27. 4. 2021

Po zanesljivi zmagi v Turčiji na pragu EP 2022

Slovenska moška članska reprezentanca se je z zmago na kvalifikacijski tekmi v Turčiji povzpela na prag uvrstitve na januarsko evropsko prvenstvo. Izbranci Ljubomirja Vranješa so bili od domače reprezentance boljši s 30:22. Blestela sta kapetan Jure Dolenec z 12 zadetki in vratar Urban Lesjak, ki je zbral izjemnih 16 obramb.

Slovenska izbrana vrsta je ob odsotnosti številnih pomembnih rokometašev iz zadnjega reprezentančnega obdobja v Turčiji nastopila z eno najmlajših postav v zgodovini, a je ta svoje delo opravila nadvse suvereno. Osvojila je novi pomembni točki na poti do svojega 13. nastopa na evropskem prvenstvu, ki bo med 13. in 30. januarjem prihodnje leto potekalo v Budimpešti, Debrecenu in Szegedu na Madžarskem ter Bratislavi in Košicah na Slovaškem.

Slovenija je na štirih tekmah osvojila sedem od možnih osmih točk in je na prvem mestu v skupini 5. Na drugem mestu je Nizozemska s petimi, Poljska je zbrala štiri točke, Turčija pa je brez njih. Najboljši reprezentanci iz skupine 5 se bosta neposredno uvrstili na EP 2022, tja bodo potovale še štiri najboljše tretjeuvrščene reprezentance z vseh osmih kvalifikacijskih skupin.

Slovence do zaključka kvalifikacijskih bojev čakata še dva preizkusa. V četrtek, 29. aprila, se bodo v Opolah pomerili s Poljaki, v nedeljo, 2. maja, pa bodo v celjski dvorani Golovec gostili Turke.

Zdesetkana slovenska vrsta je od prve do zadnje minute imela popoln nadzor nad Turki. Gostiteljem je le enkrat pogledala v hrbet (na uvodu tekme je bilo 1:2), na krilih izjemno razpoloženega vratarja Lesjaka in učinkovitega Dolenca pa je prednost Slovencev v prvem polčasu vselej znašala od dveh do petih golov. Razlika je naraščala postopoma. Za dva gola je reprezentanca izpod Alp prvič povedla v 12. minuti (6:4), v končnici prvega polčasa pa je narasla na pet zadetkov (15:10 in 16:11).

Vranješ je med tekmo veliko menjal, priložnost za dokazovanje so dobili vsi njegovi varovanci, ki so resno in odgovorno opravili svoje naloge in uveljavili svojo rokometno širino na vseh ravneh igre. V začetku drugega polčasa so povedli za sedem golov (19:12), nato pa tekmo brez stresnih trenutkov pripeljali do zanesljive zmage.

V slovenski izbrani vrsti je bil najbolj učinkovit Dolenec z 12 goli. Tekma bo v lepem spominu ostala tudi dvema mladcema, ki sta ob Tilnu Kodrinu dodala po štiri zadetke - Domen Novak je uspešno debitiral v članskem dresu z državnim grbom, Domen Makuc pa je na drugem nastopu prvič stopil na igrišče in prav tako prvič zatresel mrežo tekmecev.

Ljubomir Vranješ, selektor slovenske reprezentance:
"Odigrali smo dobro tekmo. Igralci so na igrišču pokazali odgovornost, voljo in borbenost. Zaradi izredno malo časa, ki smo ga imeli na voljo za trening, smo na tekmi v Turčiji celoten čas igrali le štiri akcije. Zadovoljen sem s tem, kako smo zaključili obračun."

Urban Lesjak, vratar slovenske reprezentance:
"Vedeli smo, da nas bo zmaga povsem približala evropskemu prvenstvu. Zaradi tega ničesar nismo prepuščali naključju. Dobro smo odigrali na obeh straneh igrišča. Videlo se je, da imajo tudi Turki določeno rokometno znanje. Nismo jih podcenjevali in obračun nadzorovali od začetka, do konca."

Domen Novak, debitant v slovenski reprezentanci:
"Čestitke celotni ekipi za zelo dobro tekmo. Od prve minute smo na igrišču pokazali, kdo je glavni in obračun mirno pripeljali h koncu. Sedaj gremo novim zmagam naproti."