18. 1. 2018

Prva zmaga in preboj v drugi del EP 2018

Slovenska moška članska reprezentanca je na zadnji tekmi prvega dela EP 2018 z 28:19 premagala Črno goro, s tem vpisala prvo zmago in se prebila v drugi del tekmovanja, ki se v petek začenja v Varaždinu.

Veselin Vujović je znova malce premešal uvodno postavo, od prve minute je v ogenj poslal novinca na veliki sceni, krožnega napadalca Matica Suholežnika, poleg njega pa še vratarja Matevža Skoka, krilna igralca Blaža Janca in Darka Cingesarja, medtem ko so zunanjo linijo tvorili Marko Bezjak, Borut Mačkovšek in Žiga Mlakar.

Slovenci v primerjavi z minulima dvobojema uvodoma niso menjavali igralcev iz prehodov iz obrambe v napad ali obratno, vse v želji po čim hitrejši igri. A Črnogorci so jim v prvi polovici prvega polčasa kljubovali in bili povsem enakovredni, šele prve menjave so prinesle majhne kakovostne premike na bolje v slovenski igri.

Po vstopu slovenskega orjaka Blaža Blagotinška in spremembi uvodne obrambe 6-0 v 5-1 (na špici je bil visoki, a zelo gibljivi Mačkovšek) je Slovenija zaigrala bolje in v 18. minuti prvič vodila za dva gola (8:6). A zadovoljstvo je bilo kratkotrajno, po črnogorski minuti odmora je bilo že v naslednji minuti izenačeno (8:8). Razmerje moči na igrišču se vse do konca prvega polčasa ni spremenilo, zasedbi sta si bili povsem blizu in povsem izenačeni, Slovenija pa je v 24. minuti ostala brez Gregorja Potočnika, ki je zavoljo udarca tekmeca v glavo prejel rdeči karton.

Več kot štiri tisoč slovenskih navijačev, med njimi je bil tudi predsednik Borut Pahor, je v drugem polčasu vendarle videlo veliko boljšo predstavo svojih ljubljencev, ki so takoj zagospodarili na igrišču. Obramba 6-0 je bila na veliko višji ravni kot v prvi polovici tekme, postopoma so lomili odpor solidnih črnogorskih rokometašev in v 35. minuti prvič na dvoboju povedli za tri gole (17:14).

Od tedaj naprej ni bilo več "poti nazaj", obramba je bila na kakovostni ravni, igra v napadu pa tekoča. Sprva je slonela na podajah na krožnega napadalca Blagotinška, v nadaljevanju pa so odgovornost prevzeli tudi drugi slovenski rokometaši, ki so se tekaško razleteli na igrišču. V 44. minuti so prvič na dvoboju povedli za pet golov, potem ko je Bezjak zadel za 21:16, pet minut kasneje pa je Gašper Marguč povišal na 24:18.

Zalogo šestih golov v zadnjih desetih minutah izjemno pomembnega dvoboja so v končnici tekme oplemenitili na končnih 28:19 in se prebili v drugi del tekmovanja, v katerem jih čakajo dvoboji s španskimi, danskimi ter češkimi rokometaši, ki so nekoliko senzacionalno izločili favorizirane Madžare.

V slovenski reprezentanci je bil najbolj učinkovit Gašper Marguč s šestimi goli, Marko Bezjak je prispeval pet zadetkov.

Veselin Vujović, selektor Slovenije:

"V prvem polčasu so se Črnogorci trdovratno upirali in iskali svoje priložnosti za napredovanje v drugi del tekmovanja. Minula tekma z Nemci nas je psihološko povsem izpraznila in smo potrebovali nekaj časa, da smo ujeli pravi ritem. Sprva smo imeli nekaj težav v obrambi, po menjavi Mlakarja z Žabičem pa smo v nadaljevanju odpravili to težavo in dosegli nekaj lahkih golov. Zadovoljen sem s predstavo svojih izbrancev na tej tekmi, a vem, da lahko igramo še veliko bolje."

Gašper Marguč, igralec Slovenije:

"V prvem polčasu smo igrali v krču, v drugem pa smo se v garderobi dogovorili, da moramo dvigniti igro v obrambi. Manjkalo je predvsem intenzivnosti, ko smo to dodali, je stekla tudi naša igra."

Borut Mačkovšek, igralec Slovenije:

"Prvi polčas je bil težak, Črnogorci so nam pokazali zobe. V drugem polčasu smo se zbrali, zaigrali vrhunsko obrambo in prejeli le šest golov."

Matic Suholežnik, igralec Slovenije:

"V začetku smo se malce lovili, v drugem polčasu pa se je naš 'stroj' ogrel na pravo temperaturo. Pred tekmo smo vedeli, da nas čaka zahteven dvoboj, saj na tem prvenstvo nobene ekipe ne moreš premagati po petnajstih ali dvajsetih minutah."

EVROPSKO PRVENSTVO 2018 (Hrvaška, 12.-28. januar)