12. 12. 2021

Poraz proti Poljakinjam odnesel možnosti za četrtfinale

Slovenska ženska rokometna reprezentanca je na tekmi drugega kroga drugega dela svetovnega prvenstva v Granollersu izgubila proti Poljski s 26:27. S tem je pred zadnjo tekmo, ki jo v ponedeljek ob 18. uri čaka proti Srbiji, izgubila možnosti za preboj med osem najboljših ekip.

Slovenske rokometašice so že z uvrstitvijo v drugi del svetovnega prvenstva v Španiji naredile velik korak v primerjavi z uvrstitvami na zadnjih velikih tekmovanjih. V četrtfinale so se iz skupine 1 že prebile favorizirane igralke iz Francije in Rusije. Slednjih so po imenitni predstavi Slovenke v četrtek uspele odščipniti točko. Pred ponedeljkovimi tekmami zadnjega kroga drugega dela so Francozinje zbrale osem točk. Rusinje jih imajo sedem, Srbkinje štiri, Slovenke tri, Poljakinje dve, Črnogorke pa so brez točk.

Slovenske rokometašice so v prvem polčasu prikazale toplo-hladno predstavo. Začele so neprepričljiv, po vsega sedmih minutah so si pridelale tri gole zaostanka (1:4), tako da je črnogorski strokovnjak na slovenski klopi Dragan Adžić zahteval minuto odmora. Po njej so strnile svoje vrste, tri minute kasneje izenačile na 4:4, nato pa znova "padle v luknjo" in si sredi polčasa priigrale štiri gole zaostanka (4:8 in 5:9).

V drugi polovici prvega polčasa je bila njihova igra veliko boljša. Z gibljivo obrambo in nekaterimi uspešnimi posredovanji vratarke Amre Pandžić so v 21. minuti po golu Tjaše Stanko tekmo postavile v začetno izhodišče (9:9), dve minuti kasneje pa je Ana Gros poskrbela za drugo slovensko vodstvo z 10:9.

Tri minute pred odhodom na veliki odmor so imele že tri gole prednosti (12:9), a so v končnici zaigrale nezbrano in na polčasu vodile z najmanjšo možno prednostjo (13:12).

Drugi polčas je bila preslikava prvega. Adžićeve izbranke so znova začele slabo in v 40. minuti zaostale za tri gole (15:18). Slovenke so se v nadaljevanju skušale tekmo postaviti na glavo, v tem pa so bile neuspešne. V njihovi igri je bil opazen manjko energije, ki so jo potrošile na predhodnih tekmah.

Poljakinje v prelomnih trenutkih dvoboja niso popustile niti za centimeter, v 52. minuti so jim znova ušle na štiri gole (20:24), tega primanjkljaja pa na dokaj nerazpoložene slovenske rokometašice niso bile zmožne nadoknaditi. V 56., 57. in 59. minuti so prepolovile zaostanek (23:25, 24:26 in 25:27), v sami končnici na 26:27, a Poljakinje so v pravih trenutkih dosegale gole in jim prizadejale drugi poraz v Španiji.

V slovenski reprezentanci je bila na najbolj učinkovita Grosova z osmimi goli. Alja Varagić je na 31. rojstni dan dosegla štiri zadetke, vratarka Pandićeva pa je zbrala 12 obramb.

Dragan Adžić, selektor Slovenije:
""Pred tekmo sem dekletom Dejal, da bo te težja tekma kot proti Rusiji. Tudi ta tekma nam je prinesla veliko dragoceno izkušnjo. Počasi se nas loteva utrujenost, nismo si povsem opomogli od tekme proti Rusinjam. Posledica tega je bila nekoliko slabša realizacija strelov in raven agresivnosti v obrambi. Na dosedanjih tekmah smo v rotaciji uporabili manjše število izkušenejših igralk, saj moram sam pridobiti več skupnih izkušenj s temi nosilkami naše igre. Tudi mlajše igralke, ki niso dobile toliko priložnosti, svoje delo na treningih in ostalih aktivnostih opravljajo fantastično in imajo našo polno podporo. Več minut bodo dobile v začetku prihodnjega leta z vzpostavitvijo B-reprezentance, ki bo nastopila na Sredozemskih igrah.

Ana Gros, kapetanka Slovenije:
"Na tekmi s Poljsko smo dale vse od sebe. Igra v napadu nam nikakor ni stekla, imele smo veliko zgrešenih strelov, tudi poljska vratarka Adrianna Placzek je sijajno branila. Naša obramba ni bila dovolj agresivna, kot je bila na prejšnjih tekmah. Na koncu nam je tudi zmanjkalo moči za preobrat, po peti tekmi v devetih dneh že čutimo določeno utrujenost."