23. 1. 2011

Švedska in Danska sta si že krog pred koncem glavnega dela zagotovili uvrstitev v polfinale, Poljaki z zadetkom razlike premagali Srbe

Znana sta prva polfinalista SP na Švedskem. To sta Danska, ki je v drugem krogu glavnega dela v skupini II premagala Argentino (31:24), in Švedska, ki je bila boljša od Hrvaške z 29:25 ter tako našim južnim sosedom dokončno preprečila napredovanje med štiri najboljše reprezentance na svetu. Poljska je z zadetkom razlike ugnala Srbijo (27:26).

Da bi si že pred zadnjim krogom dokončno zagotovili napredovanje v polfinale SP pred domačimi gledalci, so Švedi potrebovali zmago proti Hrvatom. Na tekmi v Malmöju so gledalci do izida 11:11 v 24. minuti videli kar enajst izenačenj, kar pomeni, da si nobena reprezentanca ni priigrala več kot zadetka prednosti. Po zadetkih Doderja in Ekberga je to najprej uspelo gostiteljem (13:11 v 27. minuti), z dvema goloma prednosti pa je švedska reprezentanca tudi odšla na odmor (14:12).

S tremi zaporednimi zadetki so Švedi odlično začeli drugi polčas in po slabih petih minutah vodili že s 17:12. Kljub temu se je Hrvaška sredi drugega dela igre dvakrat približala le na dva zadetka zaostanka (17:19 in 18:20), vendar je Švedska v 50. minuti znova vodila s petimi zadetki naskoka (24:19). Enaka razlika je bila osem minut pred koncem (25:20), nato pa so Hrvati spretno izkoristili dve zaporedni izključitvi na domači strani (Andersson, Carlen), naredili delni izid 3:0 in v 54. minuti zaostajali le še s 23:25. Tudi minuto pozneje so Švedi vodili le s 26:24, a so zatem trikrat zapored zadeli v polno in tehtnico dokončno nagnili na svojo stran. Domači vratar Sjöstrand je zbral kar 23 obramb, Hrvata Alilović in Pešić pa skupaj le sedem.

Dancem je za potrditev vozovnice za polfinale zadoščala že točka proti Argentini, kljub temu pa je moštvo selektorja Ulrika Wilbeka doseglo že sedmo zmago na sedmi tekmi na letošnjem SP. Argentinci so povedli z 1:0, to pa je bilo tudi njihovo prvo in zadnje vodstvo na tekmi. Že v 14. minuti so Danci povedli z 10:5, na začetku drugega polčasa pa z 19:12. Nato so malce popustili, kar je Argentina izkoristila in se sredi drugega dela dvakrat približala le na dva zadetka zaostanka (22:24, 23:25).

A nato Južnoameričani kar 13 minut (!) niso dosegli zadetka, Skandinavci pa so v dobrih šestih naredili delni izid 5:0 in povedli z nedosegljivih 30:23. To je bila tudi voda na mlin Švedske, ki si lahko v zadnjem krogu – tudi če Poljska premaga Hrvaško – privošči poraz proti Danski, saj imajo Švedi boljši izkupiček na medsebojni tekmi s Poljaki (zmaga v predtekmovanju s 24:21).

Poljaki so proti Srbom povedli z 2:0, njihovi nasprotniki pa so prvi zadetek dosegli šele v deveti minuti. Kljub temu je Srbija v dvajseti minuti imela tri zadetke prednosti (8:5), a je Poljska kmalu izenačila na 8:8. Sredi drugega polčasa si je moštvo selektorja Bogdana Wente priigralo že pet golov naskoka (20:15) in vse je kazalo, da je srbski odpor dokončno zlomljen. Toda Srbija je v slabih petih minutah dosegla pet zadetkov zapored in v 48. minuti se je vse začelo znova (20:20).

Po tem izidu je sledilo še pet izenačenj (skupaj jih je bilo na tekmi kar 14), na začetku predzadnje minute pa je igralec celjskega kluba Toskić priigral svoji reprezentanci minimalno vodstvo (26:25). Še v isti minuti je izenačil Lijewski, v naslednjem napadu pa je Toskić naredil prekršek. Zmagoviti zadetek za Poljsko je enajst sekund pred koncem dvoboja dosegel Bielecki, strel Ilića tik pred znakom sirene pa ni zadel cilja.

SP 2011 ZA MOŠKE - GLAVNI DEL, 2. KROG:

SKUPINA II (Malmö in Lund):

Nedelja, 23. januar:

Švedska - Hrvaška 29:25 (14:12; Doder 8, Ekberg 6; Zrnić 9, Vori in Lacković po 4)

Argentina - Danska 24:31 (12:17; Carou, Vidal in Ferro po 3; Hansen 7, Eggert Jensen in Svan Hansen po 6)

Poljska - Srbija 27:26 (10:11; Tluczynski 10, Lijewski in Bielecki po 4; Vujin 11, Marković 3)

Vrstni red: Danska 8 točk, Švedska 6, Poljska 4, Hrvaška 3, Argentina 2, Srbija 1.

PREDSEDNIŠKI POKAL (ZA UVRSTITEV OD 13. DO 24. MESTA):

Za končno 17. mesto: Slovaška - Avstrija 39:35 (19:18)

Za končno 19. mesto: Romunija - Tunizija 30:29 (17:14)

Za končno 21. mesto: Brazilija - Čile 28:18 (13:11)

Za končno 23. mesto: Bahrajn - Avstralija 33:23 (19:11)

SP 2011 ZA MOŠKE - CELOTEN SPORED, DATUMI, URE, PARI TEKEM, IZIDI IN LESTVICESP - 1. krog glavnega dela: Danci minimalno premagali Poljake, prvi poraz Islandije, Srbi izgubili proti ŠvedomSP: Avstralci z najslabšo obrambo, Danci imajo najučinkovitejši napad, med strelci vodi Norvežan TvedtenSP: Glavni del začenjata s popolnim točkovnim izkupičkom le Islandija in DanskaSP - 5. krog: Danci nadigrali Hrvate, Francija in Španija remizirali, med dvanajst še Argentina in NemčijaJužna Koreja ne bo gostila SP 2015 za moškeSP - 4. krog (skupini A in C): Derbi Srbija - Hrvaška brez zmagovalca, Francozi suvereno opravili z NemciSP - 4. krog (skupini B in D): Švedi izgubili proti Argentini, Avstrijci zapravili dobljeno tekmo z IslandijoSP - 3. krog: Na derbijih Španci premagali Nemčijo, Danska pa Srbijo, na tekmi Alžirija - Romunija le 29 zadetkovSP - 2. krog (skupini A in C): Svetovni prvaki Francozi nadigrali Egipt, Španci so se namučili s TunizijciSP - 2. krog (skupini B in D): Poljaki v dramatični končnici strli Argentince, derbi dobili MadžariSP - 1. krog: Alžirija korak do senzacije proti Srbiji, Slovaki namučili Poljake, Danci dosegli 47 zadetkovNajboljša sta Romunka Neagujeva in Čeh JichaKlubski rekorder na SP 2011 je nemški Rhein Neckar LöwenNaslov prvakov branijo Francozi, po štirikrat doslej na vrhu Švedska in RomunijaZačenja se SP 2011 za moške na Švedskem