31. 5. 2009

Ciudad Real z Zormanom in Pajovičem ostaja na vrhu Evrope, Slovenca Lorger in Bilbija zmagovalca pokala pokalnih zmagovalcev

Ciudadu Realu je uspel izjemen preobrat, saj je po zaostanku s 16:20 v končnici povratne finalne tekme lige prvakov premagal Kiel s 33:27 in nadoknadil zaostanek (34:39) iz Nemčije. Španski Valladolid je prvič v zgodovini osvojil katerega izmed evropskih pokalov, potem ko je v dramatičnem obračunu doma ugnal Nordhorn (24:23) in se zaradi večjega števila zadetkov v gosteh (prva tekma v Nemčiji 31:30 za Nordhorn) veselil lovorike. Zadnja letošnja odločitev bo padla v ponedeljek v pokalu EHF (Gummersbach - Gorenje).

Ciudad Real je v domači dvorani Quijote Arena povratno tekmo finala začel zelo slabo – za uvod je v treh minutah zapravil pet napadov (štiri iz igre ter sedemmetrovko). Vse je ubranil izvrstni Kielov vratar Thierry Omeyer (v prvem polčasu 16 obramb). Nemški prvak je v četrti minuti vodil s 3:1. Španska ekipa je sicer izenačila na 3:3, a gostje so se kaj hitro spet odlepili, predvsem s protinapadi in hitrim izvajanjem sredine. Ciudad Real, pri katerem je v prvi postavi začel Uroš Zorman, a ga je Talant Dušebajev zamenjal že v 10. minuti, ni blestel v obrambi, Kiel pa si je dotlej dvakrat priigral tri zadetke prednosti (7:4, 8:5). Namesto Šterbika je trener Ciudada Reala poslal v igro Hombradosa (7 obramb do polčasa). Slednji se je dobro znašel in pomagal svoji ekipi, da je z delnim izidom 3:0 izenačila na 8:8. Agresivnejša obramba gostiteljev velikega finala je botrovala k dvema izključitvama Ciudada (Rodriguez, Metličić), kar je Kiel izkoristil za novih +2 v 18. minuti. Dobro se je znašel tudi slovenski igralec v dresu "zeber" Vid Kavtičnik, ki je v 26. minuti zadel za 14:11. Vseeno sta do konca zadela Abalo in Stefansson za 13:14 ob polčasu. Še vedno pa je bila prednost Kiela s prve tekme velikanska, saj je tam zmagal kar z 39:34.

Nadaljevanje je spet prineslo več uspeha Kielu, ki je v lanskem finalu klonil prav proti Ciudadu Realu. Omeyer je sprva nadaljeval z izvrstnimi obrambami, Kielovi igralci pa so zadevali – Andersson, Jicha, Kavtičnik, Karabatić … V 39. minuti po zadetku Lundströma je Kiel prvič vodil s štirimi goli (20:16). V prvih minutah drugega dela je aktualni evropski prvak igral nekoliko hitreje ter zadeval tudi z zunanjih položajev – Fernandez in Källman, a do 43. minute rezultata ni mogel znižati. Tri zaporedne obrambe Šterbika in dva gola Cheme Rodrigueza v samostojnem prodoru sta dvignili publiko v dvorani, saj je Ciudad Real izenačil na 20:20, dva hitra zadetka nekdanjega slovenskega reprezentanta Sergeja Rutenke v minuti pa sta jih popeljala do prvega vodstva v 45. minuti (22:21). Krizne minute ekipe Alfreda Gislasona so se nadaljevale: nekaj napak v napadu, počasnejše vračanje v obrambo ter dva zadetka Virana Morosa sta gostiteljem dala upanje (24:22). Po zadetku Metličića v 49. minuti so vodili že s 26:23.

V zadnjih desetih minutah je Ciudad Real stopnjeval pritisk, Kiel pa je pešal. Po slabem strelu Kleina z levega krila v 56. minuti je takoj priložnost izkoristil Källman in popeljal Ciudad Real do štirih golov prednosti (30:26). Svoj prispevek je dal Štrebik (skupno 13 obramb, od tega osem v drugem polčasu) v zadnjih 15 minutah, tako da je Ciudad Real ostal pri +4 po golu Rutenke (31:27), novo tehnično napako Kiela pa je kaznoval Abalo za 32:27. Mimo gola je minuto in pol pred koncem vrgel Dominik Klein. Po organiziranem napadu je zadel Stefansson, Kiel je imel še 40 sekund časa, a je Šterbik ubranil Kielov strel! Ciudad Real je tako drugič zapored osvojil evropski naslov ter tretjič skupno, Kiel pa se je že drugič zapored opekel proti istemu moštvu.

Liga prvakov:

Ciudad Real - Kiel 33:27
(13:14) - prva tekma 39:34 za Kiel - s skupnim izidom 67:66 je zmagal Ciudad Real.

Dvorana Quijote Arena, gledalcev: 5863, sodnika: Višekruna in Stanojević (oba Srbija).

Ciudad Real: Hombrados (9 obramb), Šterbik (13 obramb), Källman 4, Fernandez 4, Stefansson 8 (3), Parrondo, Abalo 5, Metličić 1, Rodriguez 4, Rutenka 4, Zorman 1, Entrerrios, Morros 1, Dinart.

Kiel: Omeyer (20 obramb), Martini, Lund, Wessig, Andersson 4, Lundström 4, Kavtičnik 7 (5), Anić, Lövgren 1, Ahlm 3, Zeitz, Karabatić 7, Klein, Jicha 1.

Sedemmetrovke: Ciudad Real 5 (3), Kiel 5 (5).

Izključitve: Ciudad Real 8 minut, Kiel 6 minut.

Pokal pokalnih zmagovalcev:

Valladolid - Nordhorn 24:23
(15:10) - prva tekma 30:31 za Nordhorn - s skupnim izidom 54:54 je zmagal Valladolid zaradi večjega števila doseženih zadetkov v gosteh.

Dvorana Pisuerga, gledalcev 6000, sodnika: Stolarovs in Licis (oba Latvija).

Valladolid: Sierra, Lorger, Prieto 1, Asier Antonio, Tvedten 3 (1), Ávila, Entrerríos 5, Bilbija 5, Hugo López 2, Milosavljević 3 (1), Perales 4, Eduard Fernández, Krivokapić 1, Rentero.

Nordhorn:
Katsigiannis, Gentzel, Verjans 2, Machulla, Hansen 2, Weinhold 6 (1), Przybecki 3, Stojković 8, Karlsson, Szücs 2.

Izključitve: Valladolid 8  minut, Nordhorn 16 minut.

Pokal EHF:

Gummersbach - Gorenje (ponedeljek, 18.30) - prva tekma 29:28 za Gummersbach.

Pokal challenge:

Suceava - Sport Resita 20:25 (12:17) - prva tekma 27:25 za Suceavo - s skupnim izidom 50:47 je zmagala UCM Sport Resita.