s tremi zaporednimi zadetki prvič priigrali "plus tri" (17:14), v 41. minuti pa je bilo na semaforju že 19:15. Za špansko obrambo sta bili nerešljivi uganki predvsem Žiga Mlakar in Tine Poklar, v slovenskih vratih pa je blestel Emir Taletovič (skupaj 19 obramb). Razliko štirih zadetkov je Ivezičeva četa držala do 45. minute (22:18) in vse je kazalo, da so Španci dokončno na kolenih. Toda reprezentanca, ki je na lanskem svetovnem prvenstvu v Egiptu osvojila osmo mesto, je v slabih sedmih minutah naredila delni izid kar 6:0 in povedla s 23:22.

Šest minut pred koncem so imeli španski rokometaši še vedno zadetek prednosti (24:23), toda slovenski mladinci se seveda niso predali, za kar so bili kasneje bogato nagrajeni. V naslednjih štirih minutah so namreč naredili delni izid 4:0 in pri vodstvu s 27:24 so bili na pragu polfinala. Španci so se nato dvakrat približali na dva zadetka zaostanka (25:27, 26:28), toda to je bil tudi njihov labodji spev.

Z zmago proti Španiji so Slovenci osvojili drugo mesto v skupini M2, v petkovem polfinalu pa se bodo pomerili s Portugalsko, ki je bila najboljša v skupini M1. V drugem polfinalu se bosta pomerili Nemčija, ki je danes na tekmi prestižnega pomena (že pred zadnjim krogom si je zagotovila napredovanje med najboljše štiri v Evropi) izgubila proti Švedski s 33:37, in Danska, ki je v neposrednem dvoboju za uvrstitev v polfinale premagala Islandijo s 33:32.