17. 1. 2024

Po obetavnem začetku evropski prvaki prevelik zalogaj

Slovenska moška rokometna reprezentanca je drugi del evropskega prvenstva v Nemčiji začela s porazom proti Švedom v skupini 2. V Hamburgu so varovanci selektorja Uroša Zormana proti aktualnim evropskim prvakom visoko izgubili z 22:28 (7:11).

Slovenci so ob prvem porazu na tem prvenstvu stare celine zabeležili tri zmage. Pred sredinim uspehom so namreč v prvem delu tekmovanja v Berlinu ugnali Ferske otoke (32:29), Poljsko (32:25) in Norveško (28:27).

Izbrana vrsta je tako v nadaljevanje tekmovanja odnesla dve točki in ostala pri tem izkupičku. Švedi in Danci, ki so na drugi tekmi z 39:27 zanesljivo ugnali Nizozemsko, so na vrhu s po štirimi, dve točki ima poleg Slovenije še Portugalska, ki je na prvi tekmi nekoliko presenetljivo ugnala Norveško s 37:32. Norvežani in Nizozemci so na dnu brez točk.

Naslednji tekmec Slovenije v Hamburgu bo Portugalska. Dvoboj bo na sporedu v petek ob 15.30. Nato za Zormanove varovance sledita še nedeljski obračun proti Nizozemski (15.30) in torkov spopad z Dansko (18.00).

Slovenska izbrana vrsta je dvoboj bolje odprla in po obrambah Klemna Ferlina in izjemnem zadetku Tilna Kodrina povedla s 3:1 po petih minutah. Klub temu je bil to polčas z malo zadetki, dobro obrambo in razpoloženima vratarjema.

Andreas Palicka v švedskih vratih je v obup spravljal slovenske zunanje igralce. Slovenci so imeli sicer dvakrat priložnost za +3, a so namesto tega Švedi v 18. minuti poravnali izid na 5:5 po prvi slovenski izključitvi. Dolgi slovenski napadi so bili vse manj učinkoviti, a je Ferlin z dvema ubranjenima sedemmetrovkama ohranjal svojo reprezentanco pri izenačenem izidu.

Za 6:5 je zadel slavljenec Blaž Blagotinšek (30 let), ki se je z Mačkovškom ves čas razdajal v obrambi. V napadu pa je še naprej škripalo, golov ni bilo, tehničnih napak je bilo vse več. Obenem je odlično branil švedski vratar, kar je botrovalo vodstvu severnjakov z 10:6 po nekaj hitrih protinapadih, polčas pa se je končal z 11:7.

Jeziček na tehtnici je bil v prvem polčasu za Švede Palicka z devetimi obrambami (56 %), Ferlin jih je sicer zbral šest (35 %), a njegovi soigralci v napadu nikakor niso našli poti mimo razpoloženega švedskega vratarja. Od 14. minute, ko so povedli s 5:3 so do odmora dosegli le dva zadetka.

Švedi so v drugem polčasu hitro trikrat zadeli, medtem ko je Palicka ustavil neoviran strel Deana Bombača, prestopil pa je prav tako s črte Kristan Horžen. Prednost Švedov je nato zrasla na osem, kar je Zormana prisililo v minuto odmora. Po zgrešeni sedemmetrovki za -5 Gašperja Marguča, je bilo bolj kot ne jasno, da bodo Švedi ustavili slovensko serijo zmag.

Prvič na tekmi so nato tudi Slovenci trikrat zapovrstjo zadeli, a bi lahko še četrtič za -5, pa je Nejc Cehte s šestih metrov zadel le vratnico. Švedi so še naprej s pridom izkoriščali napake Slovencev in slabše zaključke ter vnovič povedli za osem (20:12) in mirno pripeljali dvoboj do konca.

Najboljši strelec dvoboja je bil Lucas Pellas z osmimi goli, pri Slovencih se je v drugem polčasu razigral Aleks Vlah in dvoboj končal s sedmimi goli.

"Ne bi zdaj delal drame. Prišel je slab dan, nismo bili pravi, a gremo dalje. Vse to gre na moja pleča, tako taktična kot mentalna priprava na tekmo. Malo se je že poznalo, da tokrat ni bilo prave energije. Dejstvo je, da nas je malo. Bo spet kdo rekel, zakaj nas ni več, ampak enostavno nas ni. To je moja ekipa, moja odgovornost. Videli bomo, ali bomo na naslednji tekmi lahko nekoliko zarotirali igralce, dodali kakšno svežo moč. Fantje so se borili, dali največ kar so lahko in pokazali, da lahko. Enostavno nam je zmanjkalo goriva," je po tekmi dejal selektor Zorman.

"Naša obramba je dobro stala, tudi oni niso prišli zlahka do zadetkov šest na šest. Največ težav smo imeli v napadu, nekako so nas z lahkoto ustavljali. Mogoče smo bili preveč statični, žoga pa prepočasna. Videti je bilo, da ne moremo priti do lepih priložnost. Še takrat, ko nam je to uspelo, pa nismo bili učinkoviti. Mislim, da so oni malce boljši pri ustavljanju igralcev ena na ena, ampak tudi mi nismo bili na nižji ravni kot proti Norvežani. Ni bilo energije, moči, hitrosti, ne vem, zakaj. Slabi smo bili v napadu. Danes ni bil naš dan, a čakajo nas še tri tekme. Moramo se sestaviti, čim prej pozabiti na to tekmo in se pripraviti na naslednjega nasprotnika," je misli strnil Marguč.

TEKME NA EP 2024
DRUGI DEL, SKUPINA 2 (Hamburg, dvorana Barclays)

1. krog, sreda, 17. januar:
SLOVENIJA : ŠVEDSKA 22:28 (7:11)
Slovenija: Ferlin 1, Lesjak, Blagotinšek 1, Marguč 1 (1), Dolenec 4, Cehte, Slatinek Jovičić 1, Kodrin 1, Zarabec 2, Horžen 1, Bombač 1, Mačkovšek 2, Novak, Vlah 7, Drobež, Suholežnik.
Švedska: Palicka, Thulin, Carlsbogard 2, Darj 2, Pettersson, Karlsson 6 (1), Claar 1, Pellas 8 (1), Lagergren 3, Gottfridsson 1, Bergendahl 1, Sandell 1, Nilsson, Johansson 3, Wallinius.

2. krog, petek, 19. januar, ob 15.30:
SLOVENIJA : PORTUGALSKA (prenos na TV Slovenija 2 in TV Arena Sport)

3. krog, nedelja, 21. januar, ob 15.30:
SLOVENIJA : NIZOZEMSKA (prenos na TV Slovenija 2 in TV Arena Sport)

4. krog, torek, 23. januar, ob 18.00:
SLOVENIJA : DANSKA (prenos na TV Slovenija 2 in TV Arena Sport)
LESTVICA SKUPINE 2
Reprezentanca Tekme Zmage Neodločeno Porazi Dani : prejeti zadetki Razlika Točke
1. Danska 2 2 0 0 76 :54 22 4
2. Švedska 2 2 0 0 57:50 7 4
3. Portugalska 2 1 0 1 64:69 −5 2
4. Slovenija 2 1 0 1 50:55 −5 2
5. Norveška 2 0 0 2 59:65 −6 0
6. Nizozemska 2 0 0 2 55:68 −13 0
Prvi del, skupina D (Berlin, dvorana Mercedes-Benz)