15. 1. 2024

Nepopustljivi Slovenci brez praske skozi skupinski del EP!

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v zadnjem krogu skupine D v prvem delu evropskega prvenstva v Berlinu premagala Norveško z 28:27 (17:17). To pomeni, da bo drugi del tekmovanja, ki bo od 17. do 23. januarja potekal v Hamburgu, začela z dvema točkama.

V zelo čvrstem obračunu, Slovenci so si prislužili kar 18 minut izključitev, Norvežani šest, so bili na koncu za gol boljši Slovenci. Sedem golov je dosegel Aleks Vlah, z nekaj sijajnimi obrambami pa se je izkazal tudi Urban Lesjak.

Slovenci so dvoboj dobro odprli in po dveh obrambah Klemna Ferlina povedli z 2:0. Gibljiva obramba je sprva Norvežanom povzročala nekaj težav, a so predvsem po zaslugi igre ena na ena hitro ujeli ritem v napadu in povedli s 4:3.

Tehnične napake v slovenskem napadu so botrovale prvi Zormanovi minuti odmora po vodstvu Norvežanov z 8:5 v deseti minuti. Po njej se je Slovenija hitro približala, a nove napake v napadu so Norvežane hitro vrnile na +3 (10:7).

Zormanovi varovanci so večkrat vzpostavili stik ob golu zaostanka, a sta francoski sodnici, dvojčici Bonaventura, precej strogo izključevali slovenske igralce. Severnjaki so bili ves čas korak pred Slovenci, ki pa so z nepopustljivo igro izenačili, nato pa je za vodstvo Jure Dolenec zgrešil neoviran strel. V igri gol za gol sta ekipi na daljši odmor odšli poravnani.

Drugi del se je za Slovence začel slabše, vrstile pa so se izključitve. Še dve sta botrovali vodstvu tekmecev s severa za dva gola, a uiti nikakor niso mogli. Zormanovi varovanci so v 41. minuti po obrambi Lesjaka v protinapadu izenačili na 21:21, za vodstvo s 24:23 je zadel Bombač ob izteku napada.

Tudi v nadaljevanju se je na igrišču odvijal srdit boj za vsak centimeter igrišča. Po izključitvi Suholežnika si je zaradi protestiranja dvominutno kazen prislužil še selektor Zormana. Slovenija je z dvema igralcema manj v polju težko kljubovala tekmecem, a je Lesjak obranil še eno neovirano priložnost Norvežanov.

V polni postavi se je nadaljeval izjemen boj. Zadnje minute obračuna so bile nervozne, obrambi pa trdni. Skandinavske predstavnike je v obup še naprej spravljal Lesjak, v napadu pa je stekla tudi igra na krožnega napadalca.

Priložnosti za vodstvo je še naprej ponujal razigrani Lesjak, po sijajni akciji pa je ob koncu za vodstvo zadel Vlah. Norvežani so si v zadnjih 33 sekundah prizadevali priti do točke, a je slovenski zid ostal neprebojen. Norvežani so v zadnjih 12 minutah dosegli le tri gole.

"Dogodki na tekmi nam niso šli na roko, a dejstvo je, da smo bili maksimalno osredotočeni. Na tem ves čas delamo. Fantom kapo dol, to je tisto, kar smo čakali, premagati velikega tekmeca. Zdaj prihajamo še v težjo skupino, a točki moramo unovčiti. Malo nas je, ampak tisti, ki smo tu, smo hrabri. Kar smo se dogovorili, so fantje oddelali in dodali še marsikaj svojega. Daleč od tega, da pa bi zdaj visoko leteli. Zavedamo se, da ena taka zmaga na koncu še nič ne pomeni. Z nogama ostajamo na realnih tleh in gremo tekmo po tekmo," je po obračunu misli strnil selektor Zorman.

"Vesel sem za ekipo, ta zmaga nam ogromno pomeni. Dokazali smo sami sebi, da smo sposobni igrati z najboljšimi. Vsem dvomljivcem smo nekako povedali svoje z zmago, torej z najlepšim načinom. Ne želimo se ustaviti tu, pol ure bomo uživali v zmagi, potem pa že razmišljali o nadaljevanju tekmovanja," je dodal junak tekma Lesjak.

Slovenci se bodo v sredo po vnaprej pripravljenem razporedu Evropske rokometne zveze (EHF) kot prvouvrščena ekipa skupine D pomerili proti prvouvrščeni ekipi skupine E (Švedska).

V petek v skupini 2 drugega dela sledi dvoboj proti Portugalski, za konec drugega dela pa bosta v nedeljo in naslednji torek še dvoboja proti Nizozemski in Danski.

Varovanci selektorja Zormana so na prvenstvu v berlinski Mercedes-Benz Areni v prvem krogu premagali Ferske otoke (32:29), v drugem pa zanesljivo še Poljsko (32:25) ter ob uspehu proti Norveški zasedli končno prvo mesto.

V polfinale (26. januar) bosta iz drugega dela tekmovanja napredovali po dveh najboljši reprezentanci iz skupine 1 in 2. Tretjeuvrščeni bosta v Kölnu odigrali še dvoboj za peto mesto. Finale in tekma za tretje mesto bosta 28. januarja.

Slovenci so si na EP že zagotovili vsaj 12. mesto in si v kvalifikacijah za nastop na SP prihodnje leto na Hrvaškem, Danskem in Norveškem priborili boljše izhodišče za žreb.

TEKME NA EP 2024
PRVI DEL, SKUPINA D (Berlin)

Ponedeljek, 15. januar:
NORVEŠKA : SLOVENIJA 28:27 (17:17)

Norveška: Saeveras, Bergerud, Sagosen 6, Barthold 3, Jakobsen, Oeverby 4, Bjoernsen 4, Gullerud 1, Groendahl 5 (4), Johannessen, O'Sullivan, Reinkind 2, Setterblom 1, Lyse 1, Gulliksen, Blonz.
Slovenija: Ferlin, Lesjak, Blagotinšek 5, Marguč 2, Dolenec 3, Cehte 2, Slatinek Jovičić 1, Kodrin 1, Zarabec 1, Horžen, Bombač 3, Mačkovšek 3, Novak, Vlah 7 (1), Drobež, Suholežnik.

LESTVICA SKUPINE D
Reprezentanca Tekme Zmage Neodločeno Porazi Dani : prejeti zadetki Razlika Točke
1. Slovenija 2 2 0 0 64 : 54 10 4
2. Norveška 2 1 1 0 58 : 47 11 3
3. Poljska 3 1 0 2 78 : 92 −14 2
4. Ferski otoki 3 0 1 2 83 : 90 −7 1