7. 8. 2012

Črna gora, Južna Koreja, Norveška in Španija v polfinalu ženskega olimpijskega turnirja

Na olimpijskem rokometnem turnirju v rokometu za ženske v Londonu so znani vsi štirje polfinalisti. To so Norveška, ki je v četrtfinalu premagala Brazilijo z 21:19, Španija, ki je bila boljša od Hrvaške s 25:22, Južna Koreja, ki je z zadetkom razlike ugnala Rusijo (24:23), in Črna gora, ki je z enako razliko odpravila Francijo (23:22).

Polfinale bo na sporedu v četrtek, 9. avgusta. Najprej se bosta ob 18. uri pomerila Norveška in Južna Koreja, nato pa ob 21.30 še Španija in Črna gora.

Kot prve so se med štiri najboljše reprezentance uvrstile Norvežanke, aktualne olimpijske prvakinje iz Pekinga 2008. Proti Brazilkam so bile že v izgubljenem položaju, kajti na začetku drugega polčasa so zaostajale že za šest zadetkov (9:15). Toda v naslednjih 19 minutah so Skandinavke naredile delni izid 10:3 in v 53. minuti so vodile z 19:18.

V naslednji minuti so Brazilke sicer še uspele enkrat izenačiti (19:19), toda končnica je spet minila v znamenju Norvežank. Na čelu z vratarko Grimsbojevo, ki je zbrala kar 14 obramb pri 22 strelih (64-odstotna uspešnost), so Norvežanke najprej zadele za 20:19 (Herremova v 56. minuti), dokončno pa jim je zmago zagotovila Linn Kristin Koren tri minute pred koncem (21:19).

Na drugi četrtfinalni tekmi sta se pomerili Španija in Hrvaška, naše južne sosede pa so ostale brez napredovanja med najboljše štiri reprezentance v Londonu. V prvem polčasu je bilo kar devet izenačenj, v drugem pa so sledila še štiri, zadnje pri 16:16 v 42. minuti. Nato je Španija v štirih minutah dosegla tri zadetke zapored za vodstvo z 19:16, enaka razlika pa je bila še trikrat (21:18, 22:19, 23:20).

V 57. minuti so imele španske rokometašice prvič štiri gole prednosti (24:20), sredi zadnje pa so Hrvatice zaostanek prepolovile (24:22). Toda Begona Fernandez je nato zadela v polno za 25:22 ter potrdila zmago svoje reprezentance in napredovanje v polfinale olimpijskega turnirja.

Tretji četrtfinalni dvoboj med Južno Korejo in Rusijo se je končal le z zadetkom razlike, v dramatični končnici pa so se zmage veselile Azijke. Že v 14. minuti je Južna Koreja vodila s 6:2 (po delnem izidu 6:0), deset minut pozneje pa že z 11:5.

Toda po dobrih sedmih minutah drugega polčasa so Rusinje vendarle izenačile (15:15), kljub nekajkratnemu vodstvu Južnokorejk s tremi goli naskoka pa je bilo štiri minute pred koncem spet izenačeno (22:22). Azijke so nato dvakrat zadele rusko mrežo za 24:23, nasprotnice so na začetku zadnje minute zmanjšale le na minus ena (23:24, Bliznova), po napaki Južne Koreje pa Rusija v svojem zadnjem napadu ni uspela izenačiti in izsiliti podaljškov.

Na zadnji četrtfinalni tekmi so za veliko presenečenje poskrbele Črnogorke, ki so z zadetkom razlike premagale Francijo. Do 26. minute si nobena reprezentanca ni uspela priigrai več kot zadetka prednosti (enajst izenačenj), nato so Francozinje povedle s 13:11, a se je kljub temu prvi polčas končal brez zmagovalca (13:13).

V drugem polčasu je bila rahla prednost ves čas na strani Francozinj, ki pa so nekajkrat vodile tudi s tremi goli naskoka (17:14, 18:15, 19:16). Črnogorke so jih ujele v 57. minuti (21:21), nato pa slabo minuto in pol pred koncem povedle z 22:21. Francija je na začetku zdnje minute izenačila na 22:22, zmagoviti zadetek za Črno goro pa je s sedemmetrovke le sekundo pred koncem dosegla Bulatovićeva.

ČETRTFINALE - ŽENSKE:

Brazilija - Norveška 19:21 (13:9; Nascimento 5, Diniz in Cavaleiro po 3; Koren 5, Breivang 4)

Španija - Hrvaška 25:22 (13:12; Pinedo, Fernandez Ibanez, Mangue, Aguilar in Alonso po 3; Tatari 5, Penezić in Zebić po 3)

Rusija - Južna Koreja 23:24 (11:14; Postnova in Levina po 5, Žilinskajte 4; Gwon 6, Woo in Ryu po 5)

Francija - Črna gora 22:23 (13:13; Signate 5, Ayglon, Pineau, Dembele in Lacrabere po 3; Popović in Bulatović po 6, Radičević 4)