22. 1. 2023

S suvereno zmago proti Črnogorcem zaključili nastope na SP

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na svoji zadnji tekmi na letošnjem svetovnem prvenstvu na Švedskem in Poljskem v Krakovu premagala Črno goro z 31:23 (15:8).

Slovenski rokometaši so vse dvome o zmagi nad Črnogorci, ki so jih lani presenetili na evropskem prvenstvu na Madžarskem in Slovaškem ter jim preprečili nastop v drugem delu tekmovanja, razrešili v prvi polovici tekme, ko so si priigrali sedem golov prednosti. V nadaljevanju so imeli popoln nadzor nad tekmeci ter na svoj račun vpisali četrto zmago na letošnjem turnirju.

Izbranci Uroša Zormana so v skupinskem delu v Katovicah premagali Savdijce s 33:19 in Poljake z 32:23 ter izgubili proti Francozom z 31:35. V glavnem delu tekmovanja v Krakovu so dosegli dve zmagi, Irance so ukanili z 38:21, Črnogorce pa z 31:23. Po porazu proti Špancem s 26:31 so osvojili tretje mesto v skupini 1. V četrtfinale so se uvrstili Španci in Francozi.

Končna uvrstitev slovenskih rokometašev na letošnjem svetovnem prvenstvu bo znana po ponedeljkovih tekmah v skupinah 3 in 4 v Katovicah in Malmöju. Uvrstitev med prvih deset jim ohranja upe za nastop na enem od treh kvalifikacijskih turnirjev za poletne olimpijske igre v Parizu 2024.

Nosilcu slovenske igre Blažu Jancu je poškodba stegenske mišice onemogočila nastop na zadnji tekmi v Krakovu, premierni nastop na SP pa je dočakal Grega Krečič. Zorman je na izjemno pomemben dvoboj v začetno postavo uvrstil vratarja Urbana Lesjaka, krilna igralca Domna Novaka in Tilna Kodrina, krožnega napadalca Blaža Blagotinška ter zunanje igralce Deana Bombača, Boruta Mačkovška in Jureta Dolenca.

Slovenski uvod v Krakovu je bil sanjski. Z goloma Mačkovška in Bombača so že po 50 sekundah igre povedli z 2:0 in jasno nakazali, da jih zanima le zmaga. V naslednjih minutah so naredili nekaj nepotrebnih napak v napadu, zato pa je bila njihova obramba 6-0 na zelo visoki ravni, prvi gol so prejeli v začetku pete minute iz sedemmetrovke.

Zormanovi varovanci so imeli v nadaljevanju popoln nadzor nad tekmeci. V enajsti minuti so si po golu Mačkovška priigrali že pet golov prednosti (7:2) in črnogorskega selektorja Zorana Roganovića prisilili, da je zahteval minuto odmora. Ta ni zaustavila slovenskih rokometašev, po golu Mateja Gabra je njihova prednost v 14. minuti znašala že velikih sedem golov (9:2).

Črnogorci so nato izkoristili nekoliko ležernosti v slovenski vrsti in se jim približali na štiri gole (9:5), petminutni slovenski strelski post pa je prekinil Vlah.

V zadnjem delu prve polovice tekme so prikazali toplo-hladno predstavo. V njihovi igri je bilo veliko nihanj, kljub temu so vseskozi imeli izdatno prednost, ki je na polovici tekme znašala sedem zadetkov (15:8).

Zormanovi izbranci - v prvem polčasu priložnosti nista dobila le vratar Jože Baznik in krožni napadalec Kristjan Horžen - v drugi polovici niso posebej blesteli, v nobenem trenutku pa niso ogrozili svoje zmage. Za razred slabši črnogorski rokometaši se v nobeni prvini niso mogli enakovredno kosati s slovenskimi rokometaši, ki so vseskozi vodili med šestimi in osmimi goli ter brez posebnih težav osvojili načrtovani točki.

V slovenski izbrani vrsti je bil na današnji tekmi najbolj učinkovit Aleks Vlah s šestimi goli, Domen Novak je prispeval pet zadetkov. Novo izjemno predstavo je med vratnicama prikazal Urban Lesjak, ki je ob 44-odstotni uspešnosti zbral 16 obramb, zaustavil pa ga ni nizi izpah prsta roke tik pred odhodom na glavni odmor.

Uroš Zorman, selektor Slovenije:
"Prvi polčas je bil dober, drugi pa ni bil všeč, saj smo samo nadzorovali izid in ga dobili le za en gol. Želel sem si, da bi moji varovanci malce bolj odločno pohodili stopalko za plin. Mojim varovancem nimam česar očitati, na današnji tekmi niso dali svojega maksimuma, so pa dobro opravili svoje delo."

Domen Novak, reprezentant Slovenije:
"Lepo je, da smo zmago zaključili svetovno prvenstvo. V prvem polčasu smo bili na naši ravni, v drugem pa nam je malce padla zbranost. Tekmo smo mirno pripeljali do zmage, zmagali z relativno visoko razliko. Lahko smo zadovoljni z današnjo tekmo, a tudi celotnim prvenstvom."

Urban Lesjak, reprezentant Slovenije:
"Na tekmi ni bilo vse čisto preprosto, a bili smo dovolj suvereni in kakovostni za zmago nad Črnogorci. Naša motivacija med celotno tekmo ni bila vprašljiva. Od začetka smo narekovali ritem igre in pokazali kaj želimo, pri tem pa smo vztrajali do konca."