19. 3. 2009

Slovenci na krilih Davida Špilerja spravili na kolena prvake Evrope, Čehi premagali Ukrajince

Mednarodni turnir na Češkem je moška članska reprezentanca Slovenije začela s skalpom aktualnih evropskih prvakov. Slovenci so v Karvini premagali Dansko z 31:30 (13:10), pri zmagovalcih pa je blestel David Špiler z devetimi zadetki. Na drugi tekmi je Češka premagala Ukrajino s 27:25 (15:9).

Slovenija - Danska 31:30 (13:10)

Športna dvorana v Karvini, gledalcev 500, sodnika: Horaček in Novotny (oba Češka).

Slovenija: Škof, Rezar, Kozomara 2, Cehte, Miklavčič, Brumen 2, Mlakar 4, Natek 2, Kavaš 1, Špiler 9, Pajovič 3, Koražija, Gajič 4, L. Žvižej 2, Bilbija, Zorman 2.

Danska: Thoustrup, Krejberg, Rassmussen 6 (2), Christensen 3 (1), Madsen Moller, K. Hansen 7, L. Hansen 1, Christiansen 5, Cleverly, Bager, Ohm 1, H. Hansen 5, Jensen Mollgaard, Knudsen 2, Hundstrup, Winlker.

Sedemmetrovke: Slovenija 3 (1), Danska 3 (3).

Izključitve: Slovenija 4 minute, Danska 2 minuti.

Po izenačenem začetku se je prvi preobrat zgodil po vodstvu Dancev z 8:7 v 19. minuti, ko je imela slovenska reprezentanca (na tribuni sta za tokratno tekmo ostala Beno Lapajne in Miha Žvižej) igralca manj. Toda moštvo selektorja Mira Požuna, v katerem je blestel vratar Gorazd Škof (kar 13 obramb v prvih tridesetih minutah), je v petih minutah - med 23. in 28. minuto - naredilo delni izid 5:0 in Skandinavci so zaostajali že z 8:12. V zadnjih dveh minutah prvega polčasa so zaostanek sicer prepolovili (10:12), toda David Špiler, z devetimi zadetki prvi strelec tekme v Karvini, je s fantastičnim strelom od daleč v zadnjih trenutkih tega dela igre postavil končni izid 13:10 za Slovenijo.

Ko so Slovenci po dveh minutah drugega polčasa povedli s 14:10, je kazalo, da so prvaki Evrope dokončno zlomljeni. Toda precej spremenjen igralski kader selektorja Ulrika Wilbeka je v petih minutah dosegel šest zaporednih zadetkov (v tem času ni prejel nobenega) in v 37. minuti je povedel s 16:14. Nato je selektor Požun vzel minuto odmora, po kateri so Slovenci najprej izenačili na 16:16, kljub temu pa so si nasprotniki v nadaljevanju nekajkrat priigrali tri zadetke prednosti (20:17, 21:18, 23:20, 24:21). Lov za zaostankom se je slovenskim rokometašem obrestoval šest minut pred koncem dvoboja, ko je Dragan Gajič najprej zadel za izenačenje na 26:26, v naslednji minuti pa poskrbel tudi za vodstvo s 27:26. Slovenska reprezentanca je še trikrat povedla z dvema zadetkoma naskoka (28:26, 29:27, 30:28), toda borbeni Danci niso odnehali. Vseeno jim ni uspelo ujeti priključka, za kar je na nasprotni strani poskrbel odlični David Špiler. V predzadnji minuti je igralec Celja Pivovarne Laško s svojim devetim zadetkom povišal na 31:28, kljub temu pa so imeli Skandinavci vendarle še vedno priložnost za morebitno izenačenje. Po napaki Slovencev bi lahko v hitrem protinapadu iztržili točko, toda vratar Aljoša Rezar je v zadnji sekundi ubranil zadnji strel s krila in Požunova četa je z zmago začela mednarodni turnir na Češkem.

V petek ob 18.15 se bo reprezentanca Slovenije pomerila z gostitelji Čehi, prav tako v Karvini, v soboto ob 14. uri pa v Ostravi še z izbrano vrsto Ukrajine.